Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

16. Konkurs na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego już w niedzielę, 2 lipca nad zalewem w Kaniowie. Będzie rządzić kuchnia kresowa

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Już w najbliższą niedzielę, 2 lipca nad zalewem w Kaniowie w gminie Zagnańsk, odbędzie się 16. Konkurs na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego, pod hasłem "Kuchnia kresowa". Początek wydarzenia o godzina 14. Sprawdź szczegóły.

16. Konkurs na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego

Starostwo Powiatowe w Kielcach zaprasza mieszkańców powiatu kieleckiego do gminy Zagnańsk, gdzie uczestnicy już po raz szesnasty staną do rywalizacji na potrawy, nawiązujące tym razem do smaków kuchni kresowej. Imprezie towarzyszyć będzie XVI Powiatowy Przegląd Kapel Ludowych. Impreza odbędzie się nad zalewem w Kaniowie.

Kugiel z cierzniówką z Kowali, Golasy na liściu kapuścianym, Hreczanyki, Cepeliny czy Kibiny - to tylko wybrane specjały, których będzie można skosztować podczas konkursu. Nad zalewem w Kaniowie do rywalizacji staną 23 zespoły z jedenastu gmin powiatu kieleckiego. A wśród nich koła gospodyń wiejskich, przedstawiciele gospodarstw agroturystycznych oraz "zawodnicy" indywidualni mieszkający na terenie powiatu kieleckiego.

- Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku zachęciliśmy panie i panów z terenu powiatu kieleckiego do odnalezienia i przypomnienia przepisów potraw kresowych. Sięgając do tradycji kulinarnych Kresów, chcemy przywrócić smaki kuchni czerpiącej z bogactw natury oraz z wiedzy i dziedzictwa różnych społeczności, które przenikały się nawzajem, tworząc tradycyjną kuchnię kresową. Poprzez wpływy kuchni naszych wschodnich sąsiadów, stała się kuchnią nie jednego, lecz wielu narodów. Potrawy kuchni kresowej możemy znaleźć w krajach jak Białoruś, Litwa, Ukraina – mówi starosta kielecki Mirosław Gębski.

Na imprezę powiatu zaprasza także gospodarz gminy Zagnańsk – wicewójt Stanisław Stępień. – Zapraszamy do odwiedzenia gminy Zagnańsk, nad zalew w Kaniowie. Będzie można oprócz potraw i występów kapel, podziwiać miejsce, które w ostatnim czasie zostało zrewitalizowane, teren jest zagospodarowany i przygotowany dla turystów – mówił wicewójt.

Potrawy kresowe są oparte o proste składniki, jak kapusta, groch, boczek, słonina. Dania kuchni kresowej są niezwykle pożywne i treściwe. Znajdziemy w niej barszcze, pierogi, kołduny, kartacze, cepeliny, placki ziemniaczane, pyzy, kiszki – to tylko wybrane pozycje z całej listy pysznych kresowych dań.

Poprzez konkurs, powiat kielecki chce promować regionalną kuchnię i jej walory smakowe. Jak dodaje Stefan Bąk, członek Zarządu Powiatu w Kielcach, poprzez organizacje działające w powiecie, jak KGW, uniwersytety trzeciego wieku czy stowarzyszenia, przywracamy to, co ząb czasu przyprószył. - Tradycję i kulturę narodu polskiego. Warto być, próbować i pamiętać o korzeniach – dodał.

Podczas oceniania jury bierze pod uwagę nie tylko to, czy dana potrawa smakuje, ale również to, czy odnosi się ona do tej tradycji potrawy kresowej. Rozstrzygnięcia konkursu dokona komisja powołana przez Starostę Kieleckiego w oparciu o następujące kryteria jak estetyka i forma podania, sposób prezentacji, walory smakowe, tradycja i pochodzenie potrawy.

Na spotkaniu organizacyjnym, obecne były zwyciężczynie ubiegłorocznego konkursu Koło Gospodyń Wiejskich "Czerwone Korale", które daniem "Pigoły zapiekane po nasemu" zwyciężyły w konkursie w Tokarni. Są to kluski ziemniaczane ugotowane i później zapiekane w brytfance, naczyniu żaroodpornym, do tego kapusta, pieczarki i cebulka, przyprawy i okrasa z boczku wędzonego i słoniny. To wszystko ułożone warstwami w naczyniu i zapieczone w piekarniku.

Prezes koła, Hanna Dziewanowska powiedziała. – Cieszę się, że starostwo wpadło na pomysł robienia tematycznych konkursów, bo wtedy jest dużo łatwiej skoncentrować się na danej potrawie, a i jury ma łatwiejsze zadanie, bo muszą z pewnego rodzaju kuchni wybierać. W tym roku zaserwujemy kulebiak. Moja babcia pochodziła z powiatu stanisławowskiego, obecnie powiatu bohorodczańskiego. Ta kuchnia jest mi bardzo bliska – przyznała. Wraz z panią prezes, obecne były panie Danuta Milewska, Alina Biegaj i Teresa Zapała.

Kulinarnej rywalizacji będzie towarzyszył Powiatowy Przegląd Kapel Ludowych. Na scenie w folkowym repertuarze zaprezentuje się 7 zespołów, jak Siostry Piotrowicz, Kapela Grupa Przyjaciół, Kapela Adaśki, Kapela Bliżej Serca, Kapela Typowy Janus, Kapela z Kakonina czy Kapela Rudkowianie.

- Liczę na to, że uczestnicy tegorocznego konkursu ponownie wykażą się dużą pomysłowością

– zaprasza mieszkańców naszego regionu starosta kielecki Mirosław Gębski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie