Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

160. rocznica II Bitwy pod Małogoszczem z 15 września 1863 roku. Uczczono pamięć o poległych. Zobaczcie zdjęcia

Oprac.: Mateusz Zapart
160. rocznica II bitwy pod Małogoszczem. Zobaczcie przebieg uroczystości na kolejnych slajdach
160. rocznica II bitwy pod Małogoszczem. Zobaczcie przebieg uroczystości na kolejnych slajdach MiG Małogoszcz
W piątek, 15 września uczczono pamięć o powstańcach poległych w II bitwie pod Małogoszczem, która miała miejsce 15 września 1863 roku podczas Powstania Styczniowego. Zapalono symboliczne znicze pod Krzyżem Powstańczym w Górach Lasochowskich oraz na wzgórzu Babinek.

160. rocznica II Bitwy pod Małogoszczem. Obchody w Górach Lasochowskich

Obchody 160. rocznicy II bitwy pod Małogoszczem odbyły się w Górach Lasochowskich w tym samym miejscu gdzie we wrześniu 1863 roku na kilka godzin przed bitwą modlili się na polowej mszy świętej powstańcy.

Zobacz galerię zdjęć z uroczystoóści

II bitwa pod Małogoszczem była potyczką Powstania Styczniowego, którą stoczono 15 września(nie 16 września jak do tej pory uważano na co zwrócił uwagę regionalista Mariusz Bazylewicz w 1863 roku. Wtedy to Małogoszcz został zaatakowany przez 400-osobowy oddział wojsk powstańczych pod dowództwem Władysława Sikorowskiego "Iskra".

W ataku udział wzięło 250 strzelców, 100 kosynierów i 50 kawalerzystów. Niestety przeważające siły rosyjskie rozbiły oddziały powstańcze. Grupa około 100 kosynierów dostała się do niewoli. Według ksiąg metrykalnych małogoskiej parafii w zapiskach wykonanych przez księdza Nestora Bierońskiego wśród powstańców z pobliskich miejscowości byli także ochotnicy z Włoch oraz z Francji.

W 1934 roku w miejscu mszy polowej stanął krzyż ufondowany przez miejscowego leśniczego Tadeusza Góreckiego. Przez lata, na skutek działania czasu i warunków atmosferycznych krzyż uległ zniszczeniu. Dopiero w 2022 roku z inicjatywy Małogoskiego Oddziału Powstańczego 1863 roku z panem Mariuszem Szymańskim i przy wsparciu pasjonatów historii takich jak Mariusz Bazylewicz czy doktor Cezary Jastrzębski postawiony został nowy krzyż o wymiarach prawie identycznych jak oryginał.

W uroczystości uczestniczyli między innymi burmistrz Mariusz Piotrowski, uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Kozłowie i Żarczycach Dużych oraz Szkoły Podstawowej imienia 24 lutego 1863 roku i Liceum Ogólnokształcącego imienia Bohaterów Powstania Styczniowego w Małogoszczu. W obchodach udział wzięli także Szkolna Grupa Przysposobienia Obronnego, Adam Sobolewski członek Towarzystwa Przyjaciół Małogoszcza i mieszkańcy gminy Małogoszcz oraz okolic. Wartę honorową wystawił Małogoski Oddział Powstańczy.

W czasie obchodów wysłuchano również wykładu Mirosława Chmielewskiego pod tytułem "Duchowieństwo w Powstaniu Styczniowym na przykładzie księdza Brzóski ostatniego dowódcy Powstania Styczniowego".

Wieczorem udano się zapalić znicze na mogiłach powastńców na małogoskim wzgórzu Babinek.

Zobaczcie zdjęcia z obchodów 160. rocznicy II Bitwy pod Małogoszczem:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie