Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2 maja - Dzień Flagi - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Robert Mazur Dowódca Kieleckiego Szwadronu Kawalerii
Biel pochodzi od Orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni rycerza galopującego na koniu będącego godłem Księstwa Litewskiego. Barwy wzięły się z herbu Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Biel pochodzi od Orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni rycerza galopującego na koniu będącego godłem Księstwa Litewskiego. Barwy wzięły się z herbu Rzeczypospolitej Obojga Narodów Flaga Polski
Ułani Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii zwracają się z gorącym Apelem do wszystkich Polaków mieszkających w małych i dużych miejscowościach do wywieszania flag biało - czerwonych z okazji święta przed swoimi oknami, zakładami pracy i szkołami….

Dzień Flagi w Polsce

Flaga Polski z godłem
Flaga Polski z godłem

Flaga Polski z godłem

Dzień Flagi w Polsce

Senat Rzeczypospolitej Polskiej w uchwale z dnia 12 lutego 2004 roku ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Chcemy przypomnieć pokrótce skąd na naszej fladze pochodzi kolory biały i czerwony.

Biel pochodzi od Orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni rycerza galopującego na koniu będącego godłem Księstwa Litewskiego. Oba te godła znajdowały się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel jest u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż kolor tła.

Polskie barwy narodowe w tym kształcie przyjął suwerenny Sejm Królestwa Polskiego w dniu 7 lutego 1831 roku uchwalając ustawę, której skutki trwają po dzień dzisiejszy. Ta ustawa, jako pierwsza normowała kwestię polskich barw narodowych i w zgodzie z prawami heraldyki odwoływała się do tradycji Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Bądź dumny wywieś flagę! I Pamiętaj

- Obecnie w Rzeczypospolitej Polskiej używane są dwa wzory flag. Flaga biało-czerwona oraz flaga biało-czerwona z umieszczonym na białym polu godłem Polski.

- Flaga z godłem nie jest dopuszczona do użytku prywatnego.

- Flagą z godłem mogą posługiwać się: przedstawicielstwa Polski za granicą (ambasady); cywilne lotniska i samoloty komunikacyjne poza granicami naszego kraju; morskie statki, jako bandera.

- Polska flaga państwowa to znak złożony z barw narodowych - dwa równoległe pasy równej długości, górny - biały, dolny - czerwony (odcień karmazynu) w proporcjach: szerokość (wysokość) 5 części, długość 8 części.

- Wywieszajmy flagi, aby uczcić ważne uroczystości, rocznice i święta państwowe.

Herb Polski
Herb Polski

Herb Polski

- Flagi możemy wywieszać również wówczas, kiedy chcemy uczcić ważne wydarzenia naszego życia prywatnego. Tak robi się w wielu krajach.

- Flaga, którą wywieszamy powinna być czysta i wyprasowana.

- Wywieszona flaga powinna być przymocowana w taki sposób do drzewca, aby nie ulegała zerwaniu.

- Jeżeli chcemy wywiesić flagę za oknem lub na balkonie musimy pamiętać, że może być eksponowana od świtu do zmroku przy dłuższej ekspozycji powinna być oświetlona na tyle, silnie, aby widoczne były jej barwy.

- Flagę należy schować przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, aby nie mokła, nie sypała na nią śnieg.

- Flaga powinna być tak umieszczona, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie.

- Flaga może tylko lekko łopotać, nie może ją targać wiatr. Kiedy silny wiatr uniemożliwia eksponowania flagi wówczas flagę ni wciąga się na maszt, w wciągniętą opuszcza się.

- Jeżeli flaga zaplącze się dookoła drzewca, trzeba ją rozplatać. Zaplątana flaga nie jest ozdobą

- Flaga z papieru używana podczas różnego rodzaju uroczystości, nie powinna być porzucona, wyrzucona na śmietnik, ale zniszczona w sposób godny.

- Podczas ceremonii podnoszenia lub opuszczania flagi lub gdy flaga jest niesiona podczas pochodu, przemarszu, przeglądu, wszystkie osoby, z wyjątkiem tych, które sa w mundurach, powinny być zwrócone twarzą do flagi i przyjąć postawę zasadniczą (wyprostowaną).

- Nie wywiesza się godła ani flagi, jeżeli są one brudne, podarte lub pomazane.

- Flagi opuszcza się do połowy masztu w szczególnych określonych sytuacjach (żałoba).

- Jedynym godnym sposobem likwidacji zużytej flagi jest oddzielenie białego koloru od czerwonego i jej niepubliczne spalenie.

- Pamiętajmy, że flaga lub barwy wywieszone do góry nogami nie symbolizują już państwa polskiego.

- Jeżeli chcemy kilka flag na masztach, flaga Rzeczypospolitej Polskiej, jako gospodarza winna być zawieszona na pierwszym maszcie po lewej stronie patrząc frontem na maszty.

- Trzeba zwracać uwagę na właściwą kolejność barw, jeżeli umieszczone są pionowo, kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Zasada ta obowiązuje również flagi przykrywającej trumnę. Biała cześć flagi powinna znajdować się nad sercem zmarłego.

- Symboli narodowych nie umieszcza się na chusteczkach, serwetkach lub innych przedmiotach przeznaczonych do okresowego użycia i następnie wyrzucanych.

- Niedopuszczalne jest niszczenie lub uszkadzanie godła albo flagi ani nie godne zachowanie się przy symbolach.

- Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego, podczas wciągania flagi na maszt wnoszenia do Sali lub wprowadzanie na plac przed apelem na wolnym powietrzu obowiązuje zachowanie powagi i spokoju oraz zdjęcie nakrycia głowy (mężczyźni, chłopcy). Ten gest nie jest poprzedzony żadną zapowiedzią, a powinien nastąpić natychmiast po ogłoszeniu informacji o wniesieniu flagi najpóźniej wtedy, kiedy patrzący ją zauważy lub usłyszy pierwsze brzmienie hymnu.

- Nie należy nadużywać symboli państwowych podczas akcji protestacyjnych organizowanych przez grupy zawodowe i społeczne, jeżeli nie jest to, związane z walka o dobro całego narodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie