Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2 maja to Dzień Flagi. Zobacz na jakich zasadach i kto może ją rozwiesić

Tomasz Trepka
Dawid Łukasik
Robert Mazur dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich przypomniał, że przy rozwieszaniu flagi należy pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Dzień Flagi jest potrzebny? Poszerzył on wiedzę na temat naszych barw narodowych?

Na organizowanych od kilkunastu lat spotkaniach z młodzieżą często powtarzamy hasło „Polaku bądź dumny i wywieś flagę”. Dzięki temu przypominamy o naszych barwach narodowych nie tylko w województwie świętokrzyskim, ale również na Litwie, rozmawiając z naszymi rodakami, gdzie też zachęcamy do wywieszania flagi. Biel i czerwień od wieków jest związana z historią Polski i towarzyszyła naszym rodakom. Dzięki Dniu Flagi możemy pokazać swój patriotyzm. Nam, ułanom jako grupie, nasze barwy narodowe również są bliskie. Zainteresowanie nimi można obserwować jednak nie tylko w takich grupach jak nasza, ale również na stadionach, gdzie są rozgrywane mecze międzypaństwowe. Należy jednak zauważyć, że kiedy na transparentach mamy różne hasła, jest to niezgodne z protokołem flagowym. To samo dotyczy flagi z godłem narodowym. Ta przysługuje jedynie czterem instytucjom, w tym Prezydentowi Polski, konsulatom, portom lotniczym oraz marynarce wojennej. Oczywiście nic złego się nie dzieje, jeśli ktoś taką flagę wywiesi, choć dobrze, by miał świadomość, komu przysługuje takie prawo.

Świadomość się poszerza dzięki organizowanym przez Państwo akcjom na terenie naszego województwa. Czy wszyscy jednak wiedzą skąd kolor biały i czerwony na polskiej fladze?

Rzeczywiście z tym bywa różnie. Warto przypomnieć, że wspomniane kolory wywodzą się dwóch herbów. Biały od bieli orła, który jest na naszym godle oraz bieli rycerza z litewskiego herbu Pogoni. Natomiast czerwień z koloru tarcz, na którym się one znajdują. Zgodnie z polską heraldyką kolor godła jest ważniejszy od koloru tła, dlatego kolor biały jest na górze, a czerwień na dole.

Kto 2 maja może wywiesić flagę?
Każdy i może to robić przez cały rok. Kiedyś flagi pojawiały się przed wybranymi świętami państwowymi. Oczywiście musimy pamiętać o pewnych wymogach.

O jakich wymogach mowa?
Flaga musi być czysta. Kolory nie mogą być wyblakłe. Kiedy zdecydujemy się na pozostawienie flagi przed naszym domem na noc, to zgodnie z protokołem flagowym powinna być oświetlona, w taki sposób, by były widoczne barwy. W innym przypadku powinniśmy ją na noc ściągnąć. Oczywiście nie może ona dotykać ziemi, wody, nie może być dziurawa oraz postrzępiona. Ponadto powinniśmy pamiętać, że w przypadku zniszczonej flagi powinniśmy oddzielić (na przykład nożyczkami) kolor biały od czerwonego, pociąć na drobniejsze kawałki, a następnie spalić. Nie można jej tak po prostu wyrzucić do śmieci. Protokół flagowy wskazuje również jak flaga ma być umieszczona na maszcie. Jeżeli wywieszamy ją na balkonie, to patrząc na nią kolor biały musi być z lewej strony, a kolor czerwony z prawej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie