MKTG SR - pasek na kartach artykułów

200 pogryzionych dzieci tylko w tym roku. Jak uchronić je przed atakami psów?

Beata KWIECZKO
Do kieleckiego szpitala dziecięcego w tym roku trafiło już 200 dzieci pogryzionych przez zwierzęta! Jak tego uniknąć? Radzą specjaliści.

Trzyletnia dziewczynka z powiatu opatowskiego została pogryziona w niedzielę przez psa. Z opinii fachowców wynika, że to właśnie dzieci padają najczęściej ofiarą pogryzień. Jak rozpoznać, kiedy zwierzę może zaatakować i jak się chronić przed atakiem?

Z informacji przekazanych przez Zdzisława Domagałę, wicedyrektora szpitalika dziecięcego w Kielcach wynika, że w tym roku do kieleckiej placówki trafiło około 200 dzieci pogryzionych przez zwierzęta. - Kilkoro było hospitalizowanych, inne wymagały tylko pomocy ambulatoryjnej - mówi Zdzisław Domagała.

MOŻE ZAATAKOWAĆ

Zdaniem ekspertów na pogryzienia przez psy najbardziej narażone są dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Ofiarą pogryzienia mogą paść także upośledzeni umysłowo i fizycznie oraz osoby, które nie zachowują się właściwie w stosunku do zwierzęcia.

- Psy mają inny sposób patrzenia na świat i inaczej niż ludzie postrzegają różne zachowania. Najczęściej do pogryzienia dochodzi, kiedy człowiek wyciąga rękę do psa, żeby go pogłaskać. Choć robi to w dobrej wierze, zwierzę odbiera to jako ingerencję w jego prywatność - tłumaczy Remigiusz Cichoń, behawiorysta, lekarz weterynarii, specjalista chorób psów i kotów z przychodni w Skarżysku-Kamiennej.

Z opinii fachowców wynika, że w wielu przypadkach do pogryzienia dochodzi z powodu nieodpowiedniego zachowania człowieka, kiedy na przykład ciągnie psa za ogon, czy przeszkadza mu w jedzeniu.
WAŻNA JEST EDUKACJA

- Trzeba wiedzieć jak się zachowywać wobec zwierzęcia, dlatego duży nacisk powinno się kłaść na edukację. W całej Polsce prowadzona jest na przykład akcja Blue dog, która jest skierowana do dzieci w wieku od trzech do sześciu lat oraz ich rodziców. Dzieci uczą się przez różnego rodzaju gry poznawać zachowania zwierząt - mówi Remigiusz Cichoń i dodaje: - Badania wykazują, że w Wielkiej Brytanii i Irlandii po pierwszym roku prowadzenia takiej akcji liczba pogryzień spadła o 40 procent.

Także Mariusz Pawłowski, asystent zespołu przewodników psów służbowych kieleckiej policji, który z psami pracuje od 14 lat uważa, że edukacja najmłodszych to podstawa. - Dzieci powinny wiedzieć, żeby nie głaskać, nie wołać, ani nie karmić obcych psów. Nie wolno też się drażnić z psem, ani przeszkadzać mu, kiedy je, bo broni miski - wylicza Mariusz Pawłowski i dodaje: - Jeżeli zwierzę zamierza zaatakować, zazwyczaj podkula ogon, szczerzy kły i jeży mu się sierść.

JAK SIĘ ZACHOWAĆ?

Co zrobić, kiedy pies zaatakuje? - Przede wszystkim nie wolno odwracać się tyłem, ani uciekać, bo u psa pojawia się instynkt łowiecki i będzie za nami gonił. Jeżeli mamy przy sobie jakieś przedmioty, na przykład parasol, czy plecak, możemy spróbować się nimi obronić - informuje Mariusz Pawłowski.

Fachowcy podczas spotkań z dziećmi uczą, jakie postawy należy przyjąć podczas ataku. - Jedną z nich jest tak zwane drzewko, które polega na tym, żeby stanąć w miejscu, nie ruszać się i obserwować, co robi pies. Kiedy zostaniemy przewróceni powinniśmy przyjąć postawę żółwika, czyli skulić się, schować głowę między nogami, zasłonić uszy rękami i zacisnąć dłonie w pięść - tłumaczy Pawłowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie