Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

213. rocznica urodzin artysty Rafała Hadziewicza

Tomasz Trepka
Wydarzenia, które zaplanowało Muzeum Narodowe w Kielcach w związku z „Urodzinami Rafała Hadziewicza”, będą miały miejsce w czwartek, 13 października w Oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich.

Twórca blisko tysiąca obrazów i rysunków: świętych, scen biblijnych, portretów i wyobrażeń historyczno-literackich Rafał Hadziewicz, silnie związany z naszym miastem jest mało znany wśród kielczan. – Chcielibyśmy, aby sylwetka tego artysty na dobre wpisała się w nasze miasto. Uroczystości, dodatkowego splendoru doda promocja Katalogu Wystawy Rafała Hadziewicza twórcze życie – wyjaśnia przyczyny zorganizowania przedsięwzięcia Urszula Kinder z Muzeum Narodowego w Kielcach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wybitny i zapomniany – niezwykła historia związanego z Kielcami artysty

Obszerne wydawnictwo pięćset stronicowy katalog, przygotowywany przez Muzeum Narodowe w Kielcach przez okres ponad 3 lat. Jest on pierwszą tego typu pracą na świecie zawierającą wszystkie dzieła.

W spotkaniu udział wezmą: Joanna Kaczmarczyk, kurator wystawy oraz autorka katalogu „Rafała Hadziewicza twórcze życie”, Małgorzata Misztal z Działu Konserwacji Muzeum Narodowego w Kielcach oraz ksiądz dr Paweł Tkaczyk, konserwator diecezji kieleckiej. Wśród zaproszonych gości będą między innymi członkowie rodziny artysty.

Początek przedsięwzięcia w czwartek, 13 października o godzinie 18 w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.

Zapomniany oraz związany z Kielcami artysta
Rafał Hadziewicz - malarz, pedagog, współtwórca środowiska artystycznego XIX-wiecznej Warszawy. Urodził się w 1803 roku w Zamchu koło Biłgoraja, zmarł w 1886 roku w Kielcach. Kształcił się na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego, następnie w Dreźnie, Paryżu i we Włoszech. Po powrocie do kraju w 1834 roku, osiedlił się w Krakowie. Z tego okresu pochodzą liczne portrety oraz monumentalne obrazy religijne przeznaczone do Bazyliki Mariackiej i Katedry na Wawelu. W 1839 roku otrzymał nakaz wyjazdu do Moskwy, gdzie objął stanowisko profesora rysunku. W 1844 roku podjął pracę w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Poświęcił się wówczas malowaniu portretów i obrazów religijnych, które stanowiły główny nurt w jego twórczości. W 1871 roku, w wieku 68 lat odszedł na emeryturę, pozostał jednak do końca życia aktywny na polu sztuki. Po przejściu na emeryturę nie zamieszkał w Kielcach, ale jego związki rodzinne z miastem poprzez rodzinę Jarońskich sprawiały, że często tu bywał.

Obrazy artysty można podziwiać na wystawie w kieleckim Muzeum Narodowym do końca 2016 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie