Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

23. Szlachetna Paczka ruszyła na dobre. 90 rodzin ze Świętokrzyskiego wciąż szuka darczyńców. Do akcji włącza się Urząd Marszałkowski

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 7 lat
23. edycja Szlachetnej Paczki ruszyła na dobre. W tym roku internetowa Baza Rodzin wystartowała w sobotę, 18 listopada. Od tego dnia, przez kolejne tygodnie, każdy może wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl, wybrać rodzinę i wspólnie z bliskimi przygotować paczkę na miarę konkretnych potrzeb. Obecnie w województwie świętokrzyskim na pomoc czeka 90 rodzin, jednak ta liczba cały czas się zmienia. Wzorem lat ubiegłych, do akcji włącza się między innymi Świętokrzyski Urząd Marszałkowski. Zobaczcie.

Szlachetna Paczka 2023 trwa. 90 rodzin ze świętokrzyskiego czeka na pomoc

Szlachetna Paczka - jeden z najbardziej rozpoznawalnych programów społecznych, już po raz 23. wystartował w Polsce. W sobotę, 18 listopada na stronie internetowej Szlachetnej Paczki otwarto Bazę Rodzin.

Obecnie w całym kraju na pomoc czeka ponad 1500 rodzin, zaś w samym województwie świętokrzyskim - 90 rodzin. Liczba potrzebujących zmienia się jednak z godziny na godzinę.

- W poprzednim roku Szlachetna Paczka pomogła około 470 rodzinom z województwa świętokrzyskiego. Na razie trudno jest określić, ilu rodzinom pomożemy w tym roku, ponieważ nieustannie do Bazy Rodzin dopisywane są kolejne rodziny, a darczyńcy dane rodziny wybierają. Myślę jednak, że w tej edycji pomożemy podobnej liczbie rodzin

- informował Konrad Jóźwik, specjalista do spraw promocji Szlachetnej Paczki w województwie świętokrzyskim.

Rodziny ze Świętokrzyskiego, które wciąż nie mają swojego darczyńcy, pochodzą z: Buska-Zdroju, Końskich - powiatu, Ostrowca Świętokrzyskiego, Sandomierza, Kielc i okolic, Łopuszna, Pińczowa, Jędrzejowa - powiatu, Starachowic i okolic, a także Opatowa i Ożarowa. W ostatnich dwóch miejscowościach, brakuje jak na razie największej grupy darczyńców - dwudziestu.

Jak zmieniają się rodziny Szlachetnej Paczki? Konrad Jóźwik przyznał, że przez kolejne edycje akcji da się zauważyć, że z roku na rok w Bazie Rodzin pojawia się coraz więcej osób starszych i samotnych. - Wiadomo, że potrzeby są różne i zależą od indywidualnych preferencji danej rodziny - podkreślił koordynator.

W tym roku w województwie świętokrzyskim jest 20 rejonów i 10 magazynów, do których darczyńcy będą dostarczać paczki. W akcję zaangażowanych jest około 200 wolontariuszy.

Szlachetna Paczka od Urzędu Marszałkowskiego oraz Inicjatywy Świętokrzyskiej
W tę piękną akcję dobroczynną włączają się nie tylko osoby prywatne, ale również firmy, placówki oświatowe, instytucje publiczne czy urzędy. Od kilku lat Szlachetną Paczkę przygotowują pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Grudnia bez Szlachetnej Paczki nie wyobraża sobie między innymi wicemarszałek Renata Janik:

- Jestem bardzo zadowolona, a wręcz dumna z tego powodu, że po raz kolejny pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, a także podległe jednostki włączają się w akcję Szlachetnej Paczki. W tym roku, pomożemy dwóm rodzinom: rodzinie pani Ani, a także rodzinie pana Marcina (mieszkańcom województwa świętokrzyskiego - red.). 6 grudnia wolontariusze-pracownicy przejadą z oznakowanymi puszkami po naszych jednostkach, ale także w Urzędzie Marszałkowskim i jestem przekonana, że tak jak zawsze nasi współpracownicy otworzą swoje serca i portfele i wspólnymi siłami uda nam się zakupić te wszystkie rzeczy, które podczas Weekendu Cudów zostaną do tych dwóch rodzin dostarczone

- mówiła z uśmiechem wicemarszałek Renata Janik.

Ale to nie wszystko...: - Podobnie jak w ubiegłym roku Inicjatywa Świętokrzyska, której mam zaszczyt być prezesem, również włącza się w tę akcję. Mamy już kilkudziesięciu członków, którzy chcą się przyłączyć. Założymy "zrzutkę" i wszyscy - także nasi sympatycy, będą mogli dołączyć do zrzutki. Obecnie jesteśmy na etapie wyboru rodziny - zdradziła pani marszałek i dodała: - Dlaczego warto pomagać? Bo dobro zawsze wraca, bo nigdy nie wiemy kiedy sami będziemy potrzebować tego wsparcia, a życie jest takie jakie jest. Nagle zostajemy z problemem i wtedy jest bardzo miło, kiedy innym którym pomagaliśmy, czy inne osoby które chcą pomagać, otwierają dla nas serducha - przyznała wicemarszałek Renata Janik.

Jak zrobić Szlachetną Paczkę?
To nie jest trudne. Wystarczy wejść na oficjalną stronę Szlachetnej Paczki i kliknąć w ikonkę "Wybieram Rodzinę" - kliknij w link: Wybieram Rodzinę.

Tam wybierasz odpowiednie województwo, a następnie rejon. Najlepiej szukać rodziny, która mieszka blisko nas - blisko naszej miejscowości czy w naszym powiecie. Gdzieś gdzie możemy łatwo dojechać, ponieważ później tę paczkę będziemy musieli dostarczyć 16 lub 17 grudnia do magazynu w danym rejonie.

Warto również zaangażować swoją rodzinę, przyjaciół, kolegów z pracy - dużo łatwiej wtedy skompletować wszystko co potrzebne.

Przypomnijmy, potrzebujące rodziny zaznaczają 3 najważniejsze potrzeby, które darczyńcy muszą spełnić w pierwszej kolejności. Często jest to sprzęt RTV-AGD (lodówki, kuchenki, pralki), ubrania, urządzenia dla niepełnosprawnych czy meble. Dlatego kupnem tych rzeczy warto podzielić się z innymi.

Poruszające historie

W Bazie Rodzin można znaleźć wiele rodzin, których historie są bardzo trudne i poruszające. Oto niektóre z nich:

"Pani Dorota jest samotną i schorowaną osobą. Od wielu lat żyje samotnie, życie jej załamało się kiedy mąż odszedł do innej kobiety. Samotne rodzicielstwo nastręczało wielu problemów, brakowało ojca w rodzinie. Kobieta starała się z całych sił aby stworzyć godne warunki życia dla siebie i syna, ponieważ jej były mąż nie wykazywał zainteresowania synem, założył własną rodzinę w odległym mieście. Wszystkie te okoliczności miały zły wpływ na zdrowie pani Doroty. Zachorowała na depresję, przez długo czas przebywała na zwolnieniu lekarskim. Jej stan pogorszył się, kiedy jedyny syn wyjechał za granicę i tam ułożył sobie życie, jest rzadkim gościem w ich domu. Kobieta w międzyczasie dowiedziała się o śmierci byłego męża, ta sytuacja nią wstrząsnęła gdyż pomimo, iż zostawił ją samą z synem wciąż był ważną osobą w jej życiu. Pani Dorota po okresie żałoby otrząsnęła się i gdy wydawało się już, że powoli życie zaczęło się układać, z dnia na dzień usłyszała diagnozę - nowotwór. Z wielkim oporem podjęła leczenie i je kontynuuje, częste wizyty w poradni onkologicznej, zakup leków osłabiają jej nadwyrężoną sytuację ekonomiczną." 3 kluczowe potrzeby rodziny: Żywność trwała, Środki czystości, Pralka automatyczna ładowana od góry - Opatów

"Pani Krystyna i pan Stefan - Życie małżonków biegło utartym torem, pan Stefan pracował, a pani Krystyna wychowywała czworo dzieci. Gdy pociechy podrosły, kobieta pracowała sezonowo w pobliskim gospodarstwie rolnym. Dzieci usamodzielniły się, założyły własne rodziny i opuściły dom rodzinny. Małżonkowie zostali sami i z biegiem czasu ich stan zdrowia zaczął się pogarszać. Pan Stefan zachorował na astmę i nadciśnienie, pani Krystyna choruje m.in. na dnę moczanową. Tragedia, która doświadczyła rodzinę odcisnęła ogromne piętno na zdrowiu małżonków. W tragicznym zdarzeniu stracili syna, drugi syn otarł się o śmierć. Upłynęło już kilka lat od tego wydarzenia, jednak pani Krystyna i jej mąż często w rozmowach wracają do tego przykrego dnia." 3 kluczowe potrzeby rodziny: Żywność trwała, Środki czystości, Farba do malowania ścian - Opatów

"Pan Lucjan mieszka ze swoim bratem Andrzejem w starym, drewnianym domu, który otrzymali w spadku po rodzicach. Do dyspozycji mają dwa pokoje, kuchnię oraz łazienkę. Jako młody chłopak pan Leszek pracował na budowie. Najpierw był zatrudniony na etacie, ale kiedy w rodzinie pojawiła się choroba matki oraz brata, pracował już tylko dorywczo. W związku z tym nie ma prawa do zasiłku. Andrzej leczy się psychiatrycznie, nie może pozostawać bez opieki. Trzeba pilnować aby regularnie przyjmował leki. Ze względu na chorobę brata, pan Lucjan nie może podjąć pracy." 3 kluczowe potrzeby: Pralka, Żywność, Środki czystości - Kielce Wschód

- Zachęcamy do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki. Wybierzmy rodzinę i pomóżmy tym, którym jest trudniej niż nam - zachęcał na koniec koordynator Konrad Jóźwik.

Pomagajmy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie