25 Festiwal Form Dokumentalnych NURT w Kielcach. Jakie...

  25 Festiwal Form Dokumentalnych NURT w Kielcach. Jakie zobaczymy filmy? Sprawdź program

  Lidia Cichocka

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Kadr z filmu „Aktor Pana Boga”

  Kadr z filmu „Aktor Pana Boga”

  W poniedziałek, 18 listopada zaczyna się w Kielcach 25 Festiwal Form Dokumentalnych NURT a na nim kilka świetnie zapowiadających się „kieleckich” filmów. To portret Franciszka Pieczki nakręcony przez Mariusza Malca, wspomnienia partyzanta Mieczysława Rosoła zarejestrowane przez Przemysława Predygiera i Krzysztofa Dziewieckiego, barwny obraz praprawnuczki Pani na Korczewie, do której pisał Norwid sfilmowany przez Sławomira Rogowskiego czy filmowy opis Rzeczpospolitej zakopiańskiej z szefującym jej Stefanem Żeromskim.
  Kadr z filmu „Aktor Pana Boga”

  Kadr z filmu „Aktor Pana Boga”

  Niemal co roku dyrektor artystyczny festiwalu, Krzysztof Miklaszewski skarżył się na niedostatek filmów z kieleckiego środowiska filmowego, uważał, że reprezentacja gospodarzy festiwalu powinna być znacznie mocniejsza. W tym, jubileuszowym roku skargi zastąpiły pochwały: - Mamy świetne kilka filmów zrobionych przez kielczan lub mówiących o kielczanach– zapowiadał na konferencji prasowej.

  Bohaterem dokumentu „Sto lat dla Polski – Historia Mieczysława Rosoła” Krzysztofa Dziewięckiego i Przemysława Predygiera jest 100 letni AK-owiec, partyzant, którego życie pełne było wzlotów i upadków.
  - O panu Rosole, jednym ostatnich świadków tamtych lat, żołnierzem Armii Krajowej, po II wojnie światowej prześladowanym przez PRL dowiedziałem się przypadkiem – przyznaje Przemysław Predygier. - Pochodzący z Włoszczowy pan Rosół, mieszka obecnie na terenie Małopolski. Po pierwszej rozmowie z nim wiedziałem, że to wspaniały materiał na film, ostatnia szansa utrwalenia tych wspomnień.

  Mieczysław Rosół jako AK-owiec brał udział w wielu poważnych akcjach partyzanckich. Po wojnie usłyszał, że nie jest Polakiem, bo był w AK, odmówiono mu prawa brania udziału w wyborach. - Nasz bohater jest najstarszym Żołnierzem Wyklętym, osobą niezłomną. Kiedy w tym roku wojewoda na koncercie poświęconym Wyklętym „Świętokrzyskie pamięta” miała mu wręczyć medal pan Mieczysław źle się czuł. Pogodziliśmy się z tym, że nie przyjedzie, ale w ostatniej chwili pojawił się. Przekonał wnuczka by go przywiózł. Mógł odebrać nasze podziękowania i słowa podziwu – opowiada reżyser.

  Film „Sto lat dla Polski – Historia Mieczysława Rosoła” zostanie pokazany we wtorek 19 listopada w bloku o godz. 9.  Po latach nieobecności pojawi się w Kielcach Mariusz Malec, nagradzany dokumentalista, z filmem, który był prezentem urodzinowym dla Franciszka Pieczki. W tym roku aktor skończył 91 lat.

  - To mój drugi urodzinowy film, korzystam z faktu, że mogę opowiadać o swych przyjaciołach – mówi Mariusz Malec. - Pierwszy był Wilkoń 88, o genialnym malarzu. Teraz zatytułowałem film „Aktor Pana Boga”, bo gdybym miał obsadzić scenę spotkania Pana Boga z dobrym aktorem, to w obu rolach widziałbym Franciszka Pieczkę.

  Film jest opowieścią o fenomenie jakim jest Franciszek Pieczka a opowieść tę prowadzi sam bohater rozmawiając z postaciami, w które się wcielał. Obraz jest dosyć metafizyczny, bo Pieczka grał samego Pana Boga, świętego Piotra i Mateusza, która to rola go ukształtowała. W filmie wykorzystano materiały kręcone przez samego Pieczkę: uwieczniał on swą rodzinę, plany filmowe dzięki czemu obraz aktora staje się znacznie pełniejszy od tego jaki powszechnie znamy.

  Pokaz „Aktora Pana Boga” Mariusza Malca odbędzie się w środę 20 listopada w bloku zaczynającym się o godz. 10.

  Zainteresowanie panią na Korczewie Sławomira Rogowskiego zaczęło się od pobytu w pałacu w Korczewie. - Dobre 10 lat temu spędzałem tam sylwestra i wtedy poznałem historię Beaty Ostrowskiej-Harris, która wróciła do rodzinnego majątku po latach nieobecności – mówi reżyser. - Temat dojrzewał, trzy lata temu udało się zebrać pieniądze, wspomógł mnie Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Iwona Harris i rozpocząłem zdjęcia.  Tak powstała opowieść o niezwykłej kobiecie, która 1990 roku wraz z siostrą, hrabiną Renatą, mężem i trójką dzieci wróciła do Polski. Państwo zwróciło jej zrujnowany pałac, ziemie wokół musiała odkupować. Dzisiaj pani na Korczewie liczy 88 lat i mówi, że ciągle ma dużo do roboty. W międzyczasie wyremontowała pałac,sama mieszka w oficynie, prowadzi działalność gospodarczą zatrudniając miejscowych a ci, co ciekawe złego słowa nie mówią o rodzinie Ostrowskich. Pamiętają, że przed wojną pan hrabia stworzył tu szkołę, doprowadził prąd, dał budynek na sklep spółdzielczy, kupował instrumenty dla orkiestry a przede wszystkim w 13 istniejących folwarkach była praca.

  Film opisuje dzieje rodziny Ostrowskich sięgające czasów Wielkiej Emigracji i spotkania właścicielki tych dóbr z Kamilem Cyprianem Norwidem, po której to znajomości pozostały piękne, pisane wierszem listy, m.in. ten, który dał tytuł filmowi „Pani na Korczewie”.

  - Film powstawał 3 lata – dodaje reżyser. - Zbierając materiały, kręcąc zdjęcia szukałem odpowiedzi na pytanie: dlaczego ludzie robią takie rzeczy. Wydaje się, że odbudowa pałacu była też dla pani Beaty Ostrowskiej-Harris odbudową własnej tożsamości.

  Projekcja „Pani na Korczewie” odbędzie się w środę 20 listopada w bloku filmowym rozpoczynającym się o godz. 17.

  Kielecki wątek zawiera też film „Rzeczpospolita zakopiańska” Piotra Jaworskiego opowiadający o nieznanej wielu osobom inicjatywie samorządowej Zakopanego w czasach odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Dużą rolę odegrał w niej nasz pisarz, Stefan Żeromski.

  Film zostanie pokazany we wtorek 19 listopada w bloku filmów o godz. 13. Wszystkie seanse w Kieleckiego Centrum Kultury.

  Festiwal Form Dokumentalnych NURT rozpocznie się w Kieleckim Centrum Kultury w poniedziałek, 18 listopada o godz. 9 i potrwa do piątku. Jak zwykle podzielone na tematyczne bloki filmy (by widzowie łatwiej mogli wybrać interesującą ich tematykę) będą prezentowane w 3 godzinnych zestawach(początek o godz. 9, 13 i 17), po każdym odbędzie się spotkanie z twórcami. Filmy będą oceniane zarówno przez komisję konkursową pod przewodnictwem Marii Malatyńskiej jak i publiczność, która będzie głosować po każdym z bloków. Najlepszy obraz dostanie nagrodę „Wydarzenie NURTU”. Finałowa gała w piątek o godz. 18.

  Bilety w cenie 5 złotych lub karnet - 25 złotych.

  Program Festiwalu NURT 2019

  poniedziałek, 18 listopada
  9:00 – 12:00, Duża Scena Kieleckiego Centrum Kultury

  POKAZ I
  JESTEŚMY RODZINĄ

  „Tę rodzinę trzeba wytępić” 57’
  reż.: Leszek Wiśniewski; scen.: Leszek Wiśniewski, Jerzy Turowicz; zdj.: Mariusz Kaźmierski; dźw.: Norbert Wiciński; mont.: Zbigniew Gustaw; producent: Telewizja Regionalna – Stowarzyszenie Europejskie, TVP Lublin
  Dokument, przywołujący postać głowy przedwojennego Kościoła Ewangelickiego, biskupa Jakuba Bursche, który – podobnie jak i jego cała Rodzina, nie tylko nie dał się skusić na współpracę z niemieckim okupantem, ale który – świadomie – wybrał męczeńską śmierć polskiego patrioty.

  „Adopcja” 17’
  scen i reż.: Grzegorz Kuczek; zdj.: Andrzej Kaczmarek; mont.: marek Kempista; producent: TVN S.A.
  Reportaż, uprzytomniający na przykładzie rodziców, którym choroba przybranego syna nakazała egoistyczne odrzucenie przyjętego do rodziny dziecka, zakres wynikających z adopcji moralnych powinności.

  „Mój Tato” 13’
  scen i reż.: Inka Bogucka; zdj.: Jakub Cachro; dźw.: Wiesław Jindraczek; muz.: Paris Music; mont.: Jadwiga Zawiślak; producent: IBFILM Inka Bogucka. Portret mężczyzny, ocalającego porzucone przez biologicznych rodziców dzieci przez przywrócenie im domu, pełnego ojcowskiej miłości.

  „Jesteśmy rodziną, brachu” 13’
  scen i reż.: Bożena Klimus; zdj.: Sławomir Chudowski; dźw.: Grzegorz Zawada; ilustracja muz.: Łukasz Kozera; producent: Telewizja Polska S.A. Oddział w Katowicach. Obraz szczęśliwej rodziny, której znaczącym pełnym miłości uzupełnieniem stał się Kuba, porzucony i odrzucony przez najbliższych ze względu na jego genetyczne przypadłości.

  „Trzej przyjaciele z boiska” 47’
  reż.: Krzysztof Maćkowski; scen.: Krzysztof Maćkowski, Janusz Mika; zdj.: Konrad Królczyk; dźw.: Rafał Bilski; muz.: Krzysztof Kossowski; mont.: Konrad Królczyk; producent: Fundacja Promocji Kultury „Urwany Film”. Optymistyczna w czasach zbrodni „kibolskiej” przemocy opowieść o prawdziwej przyjaźni trzech piłkarskich „muszkieterów”, zawodników Wisły Kraków – mistrzów swego sportowego „fachu” i wspaniałych ludzkich osobowości.

  „Łukasz z Bałut” 19’
  scen i reż.: Monika Kalinowska; zdj.: Marek Pietrzak; dźw.: Andrzej Stępień; muz.: Łukasz Cieślak; mont.: Anna Krubska; producent: Telewizja Polska S.A. Oddział w Łodzi. Reportażowym zwiadem przepojony obraz artystycznej wrażliwości dzielnicowego patrioty, dokumentującego „ostatnie tchnienia” swojej rodzinnej < małej ojczyzny>.


  13:00 – 15:00
  POKAZ II
  NASZE PUZZLE

  „Puzzle doc.” –30’
  scen i reż.: Mariusz Koryciński; zdj.: Stefan Ronisz; dźw.: Stefan Ronisz; muz.: Paweł Zagańczuk; mont.: Mariusz Koryciński, Stefan Ronisz; producent: Mariusz Koryciński. Zabawna w formie i skomplikowana w treści wielopoziomowa próba rekonstrukcji funkcjonowania w świadomości nowego inteligenckiego pokolenia początku XXI wieku języka „nowych mediów”.

  „Farma trolli” 22’
  scen i reż.: Bertold Kittel, Anna Sobolewska; zdj.: Piotr Wacowski. Gwidon Cal; dźw.: Wiesław Piłat, Mateusz Wróblewski; mont.: Zbigniew Bieleń; producent: TVN S.A. Rejestracja niebezpiecznego w społecznych skutkach procederu manipulacyjnego zniewalania masowego odbiorcy w Polsce.

  "Człowiek, który wiedział za dużo" 26’
  reż.: Jakub Stachowiak; scen. Jakub Stachowiak, Łukasz Cieśla; zdj.: Krzysztof Nowicki, Andrzej Kaczmarek, Sylwester Wasilewski; dźw.: Tomasz Ćwik, Filip Lubos, Maciej Pawłowski, Wiesław Piłat, Paweł Sowa; mont.: Artur Rej; producent: TVN S.A.
  Dokumentalna weryfikacja po latach okoliczności tajemniczego „zniknięcia” (1.IX.1990) dziennikarza śledczego „Gazety Poznańskiej” – Jarosława Ziętary.

  „Jak opisać wielkość samolotu?” 19’
  scen i reż.: Szymon Jan Sinoff; zdj.: Szymon Jan Sinoff; dźw.: Radzimir Łabuś; mont.: Magda Budzyń; producent: Szymon Jan Sinoff. Filmowa próba notacji procesu zmysłowego odczuwania osoby, skazanej przez genetykę na chorobę „kurzej ślepoty”, a – mimo to – próbującej bardzo aktywnie „chłonąć” otaczający świat.

  „Sąd biskupi i sekret papieski” 31’
  scen i reż.: Ewa Galica, Maria Mikołajewska; zdj.: Piotr Wacowski, Kamil Młyńczak; dźw.: Marta Kosiorowska, Stefan Mędrzecki; mont.: Tomasz Polsakiewicz; producent: TVN S.A. Reportaż, usiłujący zgłębić arkana sprawiedliwości władz Kościoła Katolickiego, sankcjonujące zasądzone przez sądy cywilne zbrodnie pedofilstwa, poprzez rekonstrukcję – z udziałem w niej odważnej ofiary – całego procesu tej sprawy księdza Jarosława P.

  17:00 – 19:00, Mała Scen
  POKAZ III

  ZDRADZENI PRZEZ ŚWIAT

  „Somniatores” 14’
  cen i reż.: Krystian Kornel; zdj.: Marcin Kostrzewski; dźw.: Marcin Kostrzewski; muz.: Daniel Potasz; mont.: Krystian Kornel; producent: Krystian Kornel
  Impresja filmowa na temat losu w naszej cywilizacji albinosów, naznaczonych genetycznym piętnem „inności”.

  „Niskorośli” 21’
  scen i reż.: Zbigniew Górniak, Dariusz Deberny; zdj.: Jakub Olszewski; mont.: Piotr Stachowski; producent: Telewizja Polska S.A. Oddział w Opolu. Optymistyczny reportaż o wspólnych rodzajach zabawowo-artystycznych aktywności ludzi „wzrostu normalnego” i „niskorosłych” zwanych przez nietolerancyjne społeczeństwo „karłami”.

  „Prasowanie piersi” 44’
  reż.: Małgorzata Łupina; scen. Joanna Nowicka; zdj.: Łukasz Żwirkowski; dźw.: Jacek Zakrzewski; muz.: Kamil Sajewicz; mont.: Albert Adam Lenart; producent: TVN S.A., Jowita Baraniecka-Ogden. Wszechstronnie zdokumentowana relacja o zbrodniczym, afrykańskim procederze inicjacji młodych kobiet.

  „Afrin. Zdradził nas świat” 47’
  scen i reż.: Marek Sygacz; zdj.: Paweł Pieniążek, Marek Sygacz; dźw.: Marek Sygacz; muz.: Royalty Free Music; mont.: Marek Sygacz; producent: Marek Sygacz Projekt „Strefa Konfliktu”. Dokument o międzynarodowej zbrodni „opuszczenia” narodu kurdyjskiego, od lat walczącego o możliwość rekonstrukcji zabranego kiedyś przez sąsiedzkich agresorów kraju.


  20:00 MAŁA SCENA
  GALA OTWARCIA JUBILEUSZOWEGO XXV FESTIWALU FORM DOKUMENTALNYCH NURT 2019


  POKAZ PRZEDPREMIEROWY FILMU „NASZA MAŁA POLSKA” – REŻ. MATEJ BOBRIK

  Co roku kilkanaścioro młodych Japończyków rozpoczyna studia na Wydziale Polonistyki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych. Jednym z obowiązkowych zadań studentów drugiego roku jest wystawienie sztuki teatralnej w języku polskim. „Nasza mała Polska” mówi nie tylko o procesie uczenia się języka polskiego, lecz także o tym, jak wyobrażenia o dorosłości zderzają się z rzeczywistością. Film Mateja Bobrika ma słodkogorzki smak dorastania.

  POLSKA PREMIERA BĘDZIE MIAŁA MIEJSCE W STYCZNIU 2020 roku.
  CZAS TRWANIA – 70 minut

  wtorek, 19 listopada
  9:00 – 12:00, Duża Scena
  POKAZ IV
  LUDZKIE PRZYPADKI


  „Przypadek Johanny Langefeld” 91’
  scen i reż.: Władysław Jurków, Gerburg Rohde-Dahl; zdj.: Kasper Czubak, Ralf Klingehofer; dźw.: Kuba Lenarczyk; muz.: Dariusz Kaliński; mont.: Marek Domowicz; producent: Arkadia Film Sp. z o.o. Filmowa próba wyjaśnienia zagadki zachowań więźniarek obozu koncentracyjnego, zgodnie i solidarnie ocalających po wojnie swojego „kata”, który – tak naprawdę – był ich „aniołem stróżem”.

  „Szukając Tereski” – reż. Kama Veymont 65’
  scen i reż.: Kama Veymont; zdj.: Przemysław Niczyporuk; dźw.: Andrzej Chuszno; mont.: Kama Veymont; producent: Studio Filmowe „Kronika”. Drobiazgowa dokumentalna rekonstrukcja losów „pięknej nieznanej dziewczynki” ze słynnego zdjęcia.

  „Sto lat dla Polski – Historia Mieczysława Rosoła” 12’
  scen i reż.: Krzysztof Dziewięcki, Przemysław Predygier; zdj.: Krzysztof Dziewięcki; dźw.: Krzysztof Dziewięcki; mont.: Krzysztof Dziewięcki; producent: Telewizja Polska S.A. Oddział w Kielcach. Budująca, pełna patriotycznych wzlotów i uniesień, historia sędziwego polskiego kombatanta.


  13:00 – 15:00, Duża Scena
  POKAZ V
  PAMIĘĆ I AMNEZJA  „Rzeczpospolita Zakopiańska” 47’
  scen i reż.: Piotr Jaworski; muz.: Marcin Gałażyn; mont.: Tomasz Tomaszewski, Krzysztof Boroń; producent: Telewizja Polska S.A.
  Pełen formalnej inwencji o nieznanej szerzej inicjatywie samorządowej Zakopanego, otwierającej jedną z niepodległościowych dróg do powstania niepodległej Polski.

  „Mała Moskwa kontra Mały Londyn” 50’
  scen i reż.: Sławomir Koehler; zdj.: Michał Jarosiński; dźw.: Joanna Fidos; muz.: Joanna Fidos; mont.: Tomasz Kozik, Krzysztof Kudelski; producent: Telewizja Polska S.A. Dokumentalna „powtórka z historycznej pamięci”, przywołującej krwawy epizod bratobójczej walki NSZ- owskich patriotów i komunistycznej władzy tuż po wojnie w powiecie kraśnickim

  „Amnezja” 40’
  scen i reż.: Maciej Kuciel; zdj.: Piotr Wacowski, Witold Nogieć; dźw.: Wojciech Borek, Bartosz Gwóźdź, Grzegorz Zmarz; mont.: Tadeusz Talar; producent: TVN S.A. Pełen pokoleniowego dystansu dokumentalny „obrachunek” z historycznymi epizodami polskiej Solidarnościowej Rewolucji

  17:00 – 19:00, Mała Scena
  POKAZ VI
  WSPOMNIENIA


  „Wspomnienie to cicha nuta” 55’
  scen i reż.: Andrzej Moś; zdj.: Wojciech Ostrowski, Andrzej Moś, Maciej Jagielski; dźw.: Wojciech Cwyk, Maciej Płocharski; muz.: Krystian Weber; mont.: Waldemar Płocharski; producent: Video Studio Gdańsk. Przepojona nutą ciepłego spojrzenia wspomnieniowa refleksja po latach Szymona Pawlickiego – artysty sceny polskiej, oddanego całkowicie Solidarności i jej działaniom.

  „Piszę do Ciebie, kochanie” 25’
  scen i reż.: Magdalena Szymków; zdj.: Zuzanna Kernbach; dźw.: Marcin Lenarczyk; mont.: Izabela Pająk; producent: Silver Frame Stanisław Zaborowski. Unikatowy, bo bardzo subiektywny we wspomnieniu kobiety i gorzki w swoim dokumentalnym „wyrzucie sumienia” zapis „wojennych czynów” polskiego oficera – Tadeusza Oratowskiego – uczestnika „bratobójczej zbrodni”, jaką w roku 1968 stała się agresja na Czechosłowację państw Układu Warszawskiego.

  „Lot do wolności” 53’
  reż.: Grzegorz Linkowski; scen.: Krzysztof Załuski, Grzegorz Linkowski; zdj.: Jacek Tarasiuk, Hanna Linkowska; dźw.: Adam Tłak; muz.: Paris Music; mont.: Jacek Tarasiuk; producent: Selected Pictures Jacek Tarasiuk. Dokumentalna rekonstrukcja rzadkiego w dziejach światowej aeronautyki międzynarodowego lotu samolotu sportowego na wysokości 30 m, dzięki któremu powiodła się pierwsza ucieczka z PRL – dzieło znanego pilota i znakomitego szybownika – Leszka Piłata i jego kolegów z Kraśnika w październiku roku 1983.

  19:30 – 21:30, Mała Scena KCK
  POKAZ VII
  ŚMIETNIK I BAJORKO


  „Polska śmietnikiem Europy” 22’
  scen i reż.: Maciej Kuciel, Patrycja Dzięcioł-Mokwa; zdj.: Szymon Sinoff; mont.: Paweł Kudliński; producent: TVN S.A.
  Reportaż, uprzytomniający w skali macro zakres procederu , akceptowanego przez władze różnych szczebli jako służącego krajowi businessu, a pogrążającego Polskę ekologicznie jako „ojczyznę” europejskich śmieci.

  „Wody skażone trotylem” 23’
  scen i reż.: Maciej Duda, Łukasz Ruciński; zdj.: Piotr Wacowski, Artur Wierzbicki, Maciej Żukowski, Łukasz Ruciński; dźw.: Marta Kosiorowska, Maciej Pawłowski, Mateusz Wróblewski, Sławomir Więckus; mont.: Tomasz Polsakiewicz; producent: TVN S.A.
  Reporterska interwencja w sprawie istnienia i działania na środowisko prawdziwej „bomby ekologicznej”, jakim jest składowisko odpadów po dawnych zakładach zbrojeniowych „ZACHEM” w jednej z dzielnic Bydgoszczy.

  „Pszczeli szeryf z Moszczanki” 12’
  scen i reż.: Aleksandra Kiereta; zdj.: Jakub Olszewski; mont.: Piotr Stachowski; producent: Telewizja Polska S.A. Oddział w Opolu
  Budujący portret pszczelarza, który świadom zagrożenia pszczół, obronnymi działaniami swojej hodowli wypowiada walkę wszystkim nie tylko obojętnym urzędnikom, ale i bezmyślnym miłośnikom pszczelich produktów.

  „Fuks” 31’
  scen i reż.: Jakub Kowalczyk; zdj.: Piotr Trznadel; dźw.: Paweł Ginalski; muz.: Wojtek Nowicki; mont.: Piotr Trznadel; producent: Piotr Trznadel Media. Dokument, którego bohaterem jest nie tylko społeczność „psów poszukujących” w rodzaju tytułowego Fuksa, ale – przede wszystkim – zbiorowisko ofiarnych ludzi – członków Cywilnych Zespołów Ratowniczych na Podkarpaciu, przywracających życiu prawdziwą armię zaginionych

  „Dzikusy” 13’
  scen i reż.: Katarzyna Pawlina; zdj.: Kamil Frontczak; dźw.: Mirosław Lato; muz.: Paris Music; mont.: Anna Krubska; producent: Telewizja Polska S.A. Oddział w Łodzi. Rejestracja dokumentalna przypadków ocalonych – wbrew bezdusznym przepisom – poszkodowanych losowo bezbronnych „drapieżników” przez prawdziwego „Judyma zwierząt” – dr weterynarii Mateusza Marcinkiewicza.

  „Bajorko” 18’
  scen i reż.: Roman Wasiluk; zdj.: Roman Wasiluk; dźw.: Jakub Szmit; muz.: Paris Music; producent: EASTFILM Roman Wasiluk
  Zadziwiająca antropomorficzną formą ożywienia codziennych reakcji bytowania dokumentalna przypowieść o życiu lasu i jego mieszkańców.

  środa, 20 listopada
  9:00 – 12:00, Duża Scena KCK
  POKAZ VIII
  UROKI ŻYCIA


  „Testament Profesora” 25’
  scen i reż.: Wojciech Królikowski; zdj.: Kamil Szołtysik, Jan Zub, Michał Słowiński; dźw.: Krzysztof Skrzypczak; muz.: Łukasz Kozera; mont.: Mariusz Marszołek; producent: Telewizja Polska S.A. Oddział w Katowicach. Dokumentalna impresja, wydobywająca z pamięci najbliższych (syna i współpracowników) testamentowy skład zasad legendarnego profesora Religi, którego entuzjazm życiowy pozwolił mu nie tylko przetrwać wszelkie kryzysy, ale wszystkie swoje marzenia po prostu… zrealizować.

  „Aktor Pana Boga” 26’
  scen i reż.: Mariusz Malec; zdj.: Tomasz Wójcik; dźw.: Wojciech Ślusarz; muz.: India Czajkowska; mont.: Krzysztof Flasza; producent: TVP Kultura. Nakreślony poprzez własne wypowiedzi i komentarze autoportret filmowy znakomitego aktora, świadomego twórcy własnej drogi artystycznej.


  „Piszę jak patrzy dziecko. Julian Kornhauser” 26’
  scen i reż.: Marta Węgiel; zdj.: Andrzej Misaczek; dźw.: Maciej Fornal; mont.: Artur Wojewoda; producent: Telewizja Polska S.A. Oddział w Krakowie, Biblioteka Kraków. Dokumentalny „koncert literacki” na dwóch solistów (ojca i syna) oraz chór komentatorów, odsłaniających niezwykłą osobowość poety, twórczego reformatora swego gatunku, przemawiającego zawsze w imię prawdy o otaczającej rzeczywistości.

  „Urok życia – Jacek Zieliński” 22’
  scen i reż.: Krzysztof Haich; zdj.: Andrzej Misaczek; dźw.: Piotr Pelechacz; muz.: Andrzej Zieliński, Andrzej Jaroszewski; mont.: Krzysztof Gustyn; producent: Telewizja Polska S.A. Oddział w Krakowie. Barwna sylwetka filmowa wszechstronnego mistrza piosenkarskich estrad, ukazana w kontekście nieustannych życiowych i artystycznych poszukiwań.

  „Na górze Tyrryry” 61’
  scen i reż.: Renata Kijowska; zdj.: Łukasz Herod, Grzegorz Głupczyk; dźw.: Marcin Czapka, Mirosław Gibas, Tomasz Sikora, Grzegorz Kubek; muz.: Marcin Czapka, Mirosław Gibas, Tomasz Sikora; mont.: Robert Ciodyk; producent: TVN S.A. Anna Kokoszka-Romer. Udana próba dokumentalna rejestracji procesu dojrzewania do życiowych zadań całej grupy skazanych na schemat DPS- owej egzystencji młodych nieudaczników i niepełnosprawnych, podejmujących nowe wyzwania dzięki muzycznej fascynacji, zaszczepionej im przez ich opiekuna, prawdziwego artystę i pedagoga – Wojciecha Retza.

  13:00 – 15:00, Duża Scena KCK
  POKAZ IX
  CIĄGLE JESTEŚMY


  „Ciągle tu jesteśmy” 62’
  scen i reż.: Andrzej Drobik; zdj.: Adam Donczew, Angelika Donczew; dźw.: Adam Donczew; muz.: Arkadiusz Wiech; mont.: Adam Donczew; producent: Andrzej Drobik. Pobudzający optymizmem przetrwania narodowego filmowy obraz polskiej mniejszości czyli asymilowanych w pełni potomków emigrantów za chlebem z beskidzkiej Wisły, których na początku XIX wieku przyjęła tu jako „swoich” rodzinna dziś dla Polaków-serbska wioska Ostojicevo.

  „I tam naprawdę żyliśmy jak w raju” 32’
  scen i reż.: Jerzy Starzyński, Oksana Terefenko, Marcin Wilczyński; zdj.: Karol Budrewicz, Łukasz Byczyński, Marcin Wilczyński; dźw.: Olga Kaniewska; muz.: Michał Zygmunt; mont.: Marcin Wilczyński; producent: Legnicki Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”
  Inscenizowany, opatrzony dokumentalnymi wspomnieniami, obraz tęsknoty za rodzinną łemkowskiej krainą szczęśliwości, możliwy dziś do odtworzenia tylko dzięki kultywowanym i zachowanym zwyczajom i obrzędom.

  „Halimony czyli Dana i Jacek” 21’
  scen i reż.: Alicja Grzechowiak; zdj.: Roman Wasiluk; dźw.: Wiesław Swierzyna; muz.: Paris Music; mont.: Piotr Zdanowski; producent: Telewizja Polska S.A. Oddział w Białymstoku. Dokumentalna historia „miastowego” małżeństwa, którego sprawiła ,że stali się pełnoprawnymi obywatelami wsi Dawidowicze na Podlasiu.

  „Zobaczyć miłość” 12’
  scen i reż.: Monika Meleń; zdj.: Sławomir Chudowski; dźw.: Jacek Gołąb; mont.: Piotr Wróbel; producent: Telewizja Polska S.A. Oddział w Krakowie. Wzorcowa historia miłości samotnej staruszki do wymagającego opieki dziecka.

  17:00 – 19:00, Mała Scena
  POKAZ X
  NARODZINY EPOPEI


  „Narodziny polskich skrzydeł” 49’
  reż.: Grzegorz Styła; scen. Marek Szczepanek; zdj.: Maciej Mroziewski; dźw.: Jerzy Ćwięk; mont.: Norbert Rudzik; producent: TVP Historia. Dokument o narodzinach polskiego lotnictwa we wszystkich detalach jego historii.

  „Epopeja narodowa” 23’
  scen i reż.: Grażyna Zielińska; zdj.: Marcin Klawiński, Jakub Stokłosa, Grażyna Zielińska; dźw.: Paweł Brakoniecki; muz.: Colia Brand, Marek Żurawski, Marcin Łęcki; mont.: Paweł Brakoniecki; animacje: Paweł Brakoniecki, Grażyna Zielińska, Karol Saar-Kozłowski; producent: Grażyna Zielińska. Unikatowy formalnie zapis współczesnej recepcji Powstania Warszawskiego.

  „Pani na Korczewie” 58’
  reż.: Sławomir Rogowski; scen.: Wojciech Dróżdż, Sławomir Rogowski; zdj.: Kacper Lisowski; dźw.: Zofia Moruś, Tadeusz Łaszczewski; muz.: Franciszek Araszkiewicz; mont.: Adam Bortnowski; producent: „Zielono Mi” Iwona Harris. Zainspirowana lirykiem C .K. Norwida „Do Pani na Korczewie” dokumentalna opowieść o pra-pra-wnuczce adresatki tego wiersza – Beacie Ostrowskiej-Harris i sile jej charakteru, który doprowadził także m.in. do niesamowitej konsolidacji rozproszonego po świecie międzynarodowego dziś rodu wokół korczewskiej posiadłości.


  20:00, Mała Scena
  WIECZÓR JUBILEUSZOWY
  25-LECIE i 75-TE URODZINY JEGO PRAWODAWCY


  Pierwszą część wieczoru wypełni spotkanie z Krzysztofem Miklaszewskim, pomysłodawcą i prawodawcą Ogólnopolskiego Niezależnego Festiwalu Form Dokumentalnych oraz jego Dyrektorem Artystycznym przez ćwierć wieku prowadzone w konwencji starcia dyskusyjnego NA CENZUROWANYM, a nawiązujące w swej strukturze do programów telewizyjnych Krzysztofa Miklaszewskiego „Na cenzurowanym” z początku lat 90.tych XX wieku (1991-1992).

  Jubilata przepytywać będą: Wojciech Ligęza, Szczęsny Wroński, Janusz R. Kowalczyk, Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz, Marian Curzydło, Jerzy Armata, Piotr Kletowski, Grzegorz Linkowski, Mariusz Malec a wszelkie spory rozstrzygnie Maria Malatyńska.

  Drugą część wieczoru zajmie projekcja jednego z najlepszych dokumentów Krzysztofa Miklaszewskiego „APTEKA POD ORŁEM” (45’) – filmu rekonstruującego dzieje jedynej polskiej apteki w krakowskim getcie żydowskim i przywołującego niesłychaną postać jej właściciela – Tadeusza Pankiewicza, postaci mitycznej dla kilku pokoleń Żydów.

  „APTEKA…" – produkcja z roku 2006 warszawskiego Studia Filmowego -pokazana na wielu festiwalach polskich i międzynarodowych – to laureat jednej z najbardziej prestiżowych nagród dla filmowego dokumentu –Hollywood Eagle Documentary Award – Los Angeles 2008.

  21 listopada, czwartek, Mała Scena

  [b]MARATON FILMOWY – LAUREACI 25 LECIA


  PRZEGLĄD WYBRANYCH FILMÓW LAUREATÓW < WYDARZENIA NURTU> – GŁÓWNEJ NAGRODY OGÓLNOPOLSKIEGO NIEZALEŻNEGO FESTIWALU FORM DOKUMENTALNYCH (1995-2018)[/b]

  W dwóch pokazowych sesjach :
  I – ranno – przedpołudniowej – godz. 10:00 – 15:00
  II – popołudniowo-wieczornej – godz. 17:00 – 22:00

  Sesja I

  10:00 – 10:15
  -wprowadzenie do MARATONU;
  – kilka słów o historii "Nurtu" i jego zwycięzcach

  Krzysztof Miklaszewski – prawodawca i dyrektor artystyczny wszystkich Ogólnopolskich Niezależnych Festiwali Form Dokumentalnych NURT.

  10: 20 – 15:00 – projekcja 7 dokumentów
  WPISANY W GWIAZDĘ DAWIDA – KRZYŻ – Wydarzenie 1997 i Nagroda Publiczności – film Grzegorza LINKOWSKIEGO – prod. Studio Voxmedia dla TVP 2. Historia księdza, który w wieku lat 35, kiedy był już 12 lat kapłanem katolickim, dowiaduje się ,że jest dzieckiem żydowskim , uratowanym przez polskich przybranych rodziców (czas: 28 minut).

  TRZECI BIEGUN – PRZERWANA WYPRAWA – Wydarzenie 1998 – film Jerzego SURDELA [1935 – 2018 ] – prod. Telewizja Polska dla TVP 1. Zapis wydarzeń trzeciej polskiej wyprawy polarnej Marka Kamińskiego-Transantartica’96 , pokazujących po raz pierwszy tak wiele dramatycznych momentów, jakie dane było bohaterskiemu Polakowi przeżyć na drodze do celu ( czas: 53 minuty).

  DOTKNIJ MNIE – Wydarzenie 1999- film Jacka KNOPPA – prod. Studio Filmowe Kalejdoskop dla TVP 2
  Sceny z życia niewidomych dzieci, skazanych na poznawanie i odczuwanie świata za pomocą dotyku ( czas: 19 minut).

  MATKA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA – Wydarzenie 2000 i Nagroda Publiczności – film Mariusza MALCA – prod. Contra Studio dla TVP 2 i kanału Arte. Równie unikatowy, co – wstrząsający, portret zbiorowy rosyjskich matek, docierających z trudem do szczątków swoich ukochanych synów, poległych anonimowo w Czeczenii ( czas: 54 minuty).

  BOŻE CIAŁO – Wydarzenie 2005 – film Adama SIKORY – prod, Studio Filmowe Largo dla TVP 1
  Dokumentalny zapis jednego dnia w roku , kiedy to w skazanych na głód i nędzę – przez transformację ustrojową III Rzeczpospolitej – Lipinach odżywają w czasie kościelnej rezurekcji wspomnienia o świetności tej osady przemysłowej (kiedyś: synonimu Śląskich Wartości Życia ) ( czas: 50 minut).

  CZŁOWIEK ZANIEDBUJE SIEBIE – Wydarzenie 2006 – film Henryka JANTOSA – prod. Agencja Produkcji Audycji Telewizyjnych TVP S.A dla TVP 1. Nosząca znamiona autoportretu – filmowa sylwetka Józefa Szajny, imponująca potęgą artystycznej wiary w ocalającą człowieka siłę sztuki przez twórcę przez życie ciężko doświadczonego ( okupacyjne podziemie i obóz koncentracyjny) (czas: 41 minut).

  SPRAWIEDLIWOŚĆ? PROSZĘ CZEKAĆ…- Wydarzenie 2007 i Nagroda Publiczności – film Agnieszki ŚWIDZIŃSKIEJ – prod. OTVP Katowice dla TVP 1. Rodzaj filmowego śledztwa , dotykającego prawdy o grudniowej pacyfikacji 1981 roku katowickiej kopalni „Wujek” , szokującej w zderzeniu świadectw dwóch wrogich , do siebie światów: ofiar i ZOMO-wskich oprawców (czas:42 minuty)

  Sesja II

  17:00 – 22:00 – projekcja 7 dokumentów

  WYPALONY – Wydarzenie 2008 – film Anny WIĘCKOWSKIEJ – prod .Redakcja Form Dokumentalnych TVP 1 i Studio Filmowe Art. Shop dla TVP 1. Unikatowy dokumentalny zapis scen z wypełnionego – żmudną, codzienną pracą – życia trójki robociarzy, przedstawicieli : wypalaczy węgla drzewnego (czas:28 minut)

  AMERYKANIN W PRL – Wydarzenie 2009 – film Piotra MORAWSKIEGO i Ryszarda KACZYŃSKIEGO – prod. Studio Filmowe Kalejdoskop dla TVP 1. Retrospektywna , pełna nieznanych , dokumentalna wiwisekcja działań PRL-owskich służb specjalnych na przykładzie wizyty w Polsce senatora Roberta Kennedy’ego w 1964 roku ( czas: 43 minuty).

  TATA ZZA ŻELAZNEJ KURTYNY – Wydarzenie 2010 – film Krzysztofa Rzączyńskiego – prod. Agencja Filmowa Telewizji Polskiej S.A dla European Broadcasting Union. Przywołany tęsknotą synowskiej duszy i doświadczeniem sentymentalnej podróży do Kraju Ojca portret rodzinny Andrzeja Panufnika [1914-1991] – znakomitego kompozytora , który uciekając na Brytyjskie Wyspy zrezygnował z uroków (czas: 52 minuty).

  MADE IN POLAND – 6. NIEZWYKLI EMIGRANCI – Wydarzenie 2012 – film Witalisa SZUMIŁO-KULCZYCKIEGO – prod. Ownstyle Films. Ekspresyjny reportaż w psychodelicznym zgiełku popisów Siedmiu Wspaniałych – mistrzów podwórkowego roll-skatingu odkrywający ich prawdziwy status na brytyjskich Wyspach: los młodego polskiego emigranta (czas: 41 minut).

  12.NASZA KLĄTWA – Wydarzenie 2014 – film Tomasza ŚLIWIŃSKIEGO – prod. Warszawska Szkoła Filmowa

  Dramatyczna w swoim kronikowym, detalicznym zapisie – filmowa opowieść o pełnej miłości profesjonalnej opiece młodego małżeństwa nad nie rokującym, upośledzonym niemowlakiem, dożywającym pierwszego roku życia (czas: 28 minut).

  DOTKNIĘCIE ANIOŁA – Wydarzenie 2016 – film Marka Tomasza PAWŁOWSKIEGO – prod. Zoyda Art Production
  Unikatowo artystycznie ukształtowany filmowy obraz ocalenia z Holocaustu rodziny oświęcimskiego rabina ( czas: 60 minut).

  PRZERWANA MISJA – Wydarzenie 2018 – film Petro Aleksowskiego – prod. Amital – Agencja Filmowa
  Przerażająca- skutkami całkowitej znieczulicy państwowych organizacji – notacja filmowa losów ( czyli : codziennego bytowania) inwalidów wojennych najmłodszej polskiej generacji, której żołnierze utracili swe zdrowie w walkach w Afganistanie ( czas: 50 minut).


  22 listopada, piątek, Mała Scena

  10:00

  WARSZTATY KRZYSZTOFA MIKLASZEWSKIEGO Z KIELECKĄ MŁODZIEŻĄ

  z pokazem 4 filmów:

  – "Big Han" [15’] – 2005
  nagroda aktorska w etiudzie filmowej JACKA SZYMCZAKA dla ADAMA HANUSZKIEWICZA]
  To niesamowity portret artysty , nie stroniącego i w sztuce , i w życiu od … kabotyństwa Portret w pełni akceptowany (dlatego: niesamowity ) przez bohatera – Adama Hanuszkiewicza – jednego z największych twórców teatru polskiego w wieku XX – pozwalający na swe „totalne obnażenie” starzejącego się artysty młodemu absolwentowi łódzkiej Filmówki.

  – "Kręć, jak kochasz, to…kręć" [ 46’] – 2011
  [nagroda reżyserska dla Andrzeja WAJDY]
  To dokumentalny hołd , złożony sztuce operatorskiej Edwarda Kłosińskiego przez Wajdę , który swoje wspomnienie o tym wielkim artyście kina i swoim przyjacielu ,opatrzył nie tylko dramatycznym pożegnaniem z Edwardem – jego żony – Krystyny Jandy . ale także zwieńczył swoją fascynacją sztuką operatorską komentarzem nestora polskiej szkoły operatorskiej, światowej sławy – Kurta Webera

  – Jan Rybkowski: pro memoria" [18’] – 2013
  nagroda reżyserska dla KATARZYNY WÓJCIK, uczennicy liceum – twórczyni filmu produkcji Szkolnej Telewizji „Dobra Nowina” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tto impresja dokumentalna , przywołująca postać zapoznanego dziś , znanego i dobrego reżysera.

  – "Mamela" [ 4’] – 2014
  nagroda realizacyjna dla TADEUSZA WOŹNIAKA, znakomitego muzyka i kompozytora. To dynamicznie i bardzo atrakcyjnie zrealizowany teledysk, ujawniający możliwości artystyczne, jakie drzemią w młodzieży z przypadłościami zespołu Downa.

  13:00, Mała Scena KCK

  ŚWIATOWE ODKRYCIA MARII MALATYŃSKIEJ

  „WIATR. THRILLER DOKUMENTALNY” – REŻ. MICHAŁ BIELAWSKI

  Film, który jest moim prywatnym odkryciem, ma tajemniczy tytuł: „Wiatr. Thriller dokumentalny”. Czy można sobie wyobrazić bardziej ulotnego i niekonkretnego bohatera tytułowego? Trudno mu spojrzeć w oczy, trudno zatrzymać go w obrazie. A przecież jest, istnieje i ja go widziałam na ekranie! I bardzo bym chciała, żeby Państwo też go zobaczyli. Bo warto. Nie tylko z powodu jego mało stabilnej urody i nieuporządkowanego działania. Ale też ze względu na naturalny dramatyzm tak pomyślanego filmu i wspaniałe, ekologiczne jego przesłanie. Więc tym bardziej chcę o nim napisać. Tytułowym bohaterem jest bowiem specjalny wiatr … wiatr halny. Dla ludzi z Krakowa i w ogóle z południowej części naszego kraju, to jest świetny pomysł, by takiego im pokazać bohatera. Wszak w Krakowie zawsze czujemy, że się halny zbliża, a nawet dobrze znamy rozmaite kardiologiczne spustoszenia, jakie może czynić w naszych organizmach. Jesteśmy więc szczególnie na niego uwrażliwieni. Państwo są może nieco dalej od Podhala, macie swoje własne, cudowne góry, najstarsze i magiczne, których Wam zawsze zazdroszczę. Nie wiem, jaki wiatr jest najbardziej dla Gór Świętokrzyskich charakterystyczny. Może jakiś „kuzyn naszego wiatru”? Bo „halniak” stał się istotą tak bardzo obecną w naszym klimacie, tak określoną kulturowo, że jest wysoce prawdopodobne, iż wkrótce uznany zostanie za nasze ogólne „dobro narodowe”.

  W tym filmie jest zaś pewne zaskoczenie tytułową postacią: najlepiej można tu zobaczyć, jak bardzo samodzielnym, dynamicznym i pełnym inwencji bohaterem jest ów „halniak”. Jesteśmy oto na Podhalu, w samym jego sercu. Film pokazuje cały proces powstawania, albo nawet „przybywania” wiatru, od najpierwszych , najlżejszych powiewów, od chmurzenia się nieba, … aż po fascynujące apogeum i potem, spustoszenia, gdy odchodzi. Wiatr widać. I to nie tylko w gięciu się drzew, w zawiei śnieżnej, jaką wznieca itd. Ale widać w samym obrazie, w którym staje się ukośnymi szramami na „powierzchni” powietrza. Znakomite. Ale energię swoją ów żywioł pomnaża, gdy na przeciw stanie mu człowiek. I to jest ta ważniejsza część filmu. Bo człowiek z nim jest, ale równocześnie człowiek musi mu się sprzeciwić. Tutaj znakomicie wybrana została rodzina z nim walcząca i jej sąsiedzi. Są wszystkie etapy walki z siłą przyrody, a wszystko na tle … poezji, lub obok niej. Bo nasza wyjątkowa, oglądana z bliska rodzina, ma w głównej roli matkę, kobietę, która jest poetką góralską, ale jest także: silnym człowiekiem, ba , mocarnym nawet, który się nie boi i potrafi zmierzyć się z halnym. Przegrywa, to prawda, gdy żywioł w jedną noc potrafi powalić nawet cały jej świeżo kupiony las. Ale nie rezygnuje. Zapowiada sadzenie nowych drzew.

  A jest w tym filmie piękna, głęboko wzruszająca scena, gdy gospodyni, w swoim, świeżo kupionym lesie, wita swoje drzewa: przytula się do nich, obejmuje je, trwa w tym objęciu. Pomyślałam wtedy, że gdyby pewien minister miał kiedykolwiek okazję objąć drzewo i poczuć blisko siebie, w sobie nawet, jego życie, jego krwioobieg, to pewnie nigdy nie zdewastowałby Puszczy Białowieskiej, albo jakiejkolwiek innej. Ale to tylko taka … rodząca się w sposób naturalny myśl. Odkryłam ten film kilka miesięcy temu, gdy minister był jeszcze ministrem, a proces wycinki Puszczy Białowieskiej był wielkim problemem narodowym. Dzisiaj takie zdanie brzmi nietaktownie, bo dziś można tylko pochylić się nad świętej pamięci człowiekiem, który kiedyś zajmował się naszą Puszczą. Ale piękno sceny w filmie pozostało.

  Nie wiem, czemu ten obraz nie został dotychczas tak zauważony, jak na to zasłużył, chociaż wszystko w nim jest doskonałe? I krajobraz, i bohaterowie, i dramat, i jego owoce, i pasja człowieka, i piękno żywiołowego spotkania. Czy może dlatego, że w sile dramaturgicznej i w doskonałej różnorodności zdarzeń cały film wygląda, jak najlepsza fabuła? Ale to przecież „zasługa” tego genialnego „aktora”, jakim okazał się wiatr. Wiedział już o tym niezapomniany, szwedzki klasyk Victor Sjoestrom, który w 1928 roku zrobił Amerykanom słynne arcydzieło „Wicher”. I w „przy pomocy” wiatru rozegrał tu wszystko: i thriller, i kryminał, i film miłosny i psychodramę. Chyba ze wszystkich zjawisk przyrody, wiatr filmuje się chyba najlepiej. Jest najpełniejszy w swoich różnorodnych emocjach, najwięcej potrafi wyrazić. Cały dramat może poprowadzić, wszystkie stany napięcia można w nim odczytać. Jak dobrze, że ten film pojawił się na ekranie i mogę go Państwu pokazać. Przypuszczam, że miałby osiągnięcia w normalnym, kinowym rozpowszechnianiu. Jeszcze się na pewno doczeka swoich sukcesów. Choć historia jego powstawania jest już dosyć długa. Jako projekt na film dokumentalny, w ramach projektów dokumentalnych startował festiwalowo już w 2015 i 2017 roku, otrzymał (wciąż jako projekt) nagrodę na DOK LEIPZIG, a światowa premiera już gotowego filmu odbyła się w tym roku, w Szwajcarii, na specjalnym festiwalu zrealizowanych projektów filmowych. Dobrze więc, że wrócił do Polski.

  Autorem tego pięknego obrazu jest Michał Bielawski. Nie muszę Go Państwu przedstawiać, bo tu, na naszym festiwalu znamy Go dobrze: pięć lat temu, właśnie na NURCIE otrzymał Nagrodę Ministra za swój film „1989”. A to były dobre czasy i dobry minister, więc z wielką radością taką nagrodę odebrał.

  To był ważny film, miał tytuł, który mówił wszystko: był zrobiony na 25-lecie tego ważnego dla naszej nowej państwowości roku. A dla młodego reżysera był drugim filmem, po „Mundialu”(2013), a przed „Siatkówką”(2015). Choć twórczość reżysera nie jest jeszcze zbyt bogata, to już pokazuje pewną różnorodność zainteresowań. Oprócz tego, co powyżej jest on np. Autorem filmu o czterdziestoleciu Festiwalu Polskich Filmów z Gdyni. W tym roku festiwal odbył się już po raz 44, więc filmowa ocena polskiego festiwalu była realizowana przez reżysera już wcześniej. Ale przecież tradycja polskiej kinematografii zawsze Go interesowała. Już na początku swojej drogi zrobił mnóstwo wywiadów z filmowcami. Wydane to zostało później, jako książka, pt. „Jedna scena” i natychmiast dostało nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Więc i młodego reżysera też warto poznać. Może uda się Go ściągnąć w tym roku, aby towarzyszył prezentacji „Wiatru”.

  Maria Malatyńska  18:00, MAŁA SCENA KCK
  GALA FINAŁOWA FESTIWALU FORM DOKUMENTALNYCH NURT 2019

  – WRĘCZENIE NAGRÓD I WYRÓŻNIEŃ
  – PODSUMOWANIE FESTIWALU

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Jak dobrze wybrać studia?

  Jak dobrze wybrać studia?

  Uczniowie ZDZ w Kielcach „Wdzięczni Bohaterom-Powstańcom Warszawskim”

  Uczniowie ZDZ w Kielcach „Wdzięczni Bohaterom-Powstańcom Warszawskim”

  Unijne miliony na innowacje w przemyśle

  Unijne miliony na innowacje w przemyśle

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia

  Na językach

  Zdrowie i uroda