MKTG SR - pasek na kartach artykułów

25. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Świętokrzyskiem odsłonięto w Masłowie jego pomnik

Bartłomiej Bitner
Uroczystego odsłonięcia i poświęcenia pomnika świętego Jana Pawła II w Masłowie dokonał biskup kielecki Jan Piotrowski. Monument ukazuje ojca świętego takiego, jakiego zapamiętano z wizyty w naszym regionie w 1991 roku.
Uroczystego odsłonięcia i poświęcenia pomnika świętego Jana Pawła II w Masłowie dokonał biskup kielecki Jan Piotrowski. Monument ukazuje ojca świętego takiego, jakiego zapamiętano z wizyty w naszym regionie w 1991 roku.
Wykonany jest z kamienia świętokrzyskiego, a ukazuje papieża Polaka takim, jakim zapamiętano go z dnia 3 czerwca 1991 roku, kiedy gościł w podkieleckim Masłowie. Pomnik ojca świętego Jana Pawła II właśnie tam, nieopodal lotniska, uroczyście w piątek odsłonięto i poświęcono.

W trakcie swojego 27-letniego pontyfikatu Karol Wojtyła w Polsce był ośmiokrotnie. Podczas pielgrzymki do ojczystego kraju do Kielc i Masłowa dotarł tylko raz – w 1991 roku. Raz jeszcze pojawił się na ziemi świętokrzyskiej – w Sandomierzu w 1999 roku.

Kielce i Masłów odwiedził dokładnie 3 czerwca. W piątek, równo w 25. rocznicę tamtych wydarzeń w Masłowie, aby podkreślić ich wyjątkowość, odsłonięto pomnik ojca świętego. Monument stanął na placu przed lotniskiem, kilka metrów powyżej tablicy, która również informuje o wizycie Jana Pawła II w regionie świętokrzyskim.

Działo się to dokładnie 3 czerwca. W piątek, równo w 25. rocznicę tamtych wydarzeń w Masłowie, aby podkreślić ich wyjątkowość, odsłonięto pomnik ojca świętego. Monument stanął na placu przed lotniskiem, kilka metrów powyżej tablicy, która również informuje o wizycie Jana Pawła II w regionie świętokrzyskim.

- Masłów stał się symbolicznym miejscem wizyty ojca świętego na naszej świętokrzyskiej ziemi. W 1991 roku skupił wielu ludzi dobrej woli, którzy chcieli się spotkać z przyjacielem i turystą podróżującym przez cały świat, jakim był Karol Wojtyła. Mieszkańcy naszej gminy postanowili upamiętnić to wydarzenie i zainicjowali budowę pomnika – mówił tuż przed jego odsłonięciem Tomasz Lato, wójt gminy Masłów. Gospodarz spotkania przypomniał też pokrótce, jak doszło do wykonania monumentu. – Inicjatorzy zawiązali specjalny komitet w 2013 roku. Działali bardzo sprawnie, dlatego w szybkim czasie ustanowili miejsce, w którym pomnik ma stanąć, a także znaleźli jego wykonawców. Więcej zeszło z ustaleniem, jak ma wyglądać figura ojca świętego. Wiadomo było, że ma przedstawiać papieża takiego, jakiego zapamiętaliśmy z wizyty w Masłowie w 1991 roku. Z tego względu razem z projektantem Michałem Pronobisem szukaliśmy odpowiedniego odzwierciedlenia Jana Pawła II.

Obejrzeliśmy bardzo dokładnie trzygodzinną transmisję z jego pobytu w naszym regionie i ostatecznie zdecydowaliśmy, że utrwalimy ten moment, w którym ze względu na powiew wiatru ojcu świętemu wypadły kartki ze słowem bożym. Myślę, że pomnik w pełni oddaje charakter papieża Polaka, a więc z jednej strony ukazuje pewną jego surowość, a z drugiej miłosierdzie, jakim darzył każdego człowieka – opowiadał Tomasz Lato.

Pomnik wykonano kamienia świętokrzyskiego, a więc z piaskowca, którego wydobyto w podkieleckich miejscowościach Wiśniówka i Bolechowice. Został uroczyście odsłonięty i poświęcony przez biskupa kieleckiego, ordynariusza Jana Piotrowskiego. – W 1991 roku, kiedy nasz papież pielgrzymował do swojej ojczyzny, pracowałem w Afryce. I dlatego bardzo odpowiednie jest w tym momencie takie afrykańskie powiedzenie, że przyjaciele zawsze spotykają się w połowie drogi. Jan Paweł II był bowiem przyjacielem nas wszystkich, a w Masłowie jest tak naprawdę cały czas, ponieważ ciągle żyje w ludzkich sercach, w sercach mieszkańców. Dlatego życzę, by z tej okazji nasze świętowanie dało nam wiele satysfakcji i radości – powiedział biskup.

Piątkowe uroczystości rozpoczęły się zaśpiewaniem ulubionej piosenki Karola Wojtyły – „Barki”. Zakończyły je msza święta koncelebrowana przez biskupa Jana Piotrowskiego i biskupa pomocniczego Mariana Florczyka, a także wpisujące się w całe wydarzenie X Spotkanie Integracyjne Chorych i Niepełnosprawnych, nad którym honorowy patronat objęła żona prezydenta Andrzeja Dudy – Agata Kornhauser-Duda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie