Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

27. Mistrzostwa Świata Psów Tropiących w Świętokrzyskiem. Impreza rozpocznie się we wtorek 11 października. Zobacz zdjęcia i film

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wideo
od 16 lat
Psy tropiące z całego świata po raz pierwszy będą rywalizować w Polsce. 27. Mistrzostwa Świata w Tropieniu Sportowym Psów odbędą się w województwie świętokrzyskim w rejonie Gór Świętokrzyskich, Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa, Bałtowa i Kielc.

Już od wtorku (11 października) aż do niedzieli (16 października) na polach w okolicach Ostrowca Świętokrzyskiego będę rywalizować czworonogi z całego świata, wykluczone ze startu są dwa kraje - Rosja i Białoruś. Ekipy między innymi USA, Kanady, Izraela, Ukrainy, ale również Polski przystąpią do zawodów, które odbywają się już po raz dwudziesty siódmy, ale w naszym kraju po raz pierwszy. Każdy kraj będą reprezentować co najmniej dwa psy ze swoimi opiekunami.  

27. Mistrzostwa Świata Psów Tropiących. Na czym polegają konkurencje?

Podczas zawodów czworonogi muszą się wykazać efektami szkolenia pod kątem tropienia. Psy rywalizują na dwóch podłożach, na świeżo zaoranym polu oraz na polu rzepaku. Trzy godziny przed rozpoczęciem zawodów człowiek zwany deptaczem wykonuje 1800 kroków i zostawia swoje ślady na kwaterze o powierzchni 7 hektarów. Na trasie zostawianych jest siedem małych przedmiotów wielkości zapalniczki.
Pół godziny przed startem wchodzi drugi deptacz i zostawia dodatkowe ślady, krzyżujące się z głównym tropem, aby utrudnić pracę czworonogom. Pies musi dokładnie odwzorować ślad głównego deptacza, dotknąć nosem odbicie każdej stopy oraz położyć się przy przedmiotach. Ma na to 40 minut. A sędziowie sprawdzają czy każde polecenie zostało prawidłowo wykonane.

– Najczęściej używane psy w tych konkurencjach to owczarki niemieckie oraz owczarki belgijskie, ale występują także inne rasy. Są one członkami naszych rodzin, a praca z nimi to nasze hobby. Tropimy i pracujemy z nimi tak długo jak tego chcą, a potem przechodzą na emeryturę. Jeśli wygrywają takie zawody, to ich krewni z hodowli, z których pochodzą są zatrudniani w służbach ratowniczo - poszukiwawczych – mówi Grzegorz Bednarski, wiceprzewodniczący podkomisji psów towarzysko-tropiących Głównej Komisji Szkoleń Psów Związku Kynologicznego w Polsce a także pomysłodawca organizacji imprezy w województwie świętokrzyskim.

Zawody będą się odbywać na dużej powierzchni, głównie na prywatnych polach rolników.
– Potrzebowaliśmy ogromnej przestrzeni do organizacji tych mistrzostw i bardzo dziękuję marszałkowi województwa i prezydentowi Kielc za pomoc oraz świętokrzyskim rolnikom za udostępnienie pól – dodaje. - Województwo świętokrzyskie jest bardzo gościnne.
We wtorek 11 października w Wólce Milanowskiej odbędzie się ceremonia otwarcia z przemarszem wszystkich drużyn z psami, a podsumowaniem mistrzostw będzie, wręczenie pucharów i uroczyste zakończenie zawodów z przemarszem z psami, z flagami i orkiestrą zaplanowano w Kielcach – dodał Sławomir Znak, przewodniczący podkomisji psów towarzysko-tropiących Głównej Komisji Szkoleń Psów Związku Kynologicznego w Polsce.

Finał mistrzostw i pochód z psami w Kielcach

Zakończenie oraz wręczenie pucharów odbędzie się w Kielcach 16 października. O godzinie 14.30 zawodnicy ze swoimi pupilami przejdą spod stadionu lekkoatletycznego na dawny stadion Korony Kielce przy ulicy Szczepaniaka, gdzie odbędzie się dekoracja.

 – Fakt, że mistrzostwa świata, które po raz pierwszy odbywają się w Polsce i zostały zlokalizowane właśnie w Świętokrzyskiem pokazuje, że jest to region, w którym imprezy plenerowe i sportowe, przy profesjonalnej organizacji mogą być przeprowadzone bezpiecznie dla widzów, uczestników i ich najbliższych – mówi marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski. – To pokazuje potencjał turystyczny regionu w zakresie tak zwanej turystyki aktywnej, a jednocześnie wysyła w świat komunikat, że Świętokrzyskie jest przyjazne turystom ze zwierzętami. A takich turystów na świecie jest coraz więcej.
Prezydent Kielc, Bogdan Wenta uważa, że taka impreza, to świetna promocja Kielc i regionu.
– Mam nadzieję, że uczestnicy mistrzostw zwiedzą Kielce i region i kiedyś do nas wrócą, już nie jako uczestnicy zawodów, ale turyści, którzy chcą aktywnie spędzić czas– mówił prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Impreza może zachęcić turystów z czworonogami do odwiedzenia regionu, który oferuje noclegi także dla zwierząt.
– Nasz region może zyskać też wizerunek miejsca przyjaznego turystom ze zwierzętami. Coraz więcej hoteli chwali się akceptacją zwierząt i my chcemy pokazać, że całe nasze województwo, bardzo zielone, bardzo ekologiczne jest przyjazne zwierzętom, naturze i kochającym przyrodę gościom – dodał Marcin Piętak, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.

Organizatorem Mistrzostw jest Związek Kynologiczny w Polsce. Partnerami tego wydarzenia zostali: Województwo Świętokrzyskie (Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego), Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego oraz Urząd Miasta w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie