Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

30 lat później- wystawa na rocznicę stanu wojennego w Ostrowcu (zdjęcia)

Anna ŚLEDZIŃSKA
Przed Miejskim Centrum Kultury, jak przed 30 laty, stanęli "zomowcy" przy koksowniku.
Przed Miejskim Centrum Kultury, jak przed 30 laty, stanęli "zomowcy" przy koksowniku. A. Śledzińska
Niezwykła wystawa, złożona z pamiątek przechowywanych przez mieszkańców Ostrowca, została otwarta na 30. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego.

[galeria_glowna]
Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu, razem z Muzeum Historyczno- Archeologicznym, Stowarzyszeniem Solidarność i Pamięć oraz Delegaturą NSZZ Solidarność, zorganizowało wystawę upamiętniającą wydarzenia z grudnia 1981 roku. Otwarto ją w przeddzień wybuchu stanu wojennego. Przez budynkiem MCK przy koksowniku, stanęła młodzież przebrana za funkcjonariuszy ZOMO.

Przed oficjalnym otwarciem wystawy zaprezentowano rozmowę z jednym z przywódców strajku Adamem Miturą, późniejszym posłem na sejm kontraktowy. Wyemitowano również program nagrany przez TVP Historia- opowieść o jedynym w tamtym czasie strajku w województwie kieleckim- zorganizowanym w Hucie im. Marcelego Nowotki. Opowiadali o nim założyciele "Solidarności" w Ostrowcu Wiesław Kwiatkowski i Jerzy Jabłoński.

Trzeba pamiętać, że szczególnie pierwsze dni po ogłoszeniu stanu wojennego, obfitowały w Ostrowcu w wydarzenia. To w tutejszej hucie im. M. Nowotki, wybuchł pierwszy w regionie, trzydniowy strajk, który zaowocował aresztowaniami i internowaniem.

W poniedziałkowym spotkaniu wzięli udział członkowie "Solidarności", przedstawiciele lokalnych władz- członek zarządu Sejmiku Wojewódzkiego Lech Janiszewski, wiceprezydent Paweł Górniak i wicestarosta Eligiusz Mich, a także nowo powołany dyrektor Muzeum Historyczno- Archeologicznego Włodzimierz Szczałuba. Przyjechała również posłanka Marzena Okła- Drewnowicz. O wystawie, którą w Miejskim Centrum Kultury można oglądać do 13 stycznia, opowiadał historyk Waldemar Ryszard Brociek.

Tegoroczne obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Ostrowcu miały inny niż do tej pory przebieg. Władze powiatu i miasta złożyły kwiaty przy pomniku "Solidarności" i Ofiar Stanu Wojennego już w południe. Natomiast o godzinie 18 rozpoczęła się msza, a po niej już szósty Marsz Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie