Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

30 tysięcy złotych dla 14 gmin powiatu kieleckiego na drzewa i krzewy

/bb/
Sprawozdania zdominowały sesję Rady Powiatu w Kielcach, która odbyła się w poniedziałek, 24 marca, w Wojewódzkim Domu Kultury. Przyjęto też uchwałę dotyczącą przekazania 14 gminom z powiatu kieleckiego pieniędzy na zakup drzew i krzewów miododajnych oraz ich nasadzenia.

Pierwsza część sesji poświęcona była sprawozdaniom dotyczącym trzech instytucji, które działają na rzecz powiatu - Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Komendy Miejskiej Policji w Kielcach i Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach. Największe zainteresowanie wzbudził raport dotyczący tej ostatniej jednostki. Zanim bowiem nastąpił, radny Andrzej Michalski (Prawo i Sprawiedliwość) zwrócił się do dyrektorki PUP-u Małgorzaty Stanioch z pytaniem, dlaczego nie ma podawanej informacji odnośnie stopy bezrobocia w rozbiciu na gminy.

- Nie dysponujemy takimi danymi, które pozwoliłyby na dokładne obliczenie stopy bezrobocia w gminach powiatu kieleckiego. Dlatego jej nie publikujemy. Jeżeli jednak jest takie życzenie radnych, to postaramy się ją obliczyć - oznajmiła Małgorzata Stanioch.

Potem przyszedł czas na podejmowanie uchwał. Radni powiatowi jednomyślnie podjęli wszystkie, a na szczególną uwagę zasługiwała ta, która odnosiła się do przekazania 14 gminom z powiatu kieleckiego - Raków, Zagnańsk, Piekoszów, Morawica, Strawczyn, Bodzentyn, Chmielnik, Sitkówka-Nowiny, Miedziana Góra, Masłów, Bieliny, Nowa Słupia, Łagów i Górno - pieniędzy na zakup drzew i krzewów miododajnych oraz ich nasadzenia. W ramach organizowanej po raz pierwszy akcji "Dla Ziemi, dla siebie" każda z nich otrzyma od 1,5 do 2 tysięcy złotych. W sumie kieleckie starostwo przekaże gminom 30 tysięcy złotych. Za tę kwotę zostanie zakupionych około 4 tysięcy sadzonek takich drzew jak lipy, klony, wierzby, tulipanowce i karagany.

Z inicjatywą akcji sadzenia drzew miododajnych wyszedł Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kielcach. - Obserwujemy, że w naszej okolicy zmniejsza się liczba drzew miododajnych. Tym samym wpływa to na kurczenie się świata owadów, w tym pszczół, co powoduje zagrożenie dla rozwoju pszczelarstwa. Chcieliśmy więc zwrócić gminom na to uwagę i stąd zaproponowaliśmy im udział w nasadzeniach - wyjaśnił Sebastian Nowaczkiewicz, naczelnik wspomnianego wydziału, jeden z pomysłodawców akcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie