Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

31. Europejskie Dni Dziedzictwa. Będzie wiele ciekawych wydarzeń w całym regionie świętokrzyskim. Zobacz program

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
W Zagrodzie Czernikiewiczów w Bodzentynie będzie można sobie przypomnieć smaki z lat 70. XX wieku. Na następnych zdjęciach zobacz co będzie mozna zwiedzić
W Zagrodzie Czernikiewiczów w Bodzentynie będzie można sobie przypomnieć smaki z lat 70. XX wieku. Na następnych zdjęciach zobacz co będzie mozna zwiedzić
31. Europejskie Dni Dziedzictwa to cykl wydarzeń, mających na celu promowanie historii, tradycji małych społeczności, kultury. Zobacz, co będzie się działo w regionie świętokrzyskim.

31. Europejskie Dni Dziedzictwa w Świętokrzyskiem

W Polsce 31. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa obchodzimy pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”, podkreślając istotę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Do udziału w największej tego typu inicjatywie w Europie zaprosił marszałek województwa Andrzej Bętkowski podczas spotkania z tymi, którzy wydarzenia organizują a co bardzo cieszy, co roku jest ich więcej.

Myślę, że nasze województwo ma w swoim dorobku wiele takich właśnie niematerialnych tradycji, zwyczajów, umiejętności, przekazywanych z pokolenia na pokolenia, które należy pielęgnować, zachować i rozpowszechniać

– przyznał marszałek województwa Andrzej Bętkowski. – Zachęcam do odwiedzania muzeów, bibliotek, domów kultury, teatrów, wszystkich miejsc, które przypominać będą nasze niepowtarzalne tradycje – dodał.

Świętokrzyska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa odbyła się w piątek 8 września podczas gali wręczenia Świętokrzyskich Nagród Muzealnych imienia Tadeusza Włoszka w Kielcach.

W tym roku przygotowano warsztaty, spotkania, rajdy, wystawy, koncerty.

Oto ich propozycje - zobacz program:

Kielce

Historia siedziby Teatru Kubuś
Wkrótce Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach przeprowadzi się do nowej siedziby, ale zanim to nastąpi, na pożegnanie, organizuje wydarzenia związane z historią budynku przy ulicy Dużej 9. Historii, która stała się inspiracją dla twórców spektaklu teatralnego Pod adresem marzeń. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2023 Teatr zaprasza na spotkania ze znawcami dziejów kamienicy i związanych z nią postaci.

Sobota, 16 września, o godzinie 17.30 – spotkanie z Marzeną Nosek, pasjonatką historii Kielc, autorką książki „Nie(d)ocenione. Kobiety w dziejach Kielc do 1939 roku” oraz z Adamem Czopkiem – znawcą opery, recenzentem, autorem książek między innymi „Świętokrzyskie tenory, soprany i basy”;
Niedziela, 17 września, o godzinie 12.30 – spacer wokół Hotelu Europejskiego, który poprowadzi znawca historii Kielc Krzysztof Myśliński (Towarzystwo Przyjaciół Kielc, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego).

Zaproszenie do pałacu biskupów

Z okazji tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza w niedzielę 10 września o godzinie 12 na wykład i prezentacje sal pałacowych w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Celem wykładu jest ukazanie głównych założeń, zmian funkcjonalnych i ideowych kieleckiej rezydencji. Wykład uzupełni prezentacja sal pałacowych, które skrywają dziedzictwo związane z biskupami krakowskimi.

Zobacz w galerii zdjęć co będzie można zwiedzić

Powiat kielecki

Zamek w Chęcinach - odkrywanie zamkowych tajemnic z przewodnikiem

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Zamek Królewski w Chęcinach zaprasza na wspólne odkrywanie historii chęcińskiej warowni z zamkowym przewodnikiem. Przez dwa weekendy 9-10 oraz 16-17 września o godzinie 11, 13 oraz 15 zaprasza na spacer po zakamarkach jednego z najpiękniejszych zabytków w Polsce. Opowie wielowiekową historię obiektu i zdradzi tajemnice ukryte w legendach. Usługa przewodnicka w cenie biletu wstępu.

Stroje ludowe na fotografii

Fundacja Pasiak Świętokrzyski serdecznie zaprasza na wystawę "Świętokrzyskie inspiracje fotograficzne" autorstwa Grzegorza Sidła w niedzielę, 10 września w godzinach 11-19 do Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni. Wystawa prezentuje kilkadziesiąt fotografii tematycznych – dotyczących typów strojów ludowych występujących w województwie świętokrzyskim.

Zwiedzanie osady średniowiecznej

W sercu Gór Świętokrzyskich, w miejscowości Huta Szklana, z dala od codziennego zgiełku i hałasu znajduje się Osada Średniowieczna, w której czas się cofa o kilka stuleci. Pobyt w tym niesamowitym miejscu to okazja, aby odbyć wyjątkową podróż w czasie i zobaczyć pracę szewca, cieśli, pracownię garncarską i tkacką, kuźnię oraz chatę zielarki. Średniowieczni rzemieślnicy chętnie podzielą się ciekawymi opowieściami oraz pokażą kunszt swoich niecodziennych umiejętności. Wydarzenie 16 września od godziny 10.

Zwiedzanie Opatówki

Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Słupi serdecznie zaprasza miłośników historii na zwiedzanie zabytkowego budynku „Opatówki” w Nowej Słupi oraz wystawy pt. „I przyszedł rok 1863…”. Po II wojnie, gdy wybudowano nową szkołę, niewiele brakowało by Dom Opata znikł z powierzchni ziemi, tak jak kiedyś kościół św. Michała. Na szczęście stało się inaczej. Dzięki zdecydowaniu kieleckich władz konserwatorskich, po kilkunastoletnim remoncie, Opatówce przywrócono dawny wygląd i dawną świetność. Po kolejnej renowacji otwieramy podwoje „Opatówki” dla zwiedzających. Zapraszamy w dniach 9-10 września oraz 16-17 września w godzinach 16-18.

W Bodzentynie przy kiełbasie i przy winie

Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie będąca oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej to klimatyczne i urokliwe miejsce, które wciąż tętni życiem. W tym roku chcemy przypomnieć dziedzictwo kulinarne tego regionu. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w tym roku ożywiamy historię bodzentyńskiego przetwórstwa rolno-spożywczego. Niegdyś miasto to słynęło z wyrobu przetworów owocowych i warzywnych oraz wyrobów wędliniarskich. Przywracamy pamięć o latach 70. XX w. w Bodzentynie. Przypomnimy smaki Bodzentyna z tego okresu. Przybliżymy pejzaż ówczesnego miasta. Początek 16 września od godziny 15.

Zaproszenie do sztetla

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku zaprasza w godzinach 9 - 17 na bezpłatne zwiedzanie muzeum oraz na spotkanie autorskie z Patrycją Dołowy, które rozpocznie się 17 września o godz. 15

"W dzień Świętej Tekli ziemniaki będziemy piekli"
Co roku w okolicach imienin Tekli w miejscowości Dębno gmina Raków organizowane jest wydarzenie, które rozpoczyna się mszą w tle palą się ogniska, w których pieczone są ziemniaki dla wszystkich przybyłych osób. Imprezę upiększają Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Raków, reprezentując swoje rękodzieła i kunszt kulinarny. W tym roku wydarzenie przypada właśnie na niedzielę 17 września, rozpocznie się o godzinie 12.

Powiat skarżyski

Ogólnopolska konferencja naukowa w Suchedniowie
VII ogólnopolska, interdyscyplinarna konferencja naukowa „Tworzywo żywe – dziedzictwo jako nieprzerwana opowieść o nas samych” 9 września w godzinach 10 – 16. Kuźnica w Suchedniowie ulica Bodzentyńska zaprasza na spotkanie, podczas którego przypomni lub odkryje nasze wieloaspektowe dziedzictwo i podyskutuje, jak możemy je wykorzystać, uczcić, w budowaniu własnego przyszłego dorobku, a przede wszystkim jak można je zachować tak, aby trwało w nieskończoność. Szczególną uwagę zwróci na niematerialne dziedzictwo jako coś, co wydaje się najmniej trwałe porównaniu do choćby obiektów architektury, ale zarazem najbliższe zarówno całym społecznościom jak pojedynczym osobom.

Odtworzone w domu tkaczki
„Od – Tworzenia” to wystawa prac plastycznych Urszuli Wolskiej. Inspiracją były zniszczone dawne ludowe tkaniny, odtworzone przy wykorzystaniu technik malarskich, collage i tkackich. Stare zniszczone tkaniny znalezione przy okazji poszukiwań eksponatów do muzealnej kolekcji zainspirowały artystkę Urszulę Wolską do próby dopowiedzenia dalszego ciągu, kontynuacji wzoru i układu pasów. Fragmenty chodników, pasiaków, płóciennych ubrań pieczołowicie naklejone na podłoże z domalowanymi fragmentami, oprawione w ramy, stanowią cykl pod tytułem „Od – Tworzenia”. Wystawa prezentowana będzie w zestawieniu z muzealnymi krosnami oraz w plenerze przed Muzeum Dawnej Wsi Domek Tkaczki w Bliżynie w sobotę 16 września od godziny 14.

Powiat sandomierski

Spacer tropem legendarnych postaci

W sobotę 16 września o godzinie 15 spacer tropem legendarnych postaci towarzyszących mieszkańcom Sandomierza i okolic. Przygoda okraszona historią i legendą w przestrzeni Sandomierskiej starówki oraz Zamku Królewskiego, gdzie spacer się rozpocznie.

Pokaz filmów etnograficznych
Muzeum w Sandomierzu zaprasza w sobotę 9 września o godzinie 13 i 17 na przegląd filmów dokumentalnych o tematyce etnograficznej. Sa to: Zmówiny, 2016, Wesele świętokrzyskie, 2016, Lasowiackie gusła, 2015, Wielkie pranie w Bartosów, 2012.

Zawichojskie Smaki Czterech Pór Roku - edycja III
Po raz trzeci sołectwa gminy Zawichost zaprezentują 12 głównych dań, charakterystycznych dla każdego miesiąca roku kalendarzowego oraz inne przysmaki tradycyjnej wiejskiej kuchni związane z porami roku. Przysmaki będą serwowane dla Gości na pięknych kolorowych straganach zawichojskiej placu targowego. Wspólne biesiadowanie odbędzie się przy akompaniamencie kapeli ludowej. Zapraszamy do Zawichostu w niedzielę 10 września od godziny 15.

Czas, który minął - ożywiona tradycja. Piknik etnograficzny.
Pokazy z życia codziennego dawnej wsi: wyrób masła, pranie na tarze, kiszenie kapusty w beczce, pokaz koni, ale także wystawy rękodzieła i sztuki ludowej, archiwalne zdjęcia z życia wsi, pieczenie ziemniaków w ognisk, przygrywającą kapel ludową będzie można spotkać na pikniku etnograficznym w Parku Etnograficznym Pod kogutem w Dąbiu ( Zawichost) w niedzielę 17 września od godziny 17.

Powiat buski

Legendy i rękodzieło w Nowym Korczynie
„Legendy i rękodzieło – żywe dziedzictwo w Nowym Korczynie” to spotkanie, które rozpocznie się w sobotę 9 września o godzinie
16 na Rynku Nowym w Korczynie. Wystąpią: Schola Parafialna, Dziecięcy Zespół „Wianeczek” z Nowego Korczyna, lokalni artyści zaprezentują obrazy rzeźby, rzeźba, hafty, koronki. Odbędą się warsztaty haftu płaskiego. Będzie można zwiedzić Dom Długosza, posłuchać legend, podań, zapoznać się z kronikami przedstawionymi przez członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej. Zaplanowano także poczęstunek uczestników.

W niedzielę 10 września o godzinie 12 rozpocznie się msza w intencji 79. rocznicy śmierci żołnierzy Armii Krajowej spoczywających na cmentarzu parafialnym w Nowym Korczynie.

Gra terenowa po Solcu Zdroju
Gminne Centrum Kultury w Solcu-Zdroju oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Solec-Zdrój zapraszają do udziału w grze terenowej. Do udziału w grze wystarczy sprawny aparat w telefonie i szczypta kreatywności. Zapraszamy w sobotę 16 września od godziny 10.

Tak było. Wieś solecka w dawnej fotografii
Wystawa „Tak było. Wieś solecka w dawnej fotografii” prezentuje historię Solca-Zdroju – wsi, która kurortem się stała. Planowane wydarzenia przeniosą nas w fotograficzną podróż do przeszłości. Ekspozycja jest efektem ponad dwudziestoletniej działalności Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Solec Zdrój. W pomieszczeniach dawnej plebanii, gdzie od trzech lat znajduje się Galeria Stary Kufer, na planszach i w gablotach pokazany został obraz wsi soleckiej począwszy od 1836 a skończywszy na 1939 roku. Zebrane archiwalia posłużą do przeprowadzenia fotograficznej podróży do przeszłości, na którą zapraszamy razem z Gminnym Centrum Kultury w Solcu-Zdroju w dniach 16 i 17 września.

Powiat staszowski

Nowe życie starej szkoły to społeczny projekt realizowany przez Stowarzyszenie Dolina Kacanki. Drewniany budynek byłej szkoły w Wiązownicy powstał w 1909 roku i dzięki staraniom organizacji zaczyna pełnić nowe funkcje. W sobotę 9 września będzie można go zwiedzić i poznać jego historię. Początek o godzinie 16.

Zapraszamy do zwiedzania wyjątkowej, starej szkoły. Poznacie historie miejsca i ludzi tu pracujących, nauczycie się pisać stalówką i gęsim piórem, poznacie tajniki czerpania papieru oraz tworzenia linorytów. Sukcesywnie od siedmiu lat członkowie stowarzyszenia oraz wolontariusze ratują i małymi krokami odkrywają przed społecznością magię starej szkoły. Robią to głównie za sprawą darowizn, zbiórek, małych projektów pracy wolontariuszy i środków własnych.

Powiat jędrzejowski

Mikołaj Kopernik i jego rewolucja. Spotkanie połączone z warsztatami, które przeprowadzi Rafał Zaczkowki astronom, pracownik Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Uczestnicy zapoznają się z postacią słynnego polskiego astronoma oraz jego rewolucyjną teorią heliocentryczną; będą mieć także okazję obsługiwać naukowe przyrządy astronomiczne. Początek w filii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Jędrzejowie w poniedziałek 11 września o godzinie 10.

Powiat ostrowiecki

Ostrowieckie Spotkania Historyczne
Sesja naukowa poświęcona dziedzictwu hutniczemu Ziemi Ostrowieckiej rozpocznie się w sobotę 9 września o godzinie 16 w siedzibie ostrowieckiego muzeum w pałacu w Częstocicach.

O wielowymiarowym i do dziś żywym dziedzictwie przemysłowym miasta i regionu opowiedzą archeolodzy, historycy i regionaliści. Spotkanie kierowane jest do wszystkich miłośników lokalnej historii, a towarzyszyć mu będzie finisaż wystawy „Zabytek zbyteczny? Staropolskie Zagłębie Przemysłowe w fotografii Michała Sieradzana”.

Piknik krzemienny
Muzeum w Krzemionkach Opatowskich zaprasza w sobotę i niedzielę 16 i 17 września na piknik krzemienny, który pokaże zawody wykonywane przez ludzi epoki neolitu. Na bazie prezentacji warsztatu pracy garncarza, tkaczki, rolnika czy górnika zostanie pokazana kontynuacja tych zawodów współcześnie. Muzeum Historyczno-Archeologiczne jest miejscem unikatowym na terenie województwa świętokrzyskiego, będącym Pomnikiem Historii, miejscem światowego dziedzictwa UNESCO.

Powiat włoszczowski

W ramach 31. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach – Filia we Włoszczowie zorganizuje zajęcia edukacyjne połączone z warsztatami muzyczno-plastycznymi pod hasłem: „Gdzie słyszysz śpiew…”. Przestrzenie biblioteki wypełnią pieśni ludowe i harcerskie zaprezentowane przez zaproszone na spotkanie przedstawicielki zespołu ludowego, na czele z lokalną artystką Ewą Naporą oraz włoszczowską drużyną harcerską. Podążymy śladami pieśni ludowych i harcerskich przekazywanych od pokoleń, a śpiew będzie wartościowym tłem dla warsztatów rękodzieła ludowego. Spotkanie rozpocznie się w środę 13 września o godzinie 14.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie