Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

31. kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków w Kielcach. Wolontariusze mogą się zgłaszać

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Kwesta w Kielcach, 2018 rok
Kwesta w Kielcach, 2018 rok archiwum
Już wkrótce pospieszymy na groby by oddać hołd naszym zmarłym Jak co roku 1 listopad to okazja do kwestowania na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Cały czas poszukiwani są wolontariusze, którzy staną z puszkami na cmentarzach Starym, Nowym, Komunalnym, Partyzanckim czy Prawosławnym.

Wkrótce kwesta na ratowanie nagrobków. W Kielcach poszukiwani wolontariusze

- Zasada jest tak, że ratujemy nagrobki o znaczeniu historycznym, szczególnych wartościach artystycznych, takie, którymi nikt się nie zajmuje, bo nie ma już spadkobierców czy krewnych – wyjaśnia Krzysztof Myśliński prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, które od 30 lat organizuje w Kielcach kwesty.

- W tym roku 31 kwesta odbędzie się na kieleckich cmentarzach 31 października, 1 i 2 listopada. Cały czas poszukujemy wolontariuszy, którzy staną z puszkami na cmentarzach Starym, Nowym, Komunalnym, Partyzanckim czy Prawosławnym. Kwestujący pojawią się też na Piaskach i Cedzynie. Tylko od mobilizacji mieszkańców zależy powodzenie tej zbiórki.

Prezesa cieszy fakt, że coraz chętniej do kwestowania zgłaszają się szkoły. - Osób indywidualnych jest jeszcze niewiele, ale wiem, że ruch robi się w ostatniej chwili. Podaję więc adres, pod który można się zgłaszać: [email protected] Osoby niepełnoletnie mogą kwestować tylko pod opieką dorosłych.

Prezes zapowiada też, ponieważ gotówka jest w odwrocie, po raz pierwszy uruchomienie dwóch punktów do płacenia kartą.

W ubiegłym roku w czasie kwest na kieleckich cmentarzach zebrano 52,5 tysiąca złotych. - 51 tysięcy dołożyło miasto – wylicza prezes Myśliński. - Za te pieniądze udało się uratować 7 cennych nagrobków i 7 żeliwnych klap na cmentarzu Starym w Kielcach. Największy z odnowionych to ten rodziny Kietlińskich z końca XIX wieku z potężnym, pogrążonym w smutku aniołem i kartuszami z nazwiskami i sentencjami. Niegdyś czarny, spatynowany dzisiaj przykuwa wzrok bielą oczyszczonego kamienia, zwracają uwagę misterne detale.

- Nie wiadomo, czy w tym roku w związku z bardzo trudną sytuacją finansową miasto dołoży nam drugie tyle, ale bez względu na wszystko musimy działać. Trzeba ratować to, co może ulec zniszczeniu. Cennych, pięknych, lecz niestety niszczejących nagrobków upamiętniających osoby zasłużone dla miasta i regionu jest wiele. Zadbanie o nie to nasz obowiązek.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie