Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Zobacz najważniejsze wydarzenia w Świętokrzyskiem

red
W 2016 roku, przypada 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia organizuje między innymi Zarząd Regionu Świętokrzyskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”.
  • We wtorek, 13 grudnia, o godzinie 10, przedstawiciele “Solidarności” złożą kwiaty przed aresztem śledczym na kieleckich Piaskach. W okresie stanu wojennego mieścił się tam ośrodek odosobnienia dla działaczy opozycji, którzy podlegali internowaniu ze względu na to, że stanowili zagrożenie dla “utrzymaniu porządku”.
  • Tego samego dnia, we wtorek 13 grudnia o godzinie 18, odbędzie się uroczysta msza święta w kieleckiej Bazylice Katedralnej.
  • Następnie, około godziny 19, jej uczestnicy udadzą się pod pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - jednej z ofiar komunistycznego systemu, gdzie zostaną złożone wieńce.
  • Wyjątkowe przedsięwzięcia przypominające wydarzenia stanu wojennego organizuje również Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.
  • We wtorek, 13 grudnia zaprezentowany zostanie film “Grupy Oporu” w reżyserii Marii Dłużewskiej. Opowiada on o młodzieży nieakceptującej rzeczywistości stanu wojennego. Film, w barwny
  • i dynamiczny sposób ukazuje motywy i metody prowadzonej przez młodych ludzi działalności opozycyjnej. Grupy Oporu funkcjonowały w konspiracji w latach 1982-1989. Początek projekcji o godzinie 11 w “Przystanku Historia” przy ulicy Warszawskiej 5 (dawny salon Empik) w Kielcach. Wstęp bezpłatny.
  • We wtorek, 13 grudnia , kielecka Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na spotkanie z działaczami opozycji i osobami internowanymi w stanie wojennym. Początek o godzinie 16, w “Przystanku Historia” przy ulicy Warszawskiej 5 w Kielcach.
  • Swoje przedsięwzięcia upamiętniające organizuje także Obóz Narodowo-Radykalny Kielce, który w ramach “Kieleckiej Antykomuny” zaprasza na spotkanie z Mirosławem Domińczykiem, internowanym w czasie stanu wojennego działaczem “Solidarności”. Początek, we wtorek 13 grudnia, o godzinie 19.30 w budynku Becher przy alei IX Wieków Kielc.
  • W środę, 14 grudnia, w Centrum Edukacyjnym “Przystanek Historia”, odbędzie się spotkanie z doktorem Maciejem Korkuciem z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Poświęcone zostanie manipulcjom wizerunkiem stanu wojennego, także po 1989 roku. Początek o godzinie 17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie