Nasza Loteria

5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Kielcach. Zobaczymy najciekawsze spektakle ubiegłorocznego sezonu. Oto program

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Spektakl "Pelikan" Strinberga, uznany za jeden z najlepszych spektakli sezonu zobaczymy we wtorek, 26 września.
Spektakl "Pelikan" Strinberga, uznany za jeden z najlepszych spektakli sezonu zobaczymy we wtorek, 26 września. archiwum Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach
W poniedziałek, 25 września rozpoczyna się 5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Teatr imienia Stefana Żeromskiego zaprasza na najciekawsze spektakle ubiegłorocznego sezonu między innymi warszawskiego Teatru Dramatycznego, Teatru Współczesnego ze Szczecina, a także scen z Wilna i Aten.

5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Kielcach

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego od 25 września do 11 października zobaczymy w Kielcach 9 spektakli.

"Spartakus" teatru w Szczecinie w reżyserii Jakuba Skrzywanka to poruszający spektakl mówiący o problemach psychiatrii dziecięcej. Jego inspiracją były reportaże Janusza Schwertnera (Onet.pl) o nastoletnich pacjentach i ich rodzicach, uwikłanych w system dziecięcej opieki psychiatrycznej.

Szwedzki reżyser Markus Ohrn w "Trzech epizodach z życia rodziny" prezentuje w nowoczesnej formie, aktorzy grają w maskach, rodzinę dysfunkcyjną. To warszawski przebój poprzedniego sezonu, podobnie jak "Mój rok relaksu i odpoczynku". Pierwszy spektakl wystawiony w Teatrze Dramatycznym za czasów nowej dyrektor Moniki Strzępki, w reżyserii Katarzyny Minkowskiej. Młoda reżyserka porusza problem ważny nie tylko dla swego pokolenia 30-latków: sensu w życiu. Scenariusz powstał na podstawie powieści Ottessy Moshfegh, przedstawia młodą kobietę, która postanawia przy użyciu mieszanki leków psychotropowych wyłączyć się na rok z życia.

Prezentację warszawskich teatrów uzupełnia „Melodramat" Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, czyli „opowieść o Kubie i Krystynie, parze uwikłanej we współuzależnieniowy cykl wzlotów i upadków" z fenomenalną rolą Anny Ilczuk.

W programie festiwalu znalazł się także nagradzany spektakl ze Słupska „Mała piętnastka – legendy pomorskie” przywołujący tragedię harcerek, które utonęły w jeziorze Gardno. Zobaczymy spektakle teatrów z Aten (spektakl "Mała w ciemnym lesie" powstał na festiwal teatralny w Avinion) oraz Wilna - "Pelikan" Strinberga, uznany za jeden z najlepszych spektakli sezonu. Kielecka scena pokaże trzy nagradzane i cieszące się ogromną popularnością swoje przedstawienia – m.in. „Ale z naszymi umarłymi" czy „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję". Będą one prezentowane z angielskimi napisami.

Festiwalową publiczność czekają też spotkania z twórcami, debaty, publiczne czytania dramatów rekomendowanych przez Instytut Teatralny oraz nowość: warsztaty łączące psychoterapię z teatrem. Ostatnim punktem festiwalu będzie benefis z okazji 30-lecia pracy zawodowej aktorki Joanny Kasperek, która z tej okazji przypomni swój recital "Zośka – wariatka – 30 lat później".

Bilety na spektakle w cenie od 30 do 80 zł można kupić online na stronie teatrzeromskiego.bilety24.pl.

Program 5. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego

Wtorek, 26 września godzina 19
„Pelikan" reż. Naubertas Jasinskas, OKT / Teatr Miejski w Wilnie / hand-shadow theatre „Budrugana Lietuva" (scena tymczasowa przy Wojewódzkim Domu Kultury)

Środa, 27 września godzina 19
„Spartakus. Miłość w czasach zarazy", reż. Jakub Skrzywanek, Teatr Współczesny w Szczecinie, po spektaklu spotkanie z twórcami (Duża Scena Kieleckiego Centrum Kultury)

Piątek, 29 września godzina 19
„Trzy epizody z życia rodziny", reż. Markus Öhrn, Nowy Teatr, Warszawa, po spektaklu spotkanie z twórcami (scena tymczasowa przy Wojewódzkim Domu Kultury)

Sobota, 30 września godzina 18
„Mój rok relaksu i odpoczynku", reż. Katarzyna Minkowska, Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka, Warszawa, po spektaklu spotkanie z twórcami (Duża Scena Kieleckiego Centrum Kultury)

Niedziela, 1 października godzina 19
„Ale z naszymi umarłymi", reż. Marcin Liber, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (scena tymczasowa przy Wojewódzkim Domu Kultury)

Poniedziałek, 2 października godzina 20
„Mała w ciemnym lesie", reż. Pantelis Dentakis, Les Visiteurs du Soir, Black Forest, Polychoros KET, Teatr Neos Kosmos w Atenach (scena tymczasowa przy Wojewódzkim Domu Kultury)

Środa, 4 października godzina 19
„Mała piętnastka – legendy pomorskie", reż. Tomasz Man, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, po spektaklu spotkanie z twórcami (scena tymczasowa przy Wojewódzkim Domu Kultury)

Czwartek, 5 października godzina 18
„Melodramat", reż. Anna Smolar, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, po spektaklu spotkanie z twórcami (Duża Scena Kieleckiego Centrum Kultury)

Piątek, 6 października godzina 18
„Żywot i śmierć Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia", reż. Łukasz Kos, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (scena tymczasowa przy Wojewódzkim Domu Kultury)

Poniedziałek, 9 października godzina 19
„Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję", reż. Mateusz Pakuła, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach / Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie (scena tymczasowa przy Wojewódzkim Domu Kultury)

Środa, 11 października godzina 18
Benefis z okazji 30-lecia pracy zawodowej Joanny Kasperek, w programie recital „Zośka Wariatka - 30 lat później" (scena tymczasowa przy Wojewódzkim Domu Kultury)

Pełny program festiwalu, opisy spektakli oraz wydarzenia towarzyszące znajdują się na stronie internetowej teatrzeromskiego.pl/kielecki-miedzynarodowy-festiwal-teatralny.
8

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie