5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Kielcach
W ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego od 25 września do 11 października zobaczymy w Kielcach 9 spektakli.
"Spartakus" teatru w Szczecinie w reżyserii Jakuba Skrzywanka to poruszający spektakl mówiący o problemach psychiatrii dziecięcej. Jego inspiracją były reportaże Janusza Schwertnera (Onet.pl) o nastoletnich pacjentach i ich rodzicach, uwikłanych w system dziecięcej opieki psychiatrycznej.
Szwedzki reżyser Markus Ohrn w "Trzech epizodach z życia rodziny" prezentuje w nowoczesnej formie, aktorzy grają w maskach, rodzinę dysfunkcyjną. To warszawski przebój poprzedniego sezonu, podobnie jak "Mój rok relaksu i odpoczynku". Pierwszy spektakl wystawiony w Teatrze Dramatycznym za czasów nowej dyrektor Moniki Strzępki, w reżyserii Katarzyny Minkowskiej. Młoda reżyserka porusza problem ważny nie tylko dla swego pokolenia 30-latków: sensu w życiu. Scenariusz powstał na podstawie powieści Ottessy Moshfegh, przedstawia młodą kobietę, która postanawia przy użyciu mieszanki leków psychotropowych wyłączyć się na rok z życia.
Prezentację warszawskich teatrów uzupełnia „Melodramat" Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, czyli „opowieść o Kubie i Krystynie, parze uwikłanej we współuzależnieniowy cykl wzlotów i upadków" z fenomenalną rolą Anny Ilczuk.
W programie festiwalu znalazł się także nagradzany spektakl ze Słupska „Mała piętnastka – legendy pomorskie” przywołujący tragedię harcerek, które utonęły w jeziorze Gardno. Zobaczymy spektakle teatrów z Aten (spektakl "Mała w ciemnym lesie" powstał na festiwal teatralny w Avinion) oraz Wilna - "Pelikan" Strinberga, uznany za jeden z najlepszych spektakli sezonu. Kielecka scena pokaże trzy nagradzane i cieszące się ogromną popularnością swoje przedstawienia – m.in. „Ale z naszymi umarłymi" czy „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję". Będą one prezentowane z angielskimi napisami.
Festiwalową publiczność czekają też spotkania z twórcami, debaty, publiczne czytania dramatów rekomendowanych przez Instytut Teatralny oraz nowość: warsztaty łączące psychoterapię z teatrem. Ostatnim punktem festiwalu będzie benefis z okazji 30-lecia pracy zawodowej aktorki Joanny Kasperek, która z tej okazji przypomni swój recital "Zośka – wariatka – 30 lat później".
Bilety na spektakle w cenie od 30 do 80 zł można kupić online na stronie teatrzeromskiego.bilety24.pl.
Program 5. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego
Wtorek, 26 września godzina 19
„Pelikan" reż. Naubertas Jasinskas, OKT / Teatr Miejski w Wilnie / hand-shadow theatre „Budrugana Lietuva" (scena tymczasowa przy Wojewódzkim Domu Kultury)
Środa, 27 września godzina 19
„Spartakus. Miłość w czasach zarazy", reż. Jakub Skrzywanek, Teatr Współczesny w Szczecinie, po spektaklu spotkanie z twórcami (Duża Scena Kieleckiego Centrum Kultury)
Piątek, 29 września godzina 19
„Trzy epizody z życia rodziny", reż. Markus Öhrn, Nowy Teatr, Warszawa, po spektaklu spotkanie z twórcami (scena tymczasowa przy Wojewódzkim Domu Kultury)
Sobota, 30 września godzina 18
„Mój rok relaksu i odpoczynku", reż. Katarzyna Minkowska, Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka, Warszawa, po spektaklu spotkanie z twórcami (Duża Scena Kieleckiego Centrum Kultury)
Niedziela, 1 października godzina 19
„Ale z naszymi umarłymi", reż. Marcin Liber, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (scena tymczasowa przy Wojewódzkim Domu Kultury)
Poniedziałek, 2 października godzina 20
„Mała w ciemnym lesie", reż. Pantelis Dentakis, Les Visiteurs du Soir, Black Forest, Polychoros KET, Teatr Neos Kosmos w Atenach (scena tymczasowa przy Wojewódzkim Domu Kultury)
Środa, 4 października godzina 19
„Mała piętnastka – legendy pomorskie", reż. Tomasz Man, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, po spektaklu spotkanie z twórcami (scena tymczasowa przy Wojewódzkim Domu Kultury)
Czwartek, 5 października godzina 18
„Melodramat", reż. Anna Smolar, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, po spektaklu spotkanie z twórcami (Duża Scena Kieleckiego Centrum Kultury)
Piątek, 6 października godzina 18
„Żywot i śmierć Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia", reż. Łukasz Kos, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (scena tymczasowa przy Wojewódzkim Domu Kultury)
Poniedziałek, 9 października godzina 19
„Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję", reż. Mateusz Pakuła, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach / Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie (scena tymczasowa przy Wojewódzkim Domu Kultury)
Środa, 11 października godzina 18
Benefis z okazji 30-lecia pracy zawodowej Joanny Kasperek, w programie recital „Zośka Wariatka - 30 lat później" (scena tymczasowa przy Wojewódzkim Domu Kultury)
Pełny program festiwalu, opisy spektakli oraz wydarzenia towarzyszące znajdują się na stronie internetowej teatrzeromskiego.pl/kielecki-miedzynarodowy-festiwal-teatralny.
8

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Nie żyje książę europejskiego państwa. Zmarł niespodziewanie w wieku 51 lat
- W czwartek opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na drogach może być niebezpiecznie
- Mężczyzna skatował swoją żonę. Brutalne pobicie nagrały dzieci i zadzwoniły po pomoc
- Jad kiełbasiany w sardynkach. Jedna osoba nie żyje, kilkanaście zatrutych