Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej właśnie wystartował. Do Kielc przyjedzie ponad 1000 artystów!

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Już po raz 50. zainaugurowano Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Do naszego miasta - z całego kraju i spoza jego granic - przyjedzie ponad 1000 osób, aby zaprezentować swoje talenty, powalczyć o złote, srebrne, i brązowe Jodły, wziąć udział w warsztatach, a przede wszystkim przeżyć niesamowite chwile podczas jubileuszowego spotkania. W czwartek, 6 lipca w Amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach rozpoczęły się próby do do Koncertu Jubileuszowego "Gospodarze-Gościom". W tym samym czasie, w Kieleckim Centrum Kultury odbywały się przeglądy konkursowe.

50. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach właśnie wystartował. To będzie wyjątkowe, jubileuszowe spotkanie

W czwartek, 6 lipca zainaugurowano 50. jubileuszowy Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach, potocznie zwany Festiwalem Harcerskim. W tym dniu kolejne grupy docierają do Kielc, aby stać się częścią najbardziej zakręconego wydarzenia w naszym mieście.

W tym roku, w przeglądach konkursowych, warsztatach artystycznych oraz koncertach weźmie udział ponad 1000 osób z Polski oraz zagranicy.

Podczas pierwszego, festiwalowego dnia, uczestnicy tej niezwykłej imprezy nie mogli się nudzić. Od rana aż do późnego wieczora, na scenie Amfiteatru Kadzielnia, potrwają próby do Koncertu Jubileuszowego "Gospodarze-Gościom".

Harcmistrzyni Agnieszka Stochmal, rzecznik prasowy 50. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej Kielce 2023, opowiedziała co dokładnie wydarzy się podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu.

- Festiwal to klasycznie 10 festiwalowych dni, w trakcie których będzie się działo naprawdę mnóstwo rzeczy. Z perspektywy naszych uczestników, na pewno najważniejsze będą przeglądy konkursowe w trakcie których, będą rywalizować o złote, srebrne i brązowe Jodły, aczkolwiek nie mniej istotne są warsztaty artystyczne z profesjonalnymi konsultantami, którzy pomogą im doszlifować warsztat artystyczny. Z rzeczy, które jeszcze nas czekają, a które mogą bardziej zainteresować mieszkańców Kielc, odbędą się aż dwa koncerty w Amfiteatrze Kadzielnia. Jeden - 8 lipca, drugi tydzień później - 15 lipca. Pierwszy będzie koncertem jubileuszowym "Gospodarze - Gościom", który jest powiązany z przygotowaniami do naszej 50. rocznicy. Zaś ten końcowy - 15 lipca, będzie koncertem podsumowującym tę edycję festiwalu. Na nim, będzie można zobaczyć tegorocznych uczestników, którzy rywalizują o konkursowe Jodły

- informowała harcmistrzyni Agnieszka Stochmal.

Dodała, że tegoroczna, jubileuszowa edycja bardzo się rozrosła. Trudno się dziwić, w końcu 50-tka mocno przyciąga...

- Mamy zespoły, które wróciły do nas po kilku latach nieobecności. Co ciekawe, mamy też zespół, który jest z nami od pierwszej edycji. W tym roku, przyjedzie do nas nieco ponad 1000 osób. Oprócz gości z całej Polski, przyjadą do nas uczestnicy z Mołdawii oraz z Ukrainy

- dodała rzeczniczka prasowa festiwalu.

Na jubileuszowym Festiwalu Harcerskim nie mogło zabraknąć młodych artystów ze studia Da Capo Al Fine z Pucka i Władysławowa. Podczas 49. edycji festiwalu osiągnęli imponujący sukces, zgarniając mnóstwo nagród w tym przechodnią nagrodę specjalną imienia Zbigniewa Skrzeczki. Przypomnijmy:

Wielki sukces Da Capo Al Fine. Artyści z Pucka i Władysławowa bezkonkurencyjni na festiwalu w Kielcach. Grad nagród! ZDJĘCIA, FILM

Jak podkreśla Katarzyna Bartoszewicz-Stromska, jedna z prowadzących pucko-władysławowski team, ich zespół nie wyobraża sobie życia bez uczestnictwa w Festiwalu Harcerskim w Kielcach.

- Da Capo Al Fine na Festiwalu Harcerskim w Kielcach jest od 2006 roku i bardzo się cieszymy, że możemy być również na wielkim, jubileuszowym, 50. festiwalu. Podczas pierwszego koncertu zaprezentujemy choreografię z 2016 roku, a co pokażemy później - tak naprawdę okaże się jutro podczas przeglądów.

Niegdyś uczestniczka festiwalu, a dziś pani choreograf Da Capo Al Fine Puck i Władysławowo Oliwia Obrębska przyznała, że dla małych artystów uczestnictwo w festiwalu to olbrzymi rozwój.

- To rozwój taneczny, ale również życiowy - zaznaczyła Oliwia Obrębska

- Festiwal to miejsce, które my traktujemy jako punkt na mapie świata. Wjeżdżamy do Kielc i czujemy się tu jak w drugim domu. Na ten festiwal autentycznie czekamy przez cały rok

- dodała Katarzyna Bartoszewicz-Stromska.

W międzyczasie, w czwartkowe przedpołudnie w Kieleckim Centrum Kultury trwały przeglądy konkursowe. Tego dnia, na Małej Scenie swoje muzyczne talenty prezentowali soliści. W trakcie przeglądów uczestnicy rywalizują o festiwalowe "Jodły", a od tego jak się zaprezentują zależy także, czy ich występ pojawi się w programie Koncertu Galowego.

Przypomnijmy, w trakcie Wiatraczka czekają: dwa dni przeglądów konkursowych, pięć dni warsztatów artystycznych, gra miejska "Zakręceni na Kielce", barwny korowód, gala półwiecza, a także występy na scenie Amfiteatru Kadzielnia oraz na kieleckim Rynku.

Gwarantujemy, że w trakcie Festiwalu nikt w Kielcach nie będzie się nudził!

Zobaczcie, co działo się podczas pierwszego dnia festiwalu w Amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie