Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50 osób wzięło udział w Europejskiej Akademii Młodych Liderów Wsi w Kielcach. Spotkanie pod patronatem europosła Adama Jarubasa [ZDJĘCIA]

Paweł Więcek
Paweł Więcek
50 osób ze Świętokrzyskiego, Małopolski i Mazowsza wzięło udział w Europejskiej Akademii Młodych Liderów Wsi w Kielcach. Spotkanie pod patronatem europosła Adama Jarubasa zorganizowano w klasztorze na Karczówce. - To były cztery dni pełne pozytywnej energii i nowych doświadczeń. Otrzymaliśmy potężną dawkę wiedzy i nawiązaliśmy wartościowe kontakty - mówili uczestnicy szkolenia.

W gościnnych progach ośrodka ojców bernardynów młodzi ludzie zakwaterowali się w zeszły czwartek. W ciągu czterech dni przeszli serię szkoleń dotyczących między innymi pozyskiwania środków na działalność na obszarach wiejskich i aktywizację środowisk lokalnych czy Europejskiego Zielonego Ładu. Uczestniczyli także w warsztatach poświęconych kwestiom autoprezentacji i wystąpień publicznych oraz walki z dezinformacją w sieci. Ze świętokrzyskim europosłem Adamem Jarubasem, wiceprezydentką Kielc Agatą Wojdą, wiceprezydentem Starachowic Anetą Nasternak i księdzem Janem Oleszko rozmawiali o przyszłości Europy.

W niedzielę podczas uroczystej gali odbyło się podsumowanie tegorocznej edycji Europejskiej Akademii Młodych Liderów Wsi. W wydarzeniu wzięli udział prezes Fundacji Kuźnica imienia Hugona Kołłątaja Jan Klemt, kierownik zespołu komunikacji społecznej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Bartłomiej Balcerzyk, europoseł Adam Jarubas, prezydent Kielc Bogdan Wenta, prezydent Starachowic Marek Materek oraz wójt gminy Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz.

- To wydarzenie buduje waszych następców. Im chce się chcieć. Poświęcili cztery dni na intensywną pracę. Przygotowujemy ich do działania indywidualnego, ale też do budowania zespołu. Akademia się skończyła, ale powstało dziewięć nowych klubów europejskich. One mają służyć budowaniu wizerunku tych młodych ludzi i aktywności w ich środowiskach

- podkreślił Jan Klemt.

- To były cztery dni intensywnej pracy, możliwości zawiązania kontaktów, wzajemnej inspiracji. Zależy nam bardzo, byście zaczęli działać. Ze strony Przedstawicielstwa jesteśmy gotowi was w ramach naszych możliwości wspierać. Planujemy kolejne edycje Akademii, bo widzimy, że ma to sens - powiedział Bartłomiej Balcerzyk.

Zmiany klimatyczne wyzwaniem

Podczas gali wykład inauguracyjny wygłosił Adam Jarubas. Europoseł mówił o działaniach podejmowanych przez Unię Europejską w na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. W oparciu o dane statystyczne przedstawił katastroficzne scenariusze dla planety w perspektywie najbliższych dziesięcioleci.

- W ciągu ostatnich 150 lat klimat na Ziemi ocieplił się o ponad 1 stopień. To powoduje wiele implikacji natury destabilizującej klimat – topnienie lodowców, huragany, powodzie. Ma to związek z efektem cieplarnianym. Naukowcy dobitnie potwierdzają, że zmiany klimatyczne mają związek z działalnością człowieka. Musimy coś zrobić, by zostawić świat w niepogorszonym stanie dla naszych następców. Jeśli ludzkość, cały świat, my jako przeciętni zjadacze chleba nie spojrzymy krytycznie na swoje nawyki konsumpcyjne, to te scenariusze mogą być różne. Gdyby świat nie podjął działania, w 2100 roku temperatura na Ziemi może wzrosnąć o ponad trzy stopnie. Wtedy wiele miejsc okazałoby się nieprzyjaznymi do życia. To implikuje migrację ludności na wielką skalę. Na początku XX wieku było nas około 2 miliardów, w 2050 roku może nas być grubo ponad 9, a w 2100 - ponad 11. Planeta się kurczy, rosną aspiracje. Jeśli nie spróbujemy zmierzyć się z tym wyzwaniem, czeka nas tragedia - mówił Adam Jarubas.

- Unia Europejska chce być liderem w polityce walki ze zmianami klimatu, ale sama nie da sobie rady, jeśli nie zdołamy przekonać do tego globalnych emitentów jak Chiny i USA

- podkreślił Adam Jarubas.

Europoseł zaznaczył, że poprzez realizację strategii Zielonego Ładu kontynent europejski chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku czyli produkować tyle gazów, ile wynosi naturalna zdolność ich pochłaniania.

- To, czy poradzimy sobie ze zmianami, zależy od nas. Mamy małą skłonność do zmiany nawyków życiowych. Konieczne są zachęty ekonomiczne, potrzebna jest także prawdziwa edukacja ekologiczna i klimatyczna - powiedział Adam Jarubas.

- Unia Europejska na pewno ma wiele wad, ale jest wielką wartością, przestrzenią bezpieczeństwa - zaznaczył Adam Jarubas.

Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi jest projektem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce organizowanym przez Fundację Kuźnica imienia Hugona Kołłątaja.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie