Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus w Świętokrzyskiem. Sprawdzili, czy rodzice pomoc przepijają

Paweł Więcek
Od lewej: wiceminister Bartosz Marczuk, wojewoda Agata Wojtyszek oraz Mateusz Szczepski z córką Michaliną.
Od lewej: wiceminister Bartosz Marczuk, wojewoda Agata Wojtyszek oraz Mateusz Szczepski z córką Michaliną. Krzysztof Krogulec
Na co mieszkańcy województwa świętokrzyskiego wydają pieniądze z programu „Rodzina 500 plus”? Sprawdziły to służby wojewody świętokrzyskiego. O wynikach badań Agata Wojtyszek mówiła w piątek na konferencji prasowej w Kielcach. W spotkaniu uczestniczył wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

Jak poinformowała wojewoda, ankiety wypełniło 76 gmin w regionie oraz ponad 1200 rodzin, które korzystają z Programu. - Wskazywano, że środki finansowe poprawiły sytuację ekonomiczną rodzin. W pierwszej kolejności były wydawane na poprawę życia codziennego, wymianę sprzętów domowych, meble, a zaraz potem na wsparcie edukacyjne dzieci. Rodzinom udało się spłacić długi zaciągnięte na życie. Teraz deklarują, że kolejne środki będą skierowane bezpośrednio na dzieci - mówiła Agata Wojtyszek. Jak podkreśliła, 19 procent rodzin wskazało, że Program wpływa pozytywnie na decyzję o posiadaniu kolejnego dziecka.

W województwie świętokrzyskim w 2016 roku „Rodziną 500 plus” objęto 84 tysiące rodzin, z czego niespełna 50 procent stanowiły rodziny z jednym dzieckiem. W sumie przyznano pieniądze na prawie 130 tysięcy dzieci. W 2016 roku ludzi trafiły 583 miliony złotych. Na 2017 rok zaplanowano 730 milionów złotych. - Już przekazaliśmy 133 miliony złotych - podkreśliła Agata Wojtyszek.

O pozytywnym oddziaływaniu Programu mówili państwo Szczepscy, którzy wychowują pięcioro dzieci. - W tym roku po raz pierwszy kupiliśmy w jednym miesiącu wszystkie podręczniki. Byliśmy także na wakacjach - mówił pan Mateusz.

- Liczymy, że Program będzie trwał i służył rodzinom - podkreślił burmistrz Chmielnika Paweł Wójcik.

Jak zaznaczył Bartosz Marczuk, dzięki Programowi skrajne ubóstwo wśród dzieci zostało zredukowane o 94 procent. Wiceminister dodał, iż rośnie liczba ciąż oraz urodzeń. - Wszystkie strachy, które były siane, że ludzie są niedojrzali, że przepiją, przebalują pieniądze, że trzeba dawać karty - to się w ogóle nie sprawdziło. Ludzie dobrze wydają te pieniądze: na edukację dzieci, rozwój, wspólny wypoczynek. Zaledwie około tysiąca na 3,8 miliona świadczeń zamieniane jest w tryb pomocy rzeczowej albo usług ze względu na to, że dochodzi do marnotrawstwa - powiedział Bartosz Marczuk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie