6 punktów Mateusza Bieńka w wygranym 3:0 meczu z Tunezją. Ma szansę pojechać na mistrzostwa Europy

Paweł Hochstim z Hamamatsu, /PK/
Polska Press
Polscy siatkarze w pierwszym swoim meczu na Pucharze Świata w japońskim Hamamatsu pokonali Tunezję 3:0. 6 punktów zdobył Mateusz Bieniek z Effectora Kielce, który znalazł się w ogłoszonej po meczu, 22-osobowej kadrze na mistrzostwa Europy.

Biało-czerwoni na boisko w Hamamatsu Arenie wyszli jako ostatni i wiedzieli już, że nie wszystkim faworytom szło dobrze w pierwszych spotkaniach - Iran uległ Argentynie i pokazał, że chyba nie będzie się liczył w walce o igrzyska, a z kolei Rosjanie omal nie przegrali pierwszego seta w starciu z najniżej klasyfikowaną w rankingu FIVB spośród uczestników Pucharu Świata Wenezuelą. W tym samym czasie w Hiroszimie Włosi zgubili seta w meczu z Kanadą, a w grze o pierwsze dwa miejsca w turnieju może liczyć się wszystko - także stosunek setów.

Przewaga Polaków nad Tunezją była jednak ogromna, chyba większa, niż dwanaście miejsc, które dzieli oba zespoły w rankingu FIVB. Dwa pierwsze sety były identyczne - po kilku wyrównanych akcjach Polacy wzmacniali zagrywkę i odskakiwali na kilka punktów. Obie partie blokiem kończył Michał Kubiak, który jeszcze kilka dni temu miał problemy z kolanem. Trener Stephane Antiga oszczędzał go, podobnie jak i Mateusza Mikę, bo każdy z nich zagrał w sumie półtora seta.

Nieco dłużej Tunezyjczycy walczyli w trzecim secie, w którym wygrywali nawet na pierwszej przerwie technicznej, a zaraz po drugiej doprowadzili do remisu. Końcówka należała jednak do mistrzów świata.

- Zrobiliśmy to, co do nas należało. Wygraliśmy i odhaczyliśmy pierwszy z jedenastu meczów - mówi środkowy polskiej drużyny Karol Kłos.

Prawdziwe granie rozpocznie się jednak w środę, gdy o godz. 11.40 polskiego czasu biało-czerwoni zmierzą się z Rosją, a mecz - kto wie - może mieć decydujące znaczenie w walce o awans na igrzyska. - To zmieniona drużyna w porównaniu z tą, która grała w Lidze Światowej. Myślę, że będą mocniejsi - dodaje Kłos.

We wtorek oba zespoły niewiele sobie pokazały, bo rywale ich do tego nie zmusili. W meczu Rosjan z Wenezuelą zaskakująco długo grał blisko 40-letni Siergiej Tietiuchin, choć można było zakładać, że trener Władymir Alekno będzie go oszczędzał przed meczem z Polską. Trudno nawet przewidzieć wyjściowy skład Sbornej, bo odkąd trenerem jest Alekno we wszystkich meczach zaczynali w innym zestawieniu.

Mecz Polska - Rosja pokażą telewizje Polsat Sport i Polsat Sport News.

Polska - Tunezja 3:0 (25:17, 25:15, 25:20)

Polska: Łomacz, Mika 10, Bieniek 6, Kurek 13, Buszek 15, Nowakowski 3, Zatorski (libero) oraz Konarski, Drzyzga 1, Kubiak 6, Kłos 2, Szalpuk 1, Gacek (libero). Trener: Stephane Antiga.

Tunezja: M'Rabet, Karamosli 11, Agrebi 6, Garci 9, Ben Othmen 3, Ben Tara 1, Korbosli (libero) oraz Moalla 3, Jerbi, Nagga 1, Kaabi 1, Miladi 1. Trener: Fathi Mkaouar.
W innych meczach: Włochy - Kanada 3:1 (25:19, 25:20, 22:25, 25:13), Argentyna - Iran 3:1 (25:27, 25:22, 25:22, 26:24), USA - Australia 3:0 (25:23, 25:12, 25:15), Rosja - Wenezuela 3:0 (29:27, 25:16, 25:15), Japonia - Egipt 3:2 (25:19, 23:25, 25:18, 17:25, 15:7)
12. Australia 0-1 0 0-3

W środę: Wenezuela - Argentyna (godz. 5.10), Australia - Włochy (5.10), Tunezja - Iran (8.10), Egipt - Kanada (8.10), Polska - Rosja (11.40), Stany Zjednoczone - Japonia (12.20)
Po meczu z Tunezją Stephane Antiga ogłosił 22-osobową, szeroką kadrę na mistrzostwa Europy w Bułgarii (9-18 października). Znalazł się w niej Bieniek, a także nieoczekiwanie Paweł Zagumny, mistrz świata, który wcześniej ogłosił zakończenie reprezentacyjnej kariery. Przed Euro kadra zostanie pomniejszona do 14 nazwisk.

Szeroka kadra:

Rozgrywający: Fabian Drzyzga (Asseco Resovia Rzeszów), Grzegorz Łomacz (Cuprum Lubin), Grzegorz Pająk (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Paweł Zagumny (AZS Politechnika Warszawska); atakujący: Bartosz Kurek (Asseco Resovia Rzeszów), Dawid Konarski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Jakub Jarosz (Łuczniczka Bydgoszcz); przyjmujący: Michał Kubiak (Halkbank Ankara), Mateusz Mika (Lotos Trefl Gdańsk), Rafał Buszek (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Artur Szalpuk (Cerrad Czarni Radom), Aleksander Śliwka (AZS Politechnika Warszawska), Wojciech Włodarczyk (Cuprum Lubin); środkowi: Piotr Nowakowski (Asseco Resovia Rzeszów), Mateusz Bieniek (Effector Kielce), Karol Kłos (PGE Skra Bełchatów), Marcin Możdżonek (Cuprum Lubin), Wojciech Grzyb (Lotos Trefl Gdańsk), Andrzej Wrona (PGE Skra Bełchatów); libero: Paweł Zatorski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Piotr Gacek (Lotos Trefl Gdańsk), Damian Wojtaszek (Asseco Resovia Rzeszów).