Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

71. rocznica rozbicia więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Kielcach (ZDJĘCIA)

Tomasz Trepka
Obchody rozpoczęła msza święta w kieleckiej Katedrze w niedzielę, 31 lipca. Księża przypomnieli o wydarzeniach, które miały miejsce w pierwszych dniach sierpnia 1945 roku.

– Pamiętajmy o wysiłku generała Antoniego Hedy „Szarego”, który przypomina, że zawsze powinniśmy być gotowi do podjęcia walki w obronie ojczyzny. Dziękuję wszystkim za obecność. To jest wspaniała lekcja dla nas wszystkich. Wasza postawa jest godna do naśladowania. Okres wprowadzania w Polsce systemu komunistycznemu pozwolił się zjednoczyć. Polacy pokazali, że potrafią być razem w najtrudniejszych momentach. Człowiek, który lekceważy historię własnego narodu, skazany zostaje na popełnianie podobnych, czy wręcz takich samych błędów w przyszłości – zakończyli duchowni.

Następnie uczestnicy uroczystości przenieśli się pod tablicę upamiętniającą wydarzenia w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku, gdzie zabrali głos żyjący żołnierze z oddziału „Szarego”. Przypomnieli oni szczegóły związane z akcją rozbicia więzienia oraz oddali hołd zmarłym kolegom, którym towarzyszyli w wojskowej operacji.

- Nie przejmujmy się, że zebrało się nas tutaj tak niewielu, bowiem to nie ilość się liczy, ale jakość. Na szczęście są między nami jeszcze Ci, którzy tę akcję pamiętają. To oni są tymi najważniejszymi – mówili żołnierze oraz przedstawiciele młodego pokolenia biorący udział w upamiętnieniu całej akcji.

Obchodom towarzyszyła salwa honorowa oraz złożenie kwiatów pod tablicą, znajdującą się przy ulicy Zamkowej 3, gdzie mieścił się budynek więzienia. Wieńce złożone zostały między innymi przez przedstawicieli: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, na czele z prezesem kieleckiego okręgu, majorem Zbigniewem Mielczarkiem, uczestników akcji rozbicia więzienia, urzędu marszałkowskiego województwa świętokrzyskiego, delegacji Prawa i Sprawiedliwości oraz służby więziennej. Uroczystości zakończyła minuta ciszy, którą uczczono pamięć o pomordowanych przez reżimy hitlerowski oraz komunistyczny.

Była to pierwsza część obchodów upamiętniających wydarzenia rozbicia więzienia w Kielcach, przeprowadzone w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku. W ich wyniku partyzantom udało się oswobodzić około 370 osadzonych w budynku Urzędu Bezpieczeństwa przy ulicy Zamkowej w Kielcach. Ich drugi etap jest przewidziany na czwartek, 4 sierpnia, na godzinę 21 na kieleckim Wzgórzu Zamkowym, gdzie rozpocznie się rekonstrukcja uwolnienia aresztowanych.

Organizatorami przedsięwzięć upamiętniających są Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie