Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

73 mieszkania typu loft powstaną w budynku dawnych zakładów dziewiarskich „Rekord” w Jędrzejowie. Projekt przygotowuje pracownia Tera Group

Paweł Więcek
Paweł Więcek
73 mieszkania typu loft powstaną w budynku dawnych zakładów dziewiarskich „Rekord” w Jędrzejowie. Unikatowy w skali całego województwa świętokrzyskiego projekt deweloperski na zlecenie Quantum One przygotowuje renomowana pracownia architektoniczna z Kielc - Tera Group. W obiekcie zastosowane zostaną niestandardowe rozwiązania podnoszące komfort życia mieszkańców oraz ich… pupili. Znamy szczegóły projektu.

W Jędrzejowie trwa inwestycyjny boom na rynku nieruchomości. Kolejne firmy w różnych częściach miasta budują wielorodzinne obiekty. Ale projekt realizowany przez jędrzejowską spółkę Quantum One jest absolutnie wyjątkowy.

Inwestor chce tchnąć nowe życie w symbol gospodarczej potęgi Jędrzejowa lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego „Rekord” przy ulicy Przemysłowej powstały w 1971 roku. Przez blisko 30 lat pracowały tam setki mieszkańców miasta i okolic. W szczytowym okresie świetności przedsiębiorstwo zatrudniało około dwa tysiące osób. Przy „Rekordzie” istniał nawet przyzakładowy Dom Kultury. W obiekcie mieściły się między innymi krojownia, szwalnia, farbiarnia i pakownia. Prawdopodobnie nie ma rodziny w Jędrzejowie, w której choćby jedna osoba nie pracowała w „Rekordzie”. W 1998 roku zakład zakupiła firma Ptak. Trzy lata później ogłoszono jego upadłość. Po firmie zostało wspomnienie. Dziś budynek „Rekordu” po prostu straszy. Jest totalnie zdegradowany i wciąż niszczeje.

Industrialny klimat zainspirował właścicieli spółki Quantum One. Postanowili oni kupić oraz zaadaptować przestrzeń hal produkcyjnych „Rekordu” na nowoczesne mieszkania loftowe. Loftowe, czyli urządzone w dawnych pomieszczeniach przemysłowych - na przykład fabrykach lub magazynach. Takie lokale charakteryzują się dużą i otwartą przestrzenią, wysokimi sufitami, surowymi wnętrzami z wykorzystaniem szkła, stali i kamienia. Moda na takie inwestycje zagościła w Polsce stosunkowo niedawno, choć w Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej ma bogatą tradycję będącą punktem odniesienia dla późniejszych i obecnych realizacji.

Koncept spółki Quantum One jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w regionie świętokrzyskim. I to także stanowi o jego unikatowości. Firma planuje gruntownie zmodernizować obiekt „Rekordu” i utworzyć na bazie istniejącej infrastruktury budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami w parterze i garażami podziemnymi oraz postawić budynek usługowo-handlowy. Za projekt odpowiada renomowana pracownia architektoniczna z Kielc Tera Group.

- Planowane prace obejmą częściową rozbiórkę budynku z pozostawieniem istniejącej tkanki konstrukcyjnej, a następnie odtworzenie struktury ścian zewnętrznych od frontu działki z dużymi szkleniami w stylu industrialnym, a od strony południowej cofnięcie ściany na wymaganą w przepisach technicznych odległość od granicy z działką sąsiednią. Koncepcja bryły budynku zakłada skupienie się na symbolice obiektu i nawiązanie do jego pierwotnej funkcji, co zostało zaznaczone dzięki stalowym elementom na ceglanej elewacji w kondygnacjach istniejących, a w szczególności poprzez podkreślenie okien półokrągłymi ramami nawiązującymi do pierwotnie używanych w tkactwie wrzecion – mówi Konrad Śmierzyński, współwłaściciel Tera Group.

Nowy budynek będzie posiadał cztery kondygnacje nadziemne. W pierwszym segmencie obiektu znajdą się mieszkania oraz lokale usługowe, natomiast na pozostałych piętrach - wyłącznie mieszkania. Na ostatniej, czwartej kondygnacji wydzielono przestrzeń na mieszkania dwupoziomowe z antresolami. W całym budynku zaprojektowano łącznie 73 lokale mieszkalne i 20 lokali usługowych.

W garażach podziemnych budynku wielorodzinnego do dyspozycji lokatorów będzie 45 miejsc postojowych. Dodatkowo na terenie inwestycji wyznaczono 56 zewnętrznych miejsc postojowych, w tym sześć dostosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Łącznie w ramach projektu powstanie 101 miejsc postojowych.

- Na terenie inwestycji przewidziano między innymi zieleń przeznaczoną do rekreacji mieszkańców oraz plac zabaw dla dzieci - dodaje Konrad Śmierzyński.

Po dopełnieniu wszystkich formalności, zostanie wybrany generalny wykonawca i ruszą prace. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, nowoczesne lofty mogłyby zostać oddane do użytku najwcześniej w ostatnim kwartale 2022 roku.

Niebawem ruszy strona internetowa inwestycji. W Jędrzejowie otwarte zostanie także biuro sprzedaży. Quantum One przygotuje ponadto dwa mieszkania pokazowe jako źródło inspiracji dla lokatorów w zakresie aranżacji wnętrza.

Wkrótce inwestor ujawni innowacyjne i niestandardowe funkcje budynku, które mają na celu zwiększenie komfortu mieszkańców oraz ich… pupili.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie