Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

75 lat temu komuniści sfałszowali wybory. Jak przebiegały na Kielecczyźnie?

Tomasz Trepka
19 stycznia 1947 roku miało miejsce jedno z największych fałszerstw wyborczych. Bywa nazywane „mitem założycielskim komunizmu”. Podobnie jak w przypadku referendum 30 czerwca 1946 roku, komuniści przygotowali się do niego niezwykle skrupulatnie.

Do przeprowadzenia wyborów do Sejmu Ustawodawczego zobowiązali polskie władze przywódcy trzech mocarstw – Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Związku Sowieckiego, podczas konferencji odbytej w dniach 4–11 lutego 1945 roku w Jałcie na Krymie. Podpisane wówczas przez Winstona Churchilla, Franklina Delano Roosevelta i Józefa Stalina porozumienie przewidywało przeprowadzenie „wolnych i nieskrępowanych wyborów w możliwie najszybszym czasie”, w których „będą miały prawo uczestniczenia i wystawiania kandydatów wszystkie partie demokratyczne i antynazistowskie”.

Jak podkreślają historycy z Instytutu Pamięci Narodowej, sprawdzianem popularności komunistów w społeczeństwie, swoistym testem wyborczym, było referendum ludowe z 30 czerwca 1946 r. Stanowiło ono doskonałą okazją do przetestowania metod fałszowania wyników głosowania. Dzięki pomocy z Moskwy, władza „ludowa” osiągnęła pełny sukces.

Komuniści z Polskiej Partii Robotniczej w obawie o wyniki wyborów odłożyli realizację tego zobowiązania na późniejszy termin. Wspólnie z zależnymi od siebie: Polską Partią Socjalistyczną, Stronnictwem Ludowym i Stronnictwem Demokratycznym utworzyli koalicję wyborczą pod nazwą Blok Stronnictw Demokratycznych. Dążono, by w bloku znalazło się również PSL i ustalenia przed wyborami liczby mandatów przypadających poszczególnym partiom politycznym w przyszłym sejmie, co w rzeczywistości oznaczałoby zamianę wyborów w plebiscyt poparcia dla koalicji. Partia Stanisława Mikołajczyka odrzuciła taki scenariusz. W tej sytuacji komuniści przystąpili do ostatecznej rozprawy z największą partią opozycyjną w kraju.

Jak podaje doktor Marzena Grosicka z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach komuniści stosowali wiele metod, by nie dopuścić do zarejestrowania list wyborczych Polskiego Stronnictwa Ludowego. Należało do nich unieważnianie list wyborczych, pozbawianie prawa głosu, szykany oraz aresztowania działaczy PSL.

Jak wyglądało głosowanie na Kielecczyźnie? Jakie represje spadły na członków PSL w województwie kieleckim? Jakie były oficjalne wyniki wyborów?

Przeczytaj szerzej: TU

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie