Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

75 rocznica pacyfikacji wsi Swaryszów w gminie Sędziszów. 17 sierpnia 1944 roku rozstrzelano tam 35 mieszkańców

Opracowała: albo
75 rocznica pacyfikacji wsi Swaryszów
75 rocznica pacyfikacji wsi Swaryszów Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie, facebook
17 sierpnia, równo 75 lat po egzekucji ludności cywilnej jaka miała miejsce w miejscowości Swaryszów, odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie na Cmentarzu Ofiar Egzekucji z 1944 roku. Obchody rozpoczęły się mszą świętą, następnie miał miejsce apel pamięci, a pod pomnikiem upamiętniającym ofiary złożono wieńce i wiązanki.

W sobotę, 17 sierpnia na Cmentarzu Ofiar Egzekucji 1944 roku odbyły się uroczystości z racji 75 rocznicy pacyfikacji wsi Swaryszów 1944 roku i rozstrzelania 35 osób.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w intencji pomordowanych spoczywających na cmentarzu w Swaryszowie. Następnie odbył się apel, przypomniano o wydarzeniach sprzed 75 lat, a następnie złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary pacyfikacji odsłoniętego w 68 rocznicę wydarzeń, 19 sierpnia 2012 roku.

W sobotnich uroczystościach uczestniczyli między innymi: wicewojewoda świętokrzyski Bartłomiej Dorywalski, starosta Paweł Faryna, wicestarosta Maria Barańska, członek Zarządu Powiatu Jędrzejowskiego Tomasz Puchrowicz, przewodniczący Rady Powiatu Jędrzejowskiego Marek Mentel, przedstawiciele władz gminnych, jednostek samorządowych oraz mieszkańcy.

17 sierpnia 1944 niemieccy żandarmi z Kielc z oddziałami ukraińskich nacjonalistów spacyfikowali Swaryszów. 35 osób zamordowali w pobliskim lesie, a około 20 mężczyzn zatrzymano i wywieziono w okolice Pińczowa w celu budowania umocnień. Była to największa egzekucja ludności cywilnej w czasie II wojny w powiecie jędrzejowskim 19 sierpnia odbył się wspólny pogrzeb 35 mieszkańców w miejscu, gdzie zostali zamordowani z karabinów maszynowych. Parcela należała do członka Armii Krajowej Stanisława Krasuckiego, który przekazał ją na urządzenie cmentarza.

Tak opisywany jest dzień pogrzebu:

w pogrzebie uczestniczyli mieszkańcy Swaryszowa, a w szczególności krewni zamordowanych. Odkopano zwłoki najbliższych ze wspólnej mogiły, złożono je w trumnach i przewieziono do urządzonych tu mogił. Na świeżych mogiłach położono stosy kwiatów. Taki był początek miejsca nazywanego dzisiaj "cmentarzykiem"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie