Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

75-lecie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Uroczysty koncert uczniów i odznaczenia dla pedagogów [WIDEO, ZDJĘCIA]

Maciej Banachowski
Maciej Banachowski
Uroczysty koncert z okazji jubileuszu 75-lecia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach odbył się we wtorek, 12 października. W sali koncertowej szkoły wystąpili uczniowie, a zasłużonym dla placówki pedagogom wręczono odznaczenia.

Wtorkowe uroczystości w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych były okazją do wspomnień o początkach i rozwoju szkoły, a także do wręczenia nagród i wyróżnień dla nauczycieli, w sumie wyróżnionych i nagrodzonych zostało blisko stu nauczycieli.

Dyrektor ZPSM Artur Jaroń przypomniał krótko historię szkoły i gorąco dziękował pracującym w niej nauczycielom podkreślając, że to dzięki nim uczniowie osiągali i osiągają sukcesy na scenach muzycznych w kraju i zagranicą. Artur Jaroń podkreślił, że o jakości nauczania świadczą właśnie sukcesy uczniów i absolwentów przypominając, że właśnie jeden z nich – pianista Kamil Pacholec – bierze udział w XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim i awansował do drugiego etapu. - Z niecierpliwością czekamy na wyniki drugiego etapu, które będą znane dziś w nocy i mamy nadzieję, że Kamil Pacholec awansuje do kolejnego etapu konkursu – mówił dyrektor Jaroń.

O sukcesach Kamila Pacholca wspominała również Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego: - Ta szkoła powstała w latach powojennych. Jest młoda, bo ma dopiero 75 lat, a już wykształciła rzesze utalentowanych muzyków, śpiewaków. Chociażby teraz trzymamy kciuki za absolwenta tej szkoły, kielczanina, Kamila Pacholca w Konkursie Chopinowskim. Widać, co ta szkoła dała regionowi i daje. Mam nadzieję, że nasi wnukowie, prawnukowie będą świętowali kilkusetlecia tej szkoły. Życzę wszystkim pedagogom i młodzieży wszystkiego, co najlepsze.

- Ta szkoła jest postrzegana jako jedna z czołowych szkół naszego regionu, ale także i w Polsce – podkreślił obecny na uroczystości Wiesław Dziedziński, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej. - Wyniki tej szkoły są znaczące i coraz lepsze. Przy okazji jubileuszy wracamy do dawnych lat, kiedy szkoła powstawała, ale ja chcę się skupić na ostatnim czasie, kiedy dyrektorem placówki został Artur Jaroń. Było to w 2004 roku. Jako muzyk, jako pianista, jako znakomity pedagog, który wychował wielu świetnych instrumentalistów, jako twórca festiwalu, który corocznie odbywa się w Busku-Zdroju i jest znany nie tylko na mapie województwa, ale też Polski – mówił dodał Wiesław Dziedziński.

O tym jak ważny dla miasta i województwa jest Zespół Państwowych Szkół Muzycznych mówił senator Krzysztof Słoń. - Szkoła muzyczna to historia również naszego miasta. Dzięki tej szkole muzycznej nasze miasto na przestrzeni dziesięcioleci zyskuje. Szkoła tworzy też charakter naszego miasta - mówił. Przypomniał też starania o budowę nowej siedziby szkoły przy ulicy Marszałkowskiej i podkreślił, że była to bardzo dobra decyzja. Dyrektorowi Arturowi Jaroniowi, gronu pedagogicznemu i uczniom życzył wielu sukcesów.

W uroczystym koncercie w sali Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach wystąpiły: Chór Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia pod dyrekcja Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz, Chór dziecięcy Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I stopnia pod dyrekcją Ewy Robak, Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych pod dyrekcja Agnieszki Środowskiej oraz Big band "Boogie Band" i Orkiestrę Dętą pod dyrekcja Marcina Stojka. Partie solowe wykonały: Patrycja Michalska-wokal i Klaudia Łoboda-klawesyn.

Wojewódzką Szkołę Muzyczną w Kielcach powołano w maju 1945 roku. Powstała z inicjatywy muzyków-pedagogów, głównie Mariana Stroińskiego, absolwenta Konserwatorium Warszawskiego. Jemu też powierzono stanowisko dyrektora szkoły. Marian Stroiński był także założycielem i dyrygentem Orkiestry Symfonicznej w Kielcach.

Zapotrzebowanie na tego typu szkołę było duże. Do pierwszych egzaminów wstępnych zgłosiło się około 140 chętnych, od września 1945 roku naukę rozpoczęło 70 uczniów. Szkole przydzielono budynek przy ulicy Gwardii Ludowej (obecna ulica Seminaryjska), który wymagał generalnego remontu. Do czasu jego zakończenia lekcje odbywały się w prywatnych mieszkaniach nauczycieli. Kiedy pod koniec 1945 roku zajęcia przeniesiono do budynku szkolnego okazało się, że jest za mały na istniejące potrzeby.

W 1949 roku kielecka szkoła muzyczna została przejęta przez państwo, nadano jej odpowiednie nazwy - Państwowa Szkoła Muzyczna w Kielcach i Państwowa Średnia Szkoła Muzyczna w Kielcach.

Dyrektorami szkoły byli Włodzimierz Trocki, znakomity pianista. Następnie Włodzimierz Dębski, kompozytor, malarz, ojciec znanego współcześnie kompozytora Krzesimira. Kolejni to: Stanisław Świerk, Mirosław Niziurski, teoretyk i kompozytor, pianiści - Andrzej Domin i Włodzimierz Kutrzeba oraz Bogumił Nadolski, Anna Święch, Andrzej Domin, Stefania Rytel. Od 1991 roku dyrektorem został Andrzej Zuzański, skrzypek i pedagog. Miał najdłuższy, trzynastoletni staż dyrektorski. Od września 2004 funkcje dyrektora kieleckich szkól muzycznych objął w drodze konkursu Artur Jaroń, pianista, absolwent szkoły, menadżer.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie