Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

77. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości w Kielcach

Tomasz Trepka
Atmosferę nadciągającej wojny oraz towarzyszące wtedy kielczanom obawy przypomniano w czwartek podczas uroczystości upamiętniających 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uczestniczyli w nich kombatanci, przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych, partii politycznych oraz mieszkańcy Kielc.

Uroczystości na rozpoczęły się o godzinie 12 w Kwaterze Ofiar Września 1939 roku na Cmentarzu Wojsk Polskich przy ulicy księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach wraz z włączeniem na terenie miasta syren alarmowych. Następnie odśpiewano hymn państwowy.

Leszek Dziedzic z Muzeum Historii Kielc, przybliżył zgromadzonym wydarzenia, które miały miejsce w na początku września 1939 roku w stolicy Gór Świętokrzyskich. – Kielczanie wyraźnie obawiali się wojny. 27 sierpnia 1939 roku mieszkańcy naszego miasta pożegnali 4 Pułk Piechoty oraz 2 Pułk Artylerii Lekkiej, które wymaszerowały z Kielc. Od 1 września trwało bombardowanie miasta. Nie spowodowały one jednak dużych zniszczeń. 3 września do Kielc przybył pułkownik Kazimierz Glabisz. Decyzją władz zwierzchnich zdecydowano się nie bronić miasta. Podstawowe jednostki obrony rozlokowane między innymi w Dominach zostały jednak utrzymane. 5 września 1939 roku Niemcy wkroczyli do Kielc zajmując miasto. Do większych walk doszło w Dąbrowie, gdzie starły się polskie jednostki broniące szosy w kierunku Gór Świętokrzyskich. Utrzymali się oni aż do czasu nadejścia artylerii. Od początku okupacji niemieckiej rozpoczęły się represje wobec ludności cywilnej. Pierwsze mordy i wyroki śmierci miały miejsce jeszcze w trakcie walk o Kielce – powiedział pracownik Muzeum Historii Kielc.

Tę część obchodów zakończyła modlitwa odmówiona przez kanclerza kurii księdza Adama Perza oraz złożenie wieńców pod pomnikiem upamiętniającym ofiary września 1939 roku.

Następnie, delegacje udały się na ulicę Spokojną w Kielcach, gdzie mieści się tablica poświęcona ofiarom bombardowań miasta 4-5 września 1939 roku. – Wszystkim poległym w tym czasie kielczanom należy się szacunek. Dokładnej liczby ofiar dotąd jednak nie ustalono – powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń. Następnie złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

Uczestnicy przeszli następnie przed pomnik ostatniego przedwojennego prezydenta Kielc Stefana Artwińskiego. – Nie opuścił on swojego stanowiska. Do końca został przy mieszkańcach, za co poniósł straszliwą karę – powiedział senator Słoń. Uroczystości zakończyło odśpiewanie hymnu państwowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie