Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

79. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Kielczanie przypomną o niepodległościowym zrywie

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Główne uroczystości upamiętniające 79. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego przedstawił doktor Robert Piwko, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach
Główne uroczystości upamiętniające 79. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego przedstawił doktor Robert Piwko, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach Tomasz Trepka
We wtorek, 1 sierpnia odbędą się oficjalne uroczystości upamiętniające wybuch powstania warszawskiego.

Program uroczystości przedstawiła Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.
- Dla historyków powstanie to przede wszystkim kontynuacja walk, które zostały rozpoczęte w 1939 roku. To reakcja na pięć lat okupacji niemieckiej, zbrodni popełnianych na narodzie polskim, a także próba uniknięcia zniewolenia komunistycznego. Myślę, że to na tych trzech płaszczyznach należy dziś rozpatrywać powstanie - powiedział doktor Robert Piwko, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.

-Zapraszamy kielczan na tegoroczne uroczystości, czy to w formacie indywidualnym, czy w formacie zbiorowym, ten dzień upamiętnić. To, że możemy żyć dziś w wolnym kraju, zawdzięczamy powstańcom warszawskim - dodał.

Program głównych uroczystości:

  • 15.45 - msza święta w intencji poległych za wolność Ojczyzny w Kościele Garnizonowym przy ul. Chęcińskiej. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą na skwer Szarych Szeregów przed pomnik Harcerzy Poległych za Ojczyznę, gdzie odbędzie się kolejna część obchodów
  • 17.00 - główne uroczystości na Skwerze Szarych Szeregów. Dokładnie o godzinie 17 (godzina "W") w całym mieście zawyją syreny alarmowe

Głównym uroczystościom będą towarzyszyły m.in. projekcja filmu „Pierścionek z orłem w koronie” w reżyserii Andrzeja Wajdy (wtorek, 1 sierpnia godz. 18 w kinie "Fenomen" w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, wstęp wolny) oraz wystawa poświęcona Armii Krajowej (Kielce, skwer im. Stefana Żeromskiego).

Oficjalne uroczystości wesprze Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. O godz. 17 przy ul. Sienkiewicza w okolicy hotelu Bristol pojawi się grupa rekonstruktorów w strojach powstańczych, którzy będą rozdawali przechodniom ulotki IPN informujące o powstaniu warszawskim.

Powstanie warszawskie

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o 17.00 – godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec komunistycznego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w roli gospodarza, jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej.

Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. Zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

O ile pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską, o tyle pod względem politycznym miało ogromne znaczenie. Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania niepodległości. Jak pisał po wojnie Jan Nowak-Jeziorański, uczestnik tego niepodległościowego zrywu, „kurier z Warszawy”, walka nie była daremna, a Powstanie Warszawskie sprawiło, że „państwo polskie, chociaż zniewolone i wasalne, zachowało swoją odrębność, przetrwało Stalina, który w swych zamysłach prawdopodobnie chciał z niego z czasem uczynić część ZSRS”.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie