Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Msza święta w intencji powstańców w kościele garnizonowym w Kielcach

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
We wtorek, 1 sierpnia, upamiętniono 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Kieleckie uroczystości trwały od samego rana. O godzinie 15.45 w Kościele Garnizonowym w Kielcach odbyła się uroczysta msza święta w intencji poległych za wolność Ojczyzny.

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Tak w Kielcach uczczono pamięć bohaterów

Kieleckie uroczystości z racji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się o godzinie 10 na Cmentarzu Starym, gdzie złożono kwiaty na grobie Wacława Wilka-Wilczyńskiego pseudonim „Mały”, który był powstańcem warszawskim, a po wojnie zamieszkał w Kielcach.

Główne uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji poległych za wolność Ojczyzny w Kościele Garnizonowym.

W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, a także władze miasta. O oprawę podniosłej uroczystości, zadbały liczne poczty sztandarowe złożone z przedstawicieli służb mundurowych: żołnierzy, policji, służby więziennej, a także reprezentacji Hufca Związku Harcerzy Polskich Miasta Kielce.

Mszy świętej przewodniczył proboszcz parafii Garnizonowej w Kielcach, ksiądz major Krzysztof Ziobro. W swojej homilii zauważył, że to chciwość jest najczęstszą przyczyną wojen i niepokojów, agresji oraz wszelkiej przemocy.

- Ona stoi na początku niepohamowanej rządzy posiadania. Ma to do siebie, że nigdy nie jest nasycona, a z czasem jeśli człowiek nie uważa i nie czuwa nad sobą, nabiera znamion bałwochwalstwa. Ktoś kiedyś mądrze powiedział, że chciwość jest jak słona woda - można wypić cały ocean i ciągle będziemy spragnieni. Do czego prowadzi chciwość, możemy zobaczyć na przykładzie toczącej się wojny w naszych obecnych czasach, na Ukrainie. Nie inaczej było także w 1939 roku, kiedy Polska padła ofiarą chciwości dwóch, totalitarnych krajów. I właśnie na tym przeciwległym biegunie znaleźli się nasi dzisiejsi bohaterowie - bohaterscy powstańcy Warszawy, którzy byli gotowi oddać wszystko, włącznie ze swoim życiem w obronie wolności swojego umiłowanego miasta i ukochanej ojczyzny. W tej walce - wierzymy i wiemy, że za sojusznika obrali sobie największą miłość, a mianowicie Pana Boga. Nie tylko śpiewali: "Wierzymy, że nam sprawiedliwy odpłaci za przelaną krew..." w piosence "Warszawskie dzieci", ale z tą wiarą narażali swoje życie, bez oglądania się na to, co tracą

- podkreślił w trakcie kazania, ksiądz major Krzysztof Ziobro.

We mszy świętej w intencji poległych, uczestniczyli między innymi: wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, starosta kielecki Mirosław Gębski, członek zarządu województwa świętokrzyskiego Tomasz Jamka, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach Robert Piwko, profesor Adam Massalski z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś oraz radny Rady Miasta Kielce Piotr Kisiel.

Po nabożeństwie uczestnicy przeszli na skwer Szarych Szeregów przed pomnik Harcerzy Poległych za Ojczyznę, gdzie odbyła się kolejna część obchodów.

O godzinie 17, w godzinie „W”, we wszystkich miastach naszego województwa zawyły syreny alarmowe.

Powstanie Warszawskie
Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej generała Tadeusza Komorowskiego „Bora”, Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 – godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza, jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej.

Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. Zginęło od 16 do 18 tysięcy żołnierzy AK i od 150 do 180 tysięcy cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

O ile pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską, o tyle pod względem politycznym miało ogromne znaczenie. Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania niepodległości.

Zobaczcie, zdjęcia z uroczystej mszy świętej w intencji poległych powstańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie