Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas oficjalnych uroczystości w Kielcach uczczono pamięć bohaterów. Zobacz zdjęcia

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
We wtorek, 1 sierpnia, upamiętniono 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Kieleckie uroczystości trwały prawie cały dzień i zakończyły się przy pomniku Harcerzy Poległych za Ojczyznę na skwerze Szarych Szeregów, gdzie złożono kwiaty. Zobaczcie zdjęcia.

Podczas oficjalnych uroczystości w Kielcach uczczono pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego

Kieleckie uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10 na Cmentarzu Starym, gdzie złożono kwiaty na grobie Wacława Wilka-Wilczyńskiego pseudonim „Mały”, który był powstańcem warszawskim, a po wojnie zamieszkał w Kielcach.

Główne uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji poległych za wolność Ojczyzny w Kościele Garnizonowym. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali na skwer Szarych Szeregów przed pomnik Harcerzy Poległych za Ojczyznę, gdzie odbyła się kolejna część obchodów.

O godzinie 17, w godzinie „W”, w całym mieście zawyły syreny alarmowe. W obchodach wzięli udział między innymi świętokrzyscy parlamentarzyści, władze miasta i powiatu, władze centralne, w tym wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk oraz delegatura IPN w Kielcach oraz służby mundurowe.

Powstanie Warszawskie

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej generała Tadeusza Komorowskiego „Bora”, Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 – godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza, jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej.

Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. Zginęło od 16 do 18 tysięcy żołnierzy AK i od 150 do 180 tysięcy cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.
O ile pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską, o tyle pod względem politycznym miało ogromne znaczenie. Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania niepodległości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie