Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

8. rocznica katastrofy smoleńskiej. W Kielcach upamiętnili 96 ofiar i oddali im cześć

Bartłomiej Bitner
Bartłomiej Bitner
W 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej przed obeliskiem przy ulicy Grabinów na kieleckiej Podkarczówce zapalili znicze oraz złożyli kwiaty między innymi uczniowie ze Szkoły Podstawowej numer 25 w Kielcach.
W 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej przed obeliskiem przy ulicy Grabinów na kieleckiej Podkarczówce zapalili znicze oraz złożyli kwiaty między innymi uczniowie ze Szkoły Podstawowej numer 25 w Kielcach. Aleksander Piekarski
- Musimy o tym przykrym dla nas wydarzeniu pamiętać, bo pod Smoleńskiem zginęła elita naszego narodu – zaznaczał sekretarz miasta Kielce Janusz Koza we wtorek, 10 kwietnia, podczas upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej pod obeliskiem przy ulicy Grabinów na kieleckiej Podkarczówce.

W 8. rocznicę katastrofy zebrali się tam przedstawiciele władz miasta, województwa, służb mundurowych i delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Podkreślali, jak ważna jest pamięć o tych, którzy zginęli.

- 10 kwietnia 2010 roku historia zatoczyła koło. Tego dnia zginęli członkowie delegacji, która leciała upamiętnić pomordowanych w Katyniu 78 lat temu. Dlatego powinniśmy pokazywać, że nie zapominamy o ofiarach i zbrodni, i wypadku – mówiła doktor Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

O tym, jak ważna jest pamięć o katastrofie sprzed ośmiu lat, podkreślał sekretarz Kielc Janusz Koza. – Musimy o tym przykrym dla nas wydarzeniu pamiętać. Pod Smoleńskiem zginęła elita naszego narodu, która co roku tam się spotykała, by upamiętniać tych, których zamordowano wiosną 1940 roku. Mam nadzieję, że prędzej czy później poznamy przyczyny wypadku, który niespodziewanie się wydarzył i pochłonął 96 ofiar – dodał Janusz Koza.

Następnie grupa kilkunastu uczniów ze Szkoły Podstawowej numer 25 w Kielcach zapaliła znicze pod obeliskiem upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej i – podobnie jak dorośli – złożyła kwiaty. – Nasi uczniowie opiekują się tym miejscem i co roku oddają cześć osobom, które zginęły pod Smoleńskiem. To dla nich co prawda tragiczna lekcja historii, ale pokazująca, jak ważne wydarzenia miały miejsce w przeszłości naszego kraju – powiedział Sylwester Ozga, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 25 w Kielcach.

Do katastrofy smoleńskiej doszło 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8.41 czasu polskiego (10.41 czasu moskiewskiego), kiedy to polski samolot rządowy Tu-154 rozbił się podchodząc do lądowania na lotnisku w rosyjskim Smoleńsku. Zginęło 96 osób – wszyscy, którzy znajdowali się na pokładzie maszyny. Wśród ofiar znajdowały się osoby związane z regionem świętokrzyskim – poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Gosiewski, były dowódca Wojsk Lądowych generał Tadeusz Buk, były wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Tomasz Merta, aktor bardzo często na uroczystościach rocznicowych odtwarzający postać marszałka Józefa Piłsudskiego Janusz Zakrzeński oraz prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotr Nurowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie