Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80 lat temu przemianowano Związek Walki Zbrojnej na Armię Krajową. W Kielcach upamiętniono to wydarzenie muzyką i filmem

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
W Kieleckim Centrum Kultury odbył się wieczór poświęcony 80-leciu przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Na zdjęciu: Wojciech Ostrowski i Dionizy Krawczyński.
W Kieleckim Centrum Kultury odbył się wieczór poświęcony 80-leciu przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Na zdjęciu: Wojciech Ostrowski i Dionizy Krawczyński. Krzysztof Krogulec
W sali kameralnej Kieleckiego Centrum Kultury upamiętniono wydarzenie, jakim było przemianowanie 80 lat temu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Wieczór pod nazwą "Armia inna niż wszystkie…" upłynął na rozmowach o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego, koncercie zespołu "Sonanto" i filmie dokumentalnym o Armii Krajowej.

1 października o godzinie 17 na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury z okazji 80-lecia przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową odbył się wieczór pamięci na cześć tego wydarzenia, które nosi tytuł "Armia inna niż wszystkie...".

Podczas spotkania uczestnicy wzięli udział w rozmowie o fenomenie Armii Krajowej z Dionizym Krawczyńskim, prezesem kieleckiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "Jodła", pasjonatem Armii Krajowej.

Rozmowę z nim poprowadził doktor Wojciech Ostrowski, prezes fundacji imienia Michała Boyma. Podczas rozmowy poruszono kwestię fenomenu Państwa Podziemnego, którego skomplikowanej struktury nie da się porównać do żadnej organizacji. Wspomniano o tym jak żołnierze mylili niemieckiego wroga chociażby za pomocą innego ułożenia firanek w oknach.

Następnie członkowie zespołu "Sonanto" z pomocą muzyki opowiedzieli o historii Armii Krajowej. Zaśpiewano między innymi utwory: „Modlitwa Armii Krajowej”, „Mała dziewczynka z AK”, „Biały Krzyż”, „Deszcz, jesienny deszcz”.

Zebrani zobaczyli też film dokumentalny "Armia inna niż wszystkie" produkcji Instytutu Pamięci Narodowej.

Zobaczcie galerię zdjęć z imprezy

Historia Armii Krajowej

Co roku, 27 września obchodzimy Dzień Polskiego Państwa podziemnego. Dla wielu jest to równoznaczne ze świętem Armii Krajowej. Jej zalążkiem była Służba Zwycięstwu Polsce powołana właśnie 27 września jako pierwsza organizacja konspiracyjna podległa polskiemu rządowi na emigracji. W grudniu 1939 roku rozkazem naczelnego wodza, generała Władysława Sikorskiego została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej. W jego skład miały wejść wszystkie zbrojne organizacje działające na terenie okupowanego kraju. 14 lutego 1942 roku Związek Walki Zbrojnej przemianowano na Armię Krajową. Jej pierwszym komendantem został Stefan "Grot" Rowecki. To działanie miało wymiar wojskowy, polityczny i symboliczny. Armia Krajowa stała się największą siłą zbrojną Państwa Podziemnego prowadzącą walkę z okupantem na różnych odcinkach frontu. Była dla państw koalicji antyhitlerowskiej dowodem na jej pełne zaangażowanie w walkę o wyzwolenie kraju. Dla Polaków Armia Krajowa była częścią Polskich Sił Zbrojnych poza jednostkami walczącymi na Wschodzie i Zachodzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie