Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80. rocznica pacyfikacji wsi Huta Szklana w gminie Bieliny. Oddano hołd ofiarom mordu

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
80. rocznica pacyfikacji wsi Huta Szklana w gminie Bieliny. Mieszkańcy gminy oddali hołd ofiarom bestialskiego mordu.
80. rocznica pacyfikacji wsi Huta Szklana w gminie Bieliny. Mieszkańcy gminy oddali hołd ofiarom bestialskiego mordu. Gmina Bieliny
22 kwietnia 1943 roku z rąk niemieckich żandarmów zginęło 9 mieszkańców Huty Szklanej - gmina Bieliny. Z tego powodu, w niedzielę 23 kwietnia odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę bestialskiej zbrodni.

80. rocznica pacyfikacji wsi Huta Szklana. Oddano hołd ofiarom bestialskiego mordu

W pierwszej części uroczystości mieszkańcy Huty Szklanej oraz przedstawiciele samorządu zebrali się przy pomniku powstałym z inicjatywy lokalnej społeczności dla uczczenia tych, którzy przed osiemdziesięcioma laty w bestialski sposób zostali pozbawieni życia. Należy dodać, że w 2019 roku pomnik w Hucie Szklanej został odnowiony.

Modlitwę za poległych poprowadził rektor Bazyliki Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu, ojciec Krzysztof Czepirski OMI. Delegacja mieszkańców, samorządu gminy Bieliny na czele z wójtem Sławomirem Kopaczem, przewodniczącym Rady Gminy Bieliny Józefem Gawęckim oraz radnymi, złożyli kwiaty i zapalili znicze.

- Dziś upamiętniamy i składamy hołd tym, którzy w imię ojczyzny oddali życie. Zginęli z rąk hitlerowskich oprawców dlatego, że byli Polakami. Nie możemy zapominać o lokalnych bohaterach. To im zawdzięczamy wolność i naszą lokalną tożsamość

– mówił wójt Gminy Bieliny, Sławomir Kopacz.

O godzinie 10 w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu rozpoczęła się liturgia mszy świętej w intencji zamordowanych mieszkańców Huty Szklanej. W wygłoszonej homilii zostały przywołane słowa świętego Jana Pawła II o patriotyzmie i miłości do Ojczyzny, o potrzebie mówienia o krwawej wojennej przeszłości naszego narodu.

Na zakończenie mszy świętej wójt Sławomir Kopacz wyraził słowa wdzięczności dla wspólnoty Misjonarzy Oblatów oraz lokalnej społeczności Huty Szklanej za pielęgnowanie pamięci o tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej, które tak boleśnie dotknęły świętokrzyską ziemię i jej mieszkańców.

- Naszym obowiązkiem jest pamiętać i składać hołd poległym, a także kontynuować tę pamięć wśród młodych pokoleń. To nasza obywatelska powinność i wyraz patriotycznej postawy – mówił.

Następnie przy wspólnej modlitwie zgromadzono się przy pamiątkowej tablicy, na której widnieją nazwiska ofiar. Tam również delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Tablica została odsłonięta i poświęcona w roku 2014. Znajduje się w klasztornych krużgankach i powstała z inicjatywy mieszkańców Huty Szklanej.

Mord na mieszkańcach Huty Szklanej - rys historyczny

22 kwietnia 1943 roku 9 mieszkańców Huty Szklanej oraz mieszkanka wsi Jeziorko zostali rozstrzelani przez oddział niemieckiej żandarmerii. Akcja pacyfikacyjna była odwetem za pomoc udzielaną partyzantom stacjonującym w pobliskich lasach.

Zastrzeleni podczas pacyfikacji Huty Szklanej:

  1. Maria Dwojewska - lat 60
  2. Edward Kułaga - 18 lat
  3. Stanisława Kułaga - 48 lat
  4. Antoni Parobiec - 65 lat
  5. Franciszek Parobiec - 22 lata
  6. Genowefa Parobiec - 16 lat
  7. Franciszka Rak - 93 lata
  8. Jan Serwin - 31 lat
  9. Józef Serwin - 75 lat
  10. Wawrzyniec Serwin - 38 lat

Zamordowani w kieleckim więzieniu oraz w Niemczech:

  • Stanisław Kalwat
  • Józef Rak
  • Stanisław Rączka
  • Wacław Zieliński

Cześć ich pamięci!

(źr. Gmina Bieliny, zam. Agnieszka Kopacz)

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie