Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

9 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień DJ-a!

Mateusz Dudek
Łukasz Skrzypczyk/ Skrzypczyk Studio
W sobotę 9 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień DJ-a. To dzięki nim każda większa impreza nabiera odpowiedniego rytmu. Niektórzy twierdzą, że jest to jeden z najprzyjemniejszych zawodów na świecie. A jak jest w rzeczywistości?

Kim w ogóle jest didżej lub po prostu DJ? Osobom w młodym wieku raczej nie trzeba tego przypominać. DJ to osoba, która dobiera, odtwarza i miksuje muzykę w celu rozbawienia publiczności. Jedni zajmują się tym hobbistycznie, dla innych jest to jednak główny sposób na życie.

Dobry DJ musi czuć muzykę
Dobry DJ musi przede wszystkim czuć muzykę, lubić ją i szanować. Powinien też mieć wielkie serce i zamiłowanie do utworów, które prezentuje. DJ „na czasie” czy „na topie” to taki, który goni za nowościami, wie czego się słucha, co się gra w klubach, co jest modne i który kawałek jest hitem. Dawniej najważniejszą rzeczą dla dj-ów był sprzęt i umiejętności techniczne. Dziś, w dobie nowoczesnych technologii to już nie jest tak ważne. Dzisiejsza technika znacznie ułatwia im pracę. DJ-e działający od wielu w branży, uważają wręcz, że dzisiejsza technika zabija ich fach.

- Osobiście uważam, że liczy się co grasz, jak reagujesz na publikę i ile jesteś w stanie dać od siebie. Nawet na wielkich festiwalach gwiazdy korzystają z gotowców. Oczywiście są rzeczy podstawowe i nieodzowne takie jak tempo utworów, zgrywanie ich ze sobą, frazowanie, bitowanie. Tzw „konie” w przejściu to od zawsze w środowisku totalna żenada i amatorszczyzna. – powiedział nam DJ MIKE F czyli Michał Faryna, didżej i organizator odbywającego się od kilku lat w Jędrzejowie festiwalu Summer Sound Stage.

Branża co raz większa
Ciężko jednoznacznie ocenić ilu DJ-ów działa aktualnie w województwie świętokrzyskim. Istnieją firmy, które w swojej ofercie posiadają zapewnienie oprawy muzycznej różnych wydarzeń, jednak wielu z nich nie prowadzi tego typu działalności. Na rynku działa jednak bardzo wielu DJ-ów. Jedni preferują wesela, natomiast inni wolą występować na imprezach otwartych czy koncertach. DJ-e są też zatrudniani w klubach muzycznych gdzie pełnia rolę tzw. rezydentów. Ich zadaniem jest śledzić nowości, obserwować trendy i dostosować się do nich podczas swoich setów czyli występów. Wszystkich dj-ów łączy jedno – wyznacznikiem jakości pracy jest atmosfera na parkiecie czy pod sceną.

Popularność
Praca w roli DJ-a wiążę się też z popularnością. Jak przyznają oni sami po występach stają się osobami rozpoznawalnymi. Zdarzały się też niemoralne propozycje.

- Wiem, że koledzy miewają takie propozycje. To chyba zależy od rodzaju imprezy, pory w jakiej się odbywa i tego jakie jest na niej towarzystwo. Jeśli pojawiają się jakieś wspomagacze, ludzie bywają czasem zbyt otwarci – powiedział Michał Faryna.

Różne imprezy, różne stawki
Kwestią interesujące zapewne wiele osób jest to ile zarabiają dj-e za swoje występy. Tutaj nie ma jednak reguły. Stawki uzależnione są od wielu czynników m.in. charakteru imprezy, formy dojazdu, zapewnienia sprzętu, czasu grania. Wesele prowadzone przez wodzireja, który ma dużą firmę będzie rozliczane inaczej niż umowa zlecenie młodego DJ-a, który zagra przez godzinę na lokalnej imprezie. Poza tym są też osoby, które grają za darmo lub za symboliczną „stówkę”. Gwiazdy i DJ-e z festiwali, objęci opieką agencji mają już gaże podobne do zespołów pop-rockowych, więc są to kwoty od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Przyjemna praca kosztuje
Wydaje się, że praca DJ-a to sama przyjemność. Jednak również oni ponoszą spore koszty aby ich usługi były możliwie najlepszej jakości. Z biegiem lat cena za sprzęt potrzebny do grania znacząco wzrosła.

- Gramofony wciąż są w cenie, CD-playery uznanych marek z najwyższej półki to już kosmiczne pieniądze. Do tego jakiś mixer. Dlatego wielu DJ-ów przerzuca się na kontrolery, bo jest taniej i łatwiej w transporcie. Nagłośnienie, oświetlenie to już też inna półka cenowa. Mobilny DJ, który ma firmę i obsługuje praktycznie wszystko, musi inwestować i to są kwoty rządu 20-40 tysięcy tak na początek. DJ-który gra od czasu do czasu, gdzieś już na imprezach z nagłośnieniem i światłem zamknie koszty w kilku tysiącach. Niestety dochodzą też naprawy i serwisowanie sprzętu – przyznał Faryna.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie