Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

90 lat szkolnictwa zawodowego w „Grocie”. Niezwykłe fakty z historii szkoły

dp
Coraz bliżej do niecodziennego wydarzenia jakim z całą pewnością jest 90-lecie szkolnictwa zawodowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 w imienia Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie. To najstarsza szkoła zawodowa w powiecie jędrzejowskim i jedna ze starszych szkół w województwie świętokrzyskim. Bardzo ciekawie wygląda jej historia.

Na rok 1834 datuje się powstanie pierwszej szkoły o profilu zawodowym w Jędrzejowie. Była to szkoła rze-mieślniczo-niedzielna powołana przez Komisję Spraw Wewnętrznych, Duchownych i Oświecenia Publicznego. Placówka edukacyjna mieściła się wtedy w budynku przyklasztornym opactwa Cystersów w Jędrzejowie. Z powodów finansowych i lokalowych przestała istnieć w 1900 roku.

Wszystko zaczęło się tak naprawdę dopiero w 1927 roku kiedy to Kazimierz Rybicki, który był kierownikiem Powszechnej Szkoły numer 1 w Jędrzejowie, zainteresował uczniami rzemieślników w Jędrzejowie i w porozumieniu z Izbą Rzemieślniczą w Kielcach oraz z Kuratorium Okręgu Szkolnego w Krakowie zorganizował w podległej mu szkole w 1927 i 1928 roku dwa kursy w okresie wakacji przygotowujące młodzież do egzaminu czeladniczego.

W pierwszym roku zgłosiło się 30 uczniów z różnych rzemiosł. Po zakończonym kursie i zdanym z sukcesem egzaminie czeladniczym, wysunięto pomysł zorganizowania szkoły wieczorowej dla uczniów rzemieślniczych. Izba Rzemieślnicza w Kielcach poparła ten projekt, a Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowie zaakceptowało pismo Kazimierza Rybickiego, w sprawie otwarcia wieczorowej Szkoły Rzemieślniczej w Jędrzejowie.

Był to zalążek istniejącego dziś „Grota”, a Kazimierza Rybickiego uznaje się za pierwszego dyrektora. Do wybuchy II Wojny Światowej działała trzyletnia Wieczorowa Szkoła dla Pracujących. Przez pierwsze dwa lata wojny szkoła była nieczynna. W 1942 roku szkoła wznawia działalność. Na krótko, ze względu na obawy Niemców przed działalnością partyzantów na terenie Jędrzejowa.

- W związku z tegorocznymi obchodami wydaliśmy specjalny informator dla każdego z absolwentów. Znajdują się tu na przykład słowa hymnu szkoły używanego do dziś. Jego słowa napisał nauczyciel, teraz już na emeryturze Wojciech Bilewicz, a muzykę skomponował również nauczyciel Sławomir Strzeszkowski. Jest też historia szkoły, a także poszczególne etapy jej rozbudowy . Placówka kilkakrotnie zmieniała swoją siedzibę. W tym miejscu najpierw był budynek zasadniczy, który powstał w latach 60. Mieściła się w nim Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Następnie dobudowano do tego w latach 70. technikum. Trzeci z elementów powstał w 1999 roku. Powstał też internat i warsztaty - opowiada dyrektor szkoły, Jolanta Jędrzejewska.

Szkoła może pochwalić się absolwentami, którzy są znani w środowisku. Wiele zakładów fryzjerskich, gastronomicznych oraz warsztatów samochodowych i innych firm jest prowadzonych przez absolwentów „Grota”. Wśród nich są właściciele firm - Paweł Szostak, Grzegorz Ragan, Ryszard Górecki i jego syn Mateusz, Henryk Wojda czy Wiesław Barański oraz znane osoby związane z różnymi zawodami - ojciec opat Edward Stradomski ,dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Arkadiusz Piecyk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Maciej Tomczyk, Marek Grad - dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, biegacz Tomasz Gawroński, czy łucznik Piotr Nowak.

Obecnie szkoła liczy około 620 uczniów. - Kiedyś było nawet około dwóch tysięcy! Uczyliśmy na dwie zmiany od 7.10 do 18.05. Szkoła była obłożona maksymalnie. W porywach mieliśmy 40, czy 51 oddziałów. To były lata 90. W 1999 roku klas zawodowych było 10 po 30 osób. Teraz kończą trzy, a obecnie nabór mamy tylko na dwie. Pierwszych i drugich klas zawodowych też są po dwie. Do takiego stanu jak kiedyś nie wrócimy, ale wszystko idzie w dobrym kierunku. Młodzież coraz bardziej przekonuje się, że często lepiej mieć fach w ręku, niż być bezrobotnym studentem. Zwłaszcza, że obserwujemy trendy i nadążamy za rynkiem pracy. W tym roku otwieramy nowy kierunek jakim jest geodezja, na który mamy już sporo chętnych. Mamy całą gamę możliwości dodatkowych kursów. Obecnie mamy 9 zawodów technikalnych i Centrum Kształcenia Praktycznego - mówi dyrektor, Jolanta Jędrzejewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie