Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

900 lat parafii Piotra i Pawła w Kijach. Piękna uroczystość z udziałem biskupa ZDJĘCIA

Michał Kolera
Michał Kolera
Ksiądz biskup Jan Piotrowski wziął udział w uroczystościach 900-lecia parafii w Kijach.
Ksiądz biskup Jan Piotrowski wziął udział w uroczystościach 900-lecia parafii w Kijach. Michał Kolera
W niedzielę, 27 czerwca, parafia pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kijach świętowała 900-lecie istnienia. Msza święta odbyła się w obecności biskupa diecezji kieleckiej Jana Piotrowskiego oraz władz wojskowych - oficerów Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach.

Na początku ksiądz proboszcz Leszek Kowalczyk przypomniał bogatą historię parafii w Kijach. Mówił o kulcie bitwy pod Grunwaldem, jaki do tej pory pielęgnowany jest w miejscowości. Związany jest z osobą rycerza Mszczuja ze Skrzynna, który w Kijach miał pozostawić płaszcz zerwany z pokonanego Ulricha von Jungingena, wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego. Replikę płaszcza można podziwiać w kijskiej świątyni.

Ksiądz biskup Jan Piotrowski poświęcił krzyż na placu przed kościołem. - By mądrze przeżywać jubileusz, niezbędny jest szczery rachunek sumienia. Architektura i świecące ornamenty nie są ważne, jeśli nie ma w tym żywej wiary i człowieka, który jest chwałą bożą - mówił podczas homilii ksiądz biskup.

Ksiądz biskup Jan Piotrowski wziął udział w uroczystościach 900-lecia parafii w Kijach.

900 lat parafii Piotra i Pawła w Kijach. Piękna uroczystość ...

We mszy świętej uczestniczyli także wójt gminy Kije Tomasz Socha oraz radni rady gminy. Był poseł na Sejm Krzysztof Lipiec, a także przedstawiciele Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach - pułkownicy Jarosław Molisak oraz Bogdan Kołkowski.

Poczty sztandarowe wystawili harcerze, Ochotnicza Straż Pożarna, były również panie z kół gospodyń wiejskich. O porządek w trakcie jubileuszu dbali strażacy ochotnicy z Kij.

Parafia w Kijach

Jak podaje diecezja kielecka, we wczesnym średniowieczu miejscowość Kije była własnością książęcą, później przeszła w ręce prywatne. W I połowie XII wieku w Kijach mieściła się siedziba kasztelanii czechowskiej. W tym stuleciu powstała parafia i wzniesiono pierwszy kościół w stylu romańskim z kamienia. Do dziś zachowało się kilka elementów – portal, okienko, fragment muru. Utworzony ośrodek kościelny był z pewnością ważny – wiadomo, że rozciągał się aż na 22 miejscowości. W Kijach pracował zawsze duży zespół duchownych – wśród nich kanonicy, scholastyk, prepozyt.

Obecny kościół wczesnobarokowy, murowany, powstał w I połowie XVII wieku. Nawa wyższa, czteroprzęsłowa, prezbiterium niższe, po bokach dobudowane w XVIII wieku, późnobarokowe kaplice z rokokowymi ołtarzami. W barkowym ołtarzu głównym - słynący łaskami obraz Matki Bożej Łaskawej z Dzieciątkiem w sukience metalowej. Prawdopodobnie dzięki silnemu kultowi maryjnemu w Kijach nie doszło do przejęcia kościoła przez luteranów. Na belce tęczowej – krucyfiks.

Po obu stronach nawy – ołtarzze rokokowe. Po lewej w ołtarzu patronowie święci Piotr i Paweł, u góry – Ojciec Pio. W kościele można zobaczyć epitafia i nagrobki z XVII-XIX wieku, wśród nich proboszcza Kij etnografa i archeologa księdza Władysława Siarkowskiego (1840-1902). Ozdobą wnętrza są także obrazy świętych polskich autorstwa słynnego malarza z XVIII wieku Kazimierza Mołodzińskiego między innymi świętego Jacka Odrowąża.

Wokół kościoła rozciąga się ogród parafialny, który powstał z inspiracji śp. Franciszka Miecznikowskiego – artysty z Krakowa, autora wielu ozdobnych elementów metalowych w kościele, jak: żyrandole, kinkiety, latarnia i stylizowane drzwi.

Z czasów okupacji ocalał jeden dzwon, pochodzący z 1569 r. Mieszkańcy zakopali go w ziemi przed Niemcami. Kilka lat temu na wieży zawisły dwa nowe o imionach: „Odkupiciel człowieka”, drugi „Matka Odkupiciela”.

Na terenie parafii znajdują się kaplice: w Gołuchowie - wybudowana – w latach 40. XX wieku oraz w Rębowie (II połowa XIX wieku) i Borczynie (1922 rok).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie