Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

9,1 procent. Bezrobocie w Świętokrzyskiem rekordowo niskie!

Marzena Smoręda
Od 28 lat nie było w Świętokrzyskiem tak niskiej stopy bezrobocia. W czerwcu 2017 roku po raz pierwszy było ono jednocyfrowe i wynosiło 9,1 procent. Średnia dla kraju to 7,1 procent.

ZOBACZ TAKŻE:
Paliwo Plus. "Wzrośnie cena wszystkich produktów"

(Źródło:Agencja Informacyjna Polska Press)

Rekord za rekordem w poziomie bezrobocia pada od 18 miesięcy w regionie świętokrzyskim. Jak podaje w raporcie za czerwiec bieżącego roku Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach, stopa bezrobocia wyniosła u nas 9,1 procent i była najniższa od 28 lat!


Historyczny rekord

Bezrobotnych zarejestrowanych w świętokrzyskich urzędach pracy jest teraz 47.900 osób. W porównaniu z majem bieżącego roku to o 2400 osób mniej. Porównując zaś z czerwcem 2016 i 2015 roku, odpowiednio o 11.700 i o 20.600 osób mniej. Tak dobrze na rynku pracy nie było u nas od początku transformacji.

Północ-południe
W ostatnim miesiącu liczba bezrobotnych spadła we wszystkich powiatach województwa świętokrzyskiego, jednak nadal utrzymuje się duże zróżnicowanie terytorialne bezrobocia. Najniższa stopa bezrobocia jest w powiecie buskim, mieście Kielce i powiatach pińczowskim oraz włoszczowskim, odpowiednio: 4,4, 6,4 i po 7 procent. Najwyższy wskaźnik bezrobocia dotyczy powiatów: skarżyskiego, koneckiego i opatowskiego oraz ostrowieckiego - odpowiednio 17, 12,8 i 12,3 procent. Utrzymujący się spadek liczby bezrobotnych oraz stopy bezrobocia w całym województwie to niespotykanie długi do tej pory trend w regionie świętokrzyskim.

Skąd ten trend?
Dlaczego jest tak dobrze na naszym rynku pracy? - Systematycznie przybywa miejsc pracy. Najwięcej w sektorze obsługi rynku nieruchomości, przetwórstwie przemysłowym, transporcie i gospodarce magazynowej, a także w handlu i branży usług motoryzacyjnych. Spadki dotyczą między innymi budownictwa, zakwaterowania i gastronomii. Pracodawcy od początku roku do urzędów pracy zgłosili 20 tysięcy wolnych miejsc pracy, czyli o ponad 200 więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku. Od stycznia zaktywizowano już też ponad 10 tysięcy bezrobotnych - mówi Paweł Lulek, kierownik Zespołu do spraw Informacji, Promocji Urzędu i Współpracy z Partnerami Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach.

Według informacji Wojewódzkiego Urzędu Pracy, wśród przyczyn poprawy sytuacji na rynku pracy są też: wzrost krajowej koniunktury gospodarczej, uruchomienie inwestycji finansowanych ze pieniędzy unijnych oraz okres prac sezonowych.

Kiepski wynik w kraju
Niestety, stopa bezrobocia na poziomie 9,1 procent w województwie świętokrzyskim nie jest dobrym wynikiem na tle innych województw, w Polsce. W krajowym rankingu nasz region zajmuje w czerwcowym zestawieniu dopiero 11 miejsce na 16 województw.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie