Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

95. rocznica ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego hymnem państwowym. Przypominamy postać Hetmana Stefana Czarnieckiego (ARCHIWALNE ZDJĘCIA)

Iwona Boratyn
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Józef Wybicki, pisząc słowa Pieśni Legionów, która dziś jest hymnem narodowym, wymienił w pierwszych trzech zwrotkach tylko trzy nazwiska ważnych postaci z naszej historii: generała Henryka Dąbrowskiego, Francuza nazwiskiem Bonaparte (późniejszego cesarza) i Czarnieckiego. Pierwsi dwaj byli bohaterami jego epoki, hetman Stefan Czarniecki został wybrany przez autora jako jeden z najsłynniejszych wodzów z przeszłości. W oryginale tekstu Wybickiego dopiero na końcu utworu na wspomnienie zasłużył Tadeusz Kościuszko.

Niewielka Czarnca w gminie Włoszczowa to miejsce stąd wywodził się ród Czarnieckich. Słynny później rycerz Stefan tu przyszedł na świat w 1599 roku jako jeden z dziesięciu synów, tu się wychował, wracał po żołnierskich trudach, tu ufundował kościół i tu spoczywają jego szczątki. Dla mieszkańców wsi Czarnca i sąsiednich Kątów, które też należały do dóbr rodu Czarnieckich, to powód do dumy, ale jednocześnie troski i budowania pokoleniowej świadomości zobowiązań wobec przodka oraz pamięci. Dlatego dzięki wsparciu gminy i unijnym środkom w 2014 roku powstało tam Centrum Edukacji i Kultury poświęcone Hetmanowi.

10 października 1937 roku, w 10 rocznicę ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem Polski, w rodzinnej miejscowości Hetmana odbył się jego trzeci uroczysty pochówek. Na uroczystości przybył marszałek Edward Rydz-Śmigły. Przypominamy to wydarzenie w galerii, na fotografiach Narodowego Archiwum Cyfrowego.

26 lutego 1927 roku, już w wolnej II Rzeczypospolitej, Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnie ogłoszony hymnem państwowym. Konkurencję stanowiły: "Rota", "Boże coś Polskę", "Warszawianka","Chorał" i "My pierwsza Brygada". Każda z tych pieśni niosła ze sobą konkretny bagaż polityczny i ideowy.

Największą konkurencję dla obecnego Hymnu stanowiła pieśń "Boże coś Polskę", zaintonowana przez marszałka Wojciecha Trąmpczyńskiego podczas otwarcia Sejmu Ustawodawczego w 1919 roku. Pierwotnie napisana przez Alojzego Felińskiego na cześć cara Aleksandra I, po zmianie w tekście z "Naszego króla zachowaj nam Panie", na "Ojczyznę wolną pobłogosław Panie". Utrwaliła się w XIX wieku jako jedna z najważniejszych pieśni o charakterze religijno-patriotycznym i tak też zostało do dziś.

Ostatecznie na hymn obrany został "Mazurek Dąbrowskiego" – jak można przypuszczać, wybrano go jako pieśń najszerzej akceptowalną, nieformalnie wykorzystywaną jako hymn od 1918 roku oraz podtrzymującą etos legionowy. Warto zaznaczyć, że już w październiku 1926 roku pieśń ta weszła oficjalnie do szkół, a od grudnia 1926 roku o północy nadawało ją Polskie Radio (do obowiązującego kanonu weszła na dobre w 1927 roku). Oba te fakty świadczą o tym, że nowe władze nie miały wątpliwości co do wyboru hymnu, lecz zamierzały wcześniej przygotować do tej decyzji wszystkich obywateli.

Dziś z dumą słuchamy go w trakcie państwowych uroczystości, podobnie jak przy sukcesach polskich sportowców. Z okazji 95. rocznicy ustanowienia hymnu warto pamiętać, że treść narodowej pieśni zapełnił także bohater z Czarncy, w gminie Włoszczowa. W 1797 roku Józef Wybicki napisał o nim w Mazurku Dąbrowskiego:

"Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze."

W galerii przedstawiamy archiwalne zdjęcia ze Narodowego Archiwum Cyfrowego z trzeciego pochówku Hetmana Stefana Czarnieckiego w Czarncy, 10 października 1937 roku

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie