Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ABC kupowania w internecie

Robert FELCZAK <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
10 dni od otrzymania zakupionego towaru można odstąpić od umowy bez podania przyczyn.
10 dni od otrzymania zakupionego towaru można odstąpić od umowy bez podania przyczyn.

Co drugi Polak robi wirtualne zakupy. Wiele osób nie zna jednak swoich praw i zagrożeń związanych z transakcjami w Internecie.

Wirtualne zakupy mogą być równie bezpieczne jak kupowanie w tradycyjnym sklepie, ale tylko wówczas, gdy będziemy przestrzegać kilku zasad.

- Skarg na wirtualne sklepy jest niewiele. Rodzi się jednak pytanie, czy wynika to z tego, że wszystko faktycznie tak dobrze funkcjonuje, czy też kupujący w internecie nie znają swoich praw i dlatego rzadko skarżą się na nieuczciwych przedsiębiorców handlujących w sieci - mówi Łukasz Wroński z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

ZANIM KUPISZ

Podstawowa i najistotniejsza zasada związana z wirtualnymi zakupami - jeśli cena produktu wydaje się zbyt atrakcyjna, aby była prawdziwa, prawdopodobnie tak właśnie jest. Kolejna zasada, równie ważna, dotyczy zapoznania się ze sklepem, sprzedawcą. Najlepiej, aby można było skontaktować się z nim osobiście, na przykład telefonicznie. Jeśli to nie możliwe lepiej zrezygnować z zawierania transakcji.

- Trzeba także pamiętać, że opis, a nawet zdjęcie towaru zamieszczonego na "półce" wirtualnego sklepu może nie być wiarygodne, produkt może nie spełniać naszych oczekiwań - radzi Łukasz Wroński. - Najprostszym sposobem jest więc obejrzenie towaru "na żywo" w tradycyjnym sklepie, a dopiero później dokonanie zakupu w internecie. To dodatkowo pozwala szczegółowo poznać produkt, który zamierzamy kupić, a przy okazji spokojnie zastanowić się czy faktycznie jest nam niezbędny.

Istotny jest także sposób płatności za nabywane produkty.

Możliwości jest przeważnie kilka - kartą płatniczą lub kredytową, przelewem bankowym lub za zaliczeniem pocztowym. Najbezpieczniejsza wydaje się ta ostatnia. Płatność kartą również nie wiąże się z ryzykiem, ale trzeba upewnić się, że podczas zawierania transakcji korzystamy z bezpiecznego połączenia internetowego. - W dole ekranu powinien wyświetlić się symbol przedstawiający żółtą kłódkę - instruuje Łukasz Wroński.

Ponadto warto wiedzieć, że w terminie 10 dni od otrzymania zakupionego towaru można odstąpić od umowy bez podania przyczyn. Wyjątek stanowią jedynie nie zapakowane oryginalnie płyty z muzyką, filmami i programami komputerowymi, żywność oraz towary przygotowywane na specjalne zamówienie klienta.

- Produkt może być rozpakowany, używany, ale nie może mieć widocznych śladów użytkowania - dodaje Łukasz Wroński. - Prawo do reklamacji jest bowiem identyczne, jak w przypadku zakupu w tradycyjnym sklepie. Trzeba więc zachować korespondencję elektroniczną i rachunki, które mogą przydać się w przypadku ewentualnego dochodzenia roszczeń.

PORÓWNAJ CENY

Zanim zdecydujemy się na zakup warto porównać ceny. Taką możliwość dają witryny internetowe. Serwisy skapiec.pl, ceneo.pl lub kupujemy.pl pozwalają wyszukać interesujący nas produkt i porównać ceny w wielu wirtualnych sklepach. Dzięki temu szybko i bez problemów dowiemy się, w którym sklepie możemy kupić towar taniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie