MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Absolwencie, rekrutuj się na studia! Sprawdź ofertę Uniwersytetu i Politechnik

Paweł WIĘCEK [email protected] Współpraca Joanna Szczecina, Monika Minkus
Październik 2008 - Salon Maturzystów Perspektywy. Spotkanie w wykładowcami i studentami.
Październik 2008 - Salon Maturzystów Perspektywy. Spotkanie w wykładowcami i studentami. Dawid Łukasik
Na państwowych uczelniach w naszym regionie dobiega końca rekrutacja na studia. To ostatni dzwonek, żeby wreszcie na coś się zdecydować.

Niepubliczne także czekają

Niepubliczne także czekają

Szeroką ofertą edukacyjną kuszą tegorocznych maturzystów także uczelnie niepubliczne z naszego regionu. Większość z nich będzie przyjmowała studentów do końca września. Ale uwaga! Warto się pospieszyć. Najbardziej atrakcyjne kierunki mają limit przyjęć. Poza tym wiele szkół wyższych niepublicznych dla tych studentów wprowadza promocje: im wcześniej się zdecydujesz, tym mniejsze wpisowe zapłacisz!

Oferta dydaktyczna uczelni jest naprawdę bogata. W kierunkach i specjalnościach można przebierać do woli. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Zobacz, które kierunki są najpopularniejsze, a które nie cieszą się zbytnim zainteresowaniem, i podejmij decyzję.

Przy wyborze studiów pośpiech nie jest wskazany. Ale na kilka dni przed końcem zapisów na uczelnie na większości najlepszych kierunków limity są wyczerpane. Dlatego warto jak najszybciej podjąć właściwą decyzję.

UNIWERSYTET JANA KOCHANOWSKIEGO

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach na przyszły rok akademicki przygotował 10 tysięcy miejsc na ponad trzydziestu kierunkach. Na chwilę obecną w elektronicznym systemie rekrutacji zalogowało się około ośmiu tysięcy absolwentów. W ostatnich dniach w systemie loguje się dziennie blisko tysiąc osób. Ponad 60 procent z nich pochodzi z województwa świętokrzyskiego, ale na uczelni studiować chcą ludzie z całej Polski. - Spoza Świętokrzyskiego najwięcej osób jest z województwa łódzkiego, ale logują się także absolwenci z Mazowieckiego czy Podkarpackiego. Wyraźnie widać, że działa marka naszego uniwersytetu - mówi Ryszard Biskup, rzecznik prasowy Uniwersytetu.

Jakie kierunki wybierają najczęściej? - Jak zawsze filologie obce, czyli angielską, niemiecką oraz język rosyjski biznesu. Na tych kierunkach jest największe obłożenie. Aktualnie na jedno miejsce przypada dziewięciu chętnych - informuje Biskup.

Na liście najpopularniejszych kierunków w tegorocznej rekrutacji znajdują się ponadto fizjoterapia - 6 osób na jedno miejsce, politologia oraz resocjalizacja.

Dużym zainteresowaniem cieszą się tak zwane kierunki zamawiane, czyli takie, które ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego wskazało jako strategiczne dla rozwoju polskiej gospodarki. Na uniwerku jest ich sześć: chemia, matematyka, fizyka, fizyka techniczna, informatyka i ochrona środowiska. Na większości limity są już praktycznie wyczerpane. - Na tych kierunkach połowa studentów danego roku otrzyma stypendium w wysokości tysiąca złotych przez dziesięć miesięcy w całym pięcioletnim cyklu studiów. To ciekawe studia i, co najważniejsze, gwarantują znalezienie pracy - podkreśla Biskup.

Najmniej absolwentów szkół średnich garnie się do nauki na kierunkach artystycznych, historii czy administracji. Tam jest dużo wolnych miejsc. Na uniwersytecie pierwszy etap rekrutacji kończy się 10 lipca. Potem na pewno będą dodatkowe w drugim i trzecim terminie.

POLITECHNIKA ŚWIĘTOKRZYSKA

Ciekawie przebiega rekrutacja na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. W tym roku każdy kandydat może się zarejestrować na trzech kierunkach wnosząc tylko jedną opłatę rekrutacyjną. Władze uczelni nie określiły twardego limitu przyjęć, przedłużyły również nabór do 13 lipca, do godziny 7 rano. Rozważane będą podania osób, które dokonają wpłaty. - Pierwotnie planowaliśmy przyjąć dwa tysiące osób. Jesteśmy jednak w stanie zwiększyć ilość miejsc. Każdy, kto spełni kryteria, będzie mógł studiować na politechnice. Niekoniecznie na wybranym w pierwszej kolejności kierunku, ale na rezerwowym, który wskazał jako drugi - informuje profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

W systemie elektronicznego naboru zarejestrowało się już przeszło 3100 absolwentów. Najpopularniejsze kierunki to: budownictwo, gdzie o przyjęcie ubiegają się dwie osoby na jedno miejsce, zarządzanie i inżynieria produkcji, informatyka, inżynieria środowiska oraz ekonomia.

Duże ożywienie nastąpiło w przypadku kierunków zamawianych, które politechnika również będzie prowadzić od przyszłego roku. Na "polibudzie" jest ich pięć: inżynieria środowiska, budownictwo, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, a także informatyka. - Postanowiliśmy na tych kierunkach nie dawać stypendium w wysokości tysiąca złotych na jednego studenta, tylko 800 złotych, żeby więcej osób otrzymało tę pomoc - zaznacza rektor Adamczak.

Wśród mało popularnych kierunków są elektronika, telekomunikacja oraz elektrotechnika. Chętnych jest niewielu, ale - jak podkreśla rektor - cały czas ich przybywa.
Dla osób, które nie są orłami z matematyki czy fizyki i z tego powodu boją się podjąć naukę na studiach technicznych, uczelnia przygotuje od nowego roku akademickiego specjalne zajęcia wyrównawcze. - Dlatego zachęcam wszystkich, nawet tych, którym wydaje się, że te przedmioty nie są ich mocną stroną, do studiowania na naszej uczelni, bo dostaną pomoc - mówi rektor Adamczak.

POLITECHNIKA RADOMSKA

6,5 tysiąca miejsc dla kandydatów na studia pierwszego i drugiego stopnia przygotowała Politechnika Radomska w Radomiu. Uczelnia prowadzi rekrutację przez Internet. Pierwszy jej etap zakończy się 19 lipca. Na chwilę obecną w systemie zarejestrowały się blisko dwa tysiące osób.

Które kierunki na tej uczelni najchętniej wybierają absolwenci? - Największym zainteresowaniem cieszy się ekonomia. Blisko trzysta osób przypada na dwieście czterdzieści miejsc. Na drugim miejscu jest pedagogika. Tu na dwieście miejsc mamy już dwustu trzydziestu trzech chętnych. Trzecie miejsce pod względem zainteresowania zajmuje administracja. Na tym kierunku na dwieście czterdzieści miejsc zajętych jest już dwieście dziesięć - informuje Gerard Parzelski z działu promocji Politechniki Radomskiej. Kolejne miejsca zajmuje filologia angielska - 101 osób na 60 miejsc oraz wychowanie fizyczne - 97 osób na 150 miejsc.

Uczelnia prowadzi nabór na nowe kierunki, które ruszą od października. To filologia polska, angielska i germańska oraz grafika i architektura wnętrz. Chętnych nie brakuje.

Absolwenci nie garną się do studiowania na kierunkach specjalistycznych takich jak technologia chemiczna, towaroznawstwo i edukacja techniczno-informatyczna.

Sporym ułatwieniem dla kandydatów jest to, że po raz pierwszy kompleksową obsługą rekrutów zajmuje się Centralny Punkt Informacji. - Tam kandydaci mogą dzwonić, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje o naszej ofercie i studiach. Tam również będą przynosić dokumenty po zakończeniu rekrutacji - podkreśla Gerard Parzelski. Około 22 lipca kandydaci otrzymają informację, kto został przyjęty na studia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie