Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Absolwent włoszczowskiej Dwójki i "Sikorskiego" - Albert Pianka otrzymał święcenia kapłańskie. Poznaj go

Iwona Boratyn
Albert Pianka z parafii błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie w sobotę, 28 maja, w Bazylice Katedralnej w Kielcach został wyświęcony na kapłana.
Albert Pianka z parafii błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie w sobotę, 28 maja, w Bazylice Katedralnej w Kielcach został wyświęcony na kapłana. archiwum prywatne
Albert Pianka z parafii błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie w sobotę, 28 maja, w Bazylice Katedralnej w Kielcach został wyświęcony na kapłana.

W niedzielę, 29 maja, w rodzinnej parafii odprawił Mszę Świętą prymicyjną. Przez rok będzie neoprezbiterem Kościoła kieleckiego. Tradycja mówi, że jest tak do czasu kolejnych święceń kapłańskich. A tak naprawdę chodzi o właściwe przejście neoprezbiterów od etapu życia seminaryjnego do etapu sprawowania posługi duszpasterskiej. Po roku nowi kapłani w pełni wchodzą do grona prezbiterów. Jednak ich dalsza formacja trwa do sześciu lat.

Ksiądz Albert Pianka jest absolwentem włoszczowskiej Dwójki. W 2013 roku ukończył Gimnazjum numer 2 we Włoszczowie, a następnie I Liceum Ogólnokształcące imienia generała Władysława Sikorskiego we Włoszczowie. - Był bardzo dobrym uczniem - mówi Zbigniew Hamera, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 2 we Włoszczowie.

- To już 42 kapłan w gronie absolwentów tego liceum - mówił w czasie niedzielnej homilii ksiądz doktor habilitowany Tadeusz Gacia, profesor Seminarium Duchownego w Kielcach i wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, również absolwent "Sikorskiego" we Włoszczowie. - Mam w swoim archiwum taką fotografię z 1956 roku, kiedy we Włoszczowie odbywała się msza prymicyjna przyszłego biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej księdza Mieczysława Jaworskiego - zaczął ten historyczny wątek kaznodzieja.

Tym, którzy dziejami kościoła interesują się mniej podpowiadamy, że hierarcha z Włoszczowy otrzymał święcenia 17 czerwca 1956 roku, z rąk biskupa Franciszka Sonika. Honorowy Obywatel Włoszczowy zmarł 21 lat temu. - Prymicjanta w procesji prowadzili ówczesny proboszcz ksiądz Mikołaj Łapot. Założył na uroczystość złotą kapę. Obok szli ksiądz Adam Ludwik Szafrański. Zmarł 18 lat temu. Dalej ksiądz Stanisław Czerwik, który był rok niżej w seminarium od prymicjanta. Nie żyje od dwóch lat - kontynuował ksiądz Tadeusz Gacia.

Tu warto wyjaśnić kim byli wspomniani kapłani. Ksiądz Adam Ludwik Szafrański to wybitny teolog, duszpasterz, wychowawca, w czasie okupacji był profesorem tajnego Seminarium Duchownego. Po wojnie prześladowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Sprawował wiele funkcji: był dyrektorem Gimnazjum świętego Stanisława Kostki, rektorem Wyższego Seminarium Duchownego, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - był wybitnym pastoralistą. Opublikował wiele artykułów i rozpraw. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Leszczynach.

Ksiądz infułat profesor doktor habilitowany Stanisław Czerwik urodził się 13 maja 1933 roku Jędrzejowie. Po ukończeniu Liceum świętego Stanisława Kostki wstąpił do Seminarium w Kielcach. Święcenia prezbiteratu otrzymał 15 czerwca 1957 roku. Rok później rozpoczął studia z teologii dogmatycznej i liturgiki w Rzymie, ukończone w 1963 roku. W tym czasie był świadkiem ważnych i wielkich wydarzeń w historii Kościoła – pogrzebu Piusa XII, koronacji Jana XXIII, rozpoczęcia obrad Soboru Watykańskiego II i pogrzebu Jana XXIII. Po powrocie do diecezji przez prawie pół wieku wykładał liturgikę w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Był również wykładowcą w Instytucie Liturgicznym w Krakowie oraz w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecny Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), gdzie w 1981 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego teologii. W 1982 roku został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach i funkcję tę sprawował przez 12 lat.

Wróćmy jednak do niedzielnej homilii również wybitnego uczonego księdza Tadeusza Gaci. Zakończył te wspomnienia jednym zdaniem, ale bardzo dobitnym: - Tych ludzi już nie ma, ale misja zostaje!

Ksiądz Albert Pianka swoją pracę magisterską poświęcił patronowi rodzinnej parafii. Błogosławiony patronuje również Seminarium Duchownemu w Kielcach. Ksiądz Pianka jest 10 kapłanem, który pochodzi z włoszczowskiej parafii.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie