Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adam Brzeziński bez tajemnic. Poznaj Człowieka Roku 2014 w powiecie starachowickim [WIDEO]

Monika Nosowicz-Kaczorowska [email protected]
Adam Brzeziński, Człowiek Roku w powiecie: - Byłem bardzo mile zaskoczony nominacją i tytułem - powiedział pan Adam.
Adam Brzeziński, Człowiek Roku w powiecie: - Byłem bardzo mile zaskoczony nominacją i tytułem - powiedział pan Adam. Dawid Łukasik
Nowy prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic Adam Brzeziński Człowiekiem Roku w powiecie starachowickim.

Adam Brzeziński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic, został Człowiekiem Roku w powiecie starachowickim. Został doceniony za popularyzację wiedzy na temat miasta.

Regionalista z zamiłowania

Adam Brzeziński pochodzi z Wielkopolski. Do Starachowic przeprowadził się w 2004 roku wraz z pochodzącą stąd żoną Moniką, nauczycielką w Gimnazjum nr 2. Niedługo po przeprowadzce skontaktował się z Towarzystwem Przyjaciół Starachowic.

- Szukałem organizacji, która będzie zajmowała się zagadnieniami, którymi i ja się interesuję - badaniem i popularyzowaniem historii regonu - mówi pan Adam.

Po kilku latach zawiesił jednak członkostwo. Powodem były obowiązki rodzinne. Wrócił w 2013 roku.

- Z propozycją powrotu zwrócili się do mnie Józef Kowalski i nieżyjący już Erazm Dembicki. Podczas zebrania w marcu 2013 roku zostałem wybrany na prezesa Towarzystwa Przyjaciół Starachowic i staram się, żeby działało ono jak najprężniej - wyjaśnia pan Adam.

Jednym z zadań, jakie postawiono przed nowym prezesem, było odmłodzenie kadry. Towarzystwo Przyjaciół Starachowic liczy wprawdzie 86 członków, ale spora grupa osób to seniorzy, którzy z racji wieku nie są w stanie aktywnie działać. Pan Adam zaproponował członkostwo w TPS-ie kilkunastu młodszym osobom. Nikt nie odmówił. Ukłonem w stronę młodszych regionalistów było uruchomienie profilu TPS na Facebooku. Można na nim znaleźć informacje na temat regionu oraz linki do stron zawierających ciekawe materiały o Starachowicach.

Dwie książki i kwesta

W 2014 roku Towarzystwo Przyjaciół Starachowic wydało dwie książki: "Starachowice-Wierznik. 390 lat miasta nad Kamienną" i "Śladami zasłużonych. Przewodnik po stara-chowickich cmentarzach". Pierwsza to praca zbiorowa kilkunastu autorów, druga zaś powstała przede wszystkim dzięki zaangażowaniu Witolda Serka.

- Dążymy do tego, żeby publikacje były jak najrzetelniej przygotowane, mimo że nie są to wydawnictwa naukowe. Zależy nam, żeby były napisane przystępnym językiem i zawierały sporo materiału ikonograficznego - podkreśla pan Adam. - W planach jest druga część przewodnika po cmentarzach. Już zajmujemy się kompletowaniem materiałów. Z chęcią przyjmiemy wszystkie sugestie mieszkańców miasta na temat zmarłych osób zasłużonych dla Starachowic - zdradza plany pan Adam.

Udaną akcją, w którą zaangażowało się prawie sto osób, była kwesta na cmentarzach Starachowic 1 i 2 listopada. Pieniądze na ratowanie dwóch nagrobków osób zasłużonych dla miasta: burmistrza Stanisława Nowaka oraz Czesława Nowakowskiego, kierownika nieistniejącej już Szkoły Podstawowej nr 2, która stała naprzeciwko obecnego stadionu. Na pięciu cmentarzach przez dwa dni kwestowało 80 osób. Zebrano ponad 11 tysięcy złotych. Prace przy odnowie pomników zaczną się najwcześniej wiosną. Kwestę koordynowała Maria Kupiecka, zaś prace renowacyjne koordynuje Katarzyna Czernik.

- Wysłaliśmy zapytanie do wojewódzkiego konserwatora zabytków z prośbą o wytyczne, jak przeprowadzić renowację. Na tej podstawie napiszemy zapytanie ofertowe - mówi prezes.

Ambitne plany

Zamierzenia na 2015 rok są jeszcze ambitniejsze.

- Na pewno powtórzymy kwestę. Planujemy rozszerzyć formułę Turnieju Wiedzy o Starachowicach. Chcemy zorganizować dwa konkursy: o mieście i o powiecie starachowickim, a do pisania testu zaprosić przedstawicieli władz samorządowych, biznesu, mediów - mówi pan Adam.

Ciekawie zapowiada się wystawa fotografii prezentujących Starachowice kilkadziesiąt lat temu i teraz. Pan Adam planuje, że obok zdjęć archiwalnych przedstawiających konkretny fragment miasta zawisną fotografie współczesne. Każdy będzie mógł porównać, jak przez lata zmieniało się miasto. Wystawa ma być prezentowana w miejscach, które odwiedza wiele osób - w galerii handlowej i w Urzędzie Miasta, a jej koordynatorem będzie Monika Brzezińska, żona pana Adama.

- Chętnie przyjmiemy wszystkie archiwalne zdjęcia, zrobimy ich kopie, a oryginały oddamy właścicielom. Jeśli ktoś ma dokumenty dotyczące historii miasta, serdecznie zapraszam - powiedział Adam Brzeziński.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STARACHOWICKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie