MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Afrodyzjaki w kuchni

Opr./IB/
Grecy i Rzymianie znali przyjemność spożywania ostryg i sklasyfikowali je jako najsilniej afrodyzujące.
Grecy i Rzymianie znali przyjemność spożywania ostryg i sklasyfikowali je jako najsilniej afrodyzujące.
Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio podane i przyrządzone potrawy potrafią wywołać apetyt nie tylko na jedzenie, ale też na seks.

Bazylia - w tradycji europejskiej była ważnym składnikiem magicznych napojów miłosnych. Według przekazów bazylia rozpala namiętność wyłącznie w kobietach, mężczyźni pozostają obojętni na jej działanie.

Muira puama - Brazylijscy Indianie znad Amazonki i Orinoko używają nalewki z kory i korzeni Liriosma Ovate (nazywanego też "drzewem potencji") jako silnego środka pobudzającego, oddziałującego na centralny system nerwowy i libido. Zawiera składniki drażniące, ułatwiające erekcję prącia. Przepis : zalej cztery łyżki stołowe sproszkowanej kory ćwiercią litra wódki o temperaturze wrzenia. Zostaw pod przykryciem na piętnaście minut. Odcedź i na godzinę lub dwie przed pożądanym spotkaniem wypij jeden kieliszek (do wina).
Ostrygi - nie tylko pochodzą, jak Wenus, z morza, lecz przypominają żeńskie genitalia i uważane są za jeden z najzdrowszych pokarmów - pełne fosforu, cynku i miedzi działają odżywczo na ciało i umysł. Grecy i Rzymianie znali przyjemność spożywania ostryg i sklasyfikowali je jako najsilniej afrodyzujące. Ostrygi, wysyłane z Colchester do Rzymu, zjadano w niewiarygodnych wprost ilościach: cesarz Witeliusz pewnego razu zjadł ich aż tysiąc za jednym posiedzeniem! Dzisiaj ostrygi postrzega się jako luksus. W "Oysters with Love" (Ostrygi z miłością), autorstwa Johna Rydona, znajdziemy przepis na croquettes d'huitres : Ugotuj tyle ostryg ile trzeba, pokrój w kosteczkę. Zmieszaj z sosem beszamelowym zrobionym na wygotowanym soku spod ostryg zmieszanym z żółtkiem. Schłodzoną mieszankę uformuj w krokieciki, obtocz w jajku z bułką tartą i usmaż na bardzo gorącym tłuszczu. Przed podaniem przybierz zieloną pietruszką.

Żeń-szeń (Ginseng), korzeń z Panax ginseng (rodzina Araliaceae) pochodzi z Korei i Mandżurii. Pięć tysięcy lat temu cesarz chiński Szen Nung wychwalał działanie tonizujące żeń-szenia, zalecając go zarówno dla umysłu, ciała, jak i ducha. Nazywany jen-shen, co znaczy "ludzki korzeń " (ponieważ przypomina sylwetkę człowieka), dla swoich właściwości uzdrawiających cieszy się szczególnym szacunkiem. Z tego też powodu nosił miano króla pośród wszystkich ziół. W Indiach księga Atharwaweda wychwala go jako afrodyzjak.

Żeń-szeń jest adaptogeniczny, to znaczy wydaje się koić rozmaite niewydolności organizmu, w zależności od potrzeb - stymulując lub kojąc. Dziki korzeń żeńszenia jest szczególnie ceniony, bardziej niż korzenie jakiejkolwiek innej rośliny. Uprawia się go od ponad czterech tysiącleci. Wyhodowanie dorosłej rośliny trwa od sześciu do siedmiu lat. W tym czasie roślina pobiera z ziemi tak wielkie ilości cennych i odżywczych substancji, że do następnego siewu gleba musi odpoczywać aż dziesięć lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie