Agnieszka Król będzie walczyć o igrzyska!

Dorota Kułaga
Agnieszka Król świetnie spisała się we Francji. Była trzecia, ale lepsza od Anny Zwirydowskiej, i teraz jest numerem jeden w Polsce. Dorota Kułaga
Agnieszka Król dzięki bardzo dobremu występowi we Francji zapewniła sobie prawo rywalizacji o przepustkę na igrzyska w Rio de Janeiro, jako trzecia w historii klubu Znicz, po Zbigniewie Grudniu i Annie Wawrzyckiej

Wychowanka Znicza Podzamcze Chęcińskie, obecnie reprezentująca Unię Racibórz, zajęła trzecie miejsce na turnieju w Nicei. We Francji walczyła w olimpijskiej wadze 58 kilogramów. Zajęła bardzo dobre trzecie miejsce.

Pokonała Hiszpankę i pewnie zdobyła „brąz”

To był bardzo ważny turniej dla zawodniczek reprezentacji Polski. W kategorii 58 kilogramów rywalizowały dwie Polki - Anna Zwirydowska, która jest wicemistrzynią Europy seniorek i Agnieszka Król. Zawodniczka pochodząca z Podzamcza Chęcińskiego wygrała ten arcyważny pojedynek 3:0.

- Później Agnieszka wpadła na Kubankę. Przegrała. W walce o trzecią pozycję wygrała z Hiszpanką i zdobyła na tym turnieju brązowy medal - z zadowoleniem mówił Czesław Zaborski, trener Znicza.

Po tej ważnej wygranej jest numerem 1 w Polsce

Wygrana z Anną Zwirydowką sprawiła, że teraz Agnieszka Król jest numerem jeden w walce o przepustkę na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Na razie żadna z Polek w tej kategorii nie ma kwalifikacji na tę imprezę. Przed Agnieszką Król będą jeszcze trzy szanse, żeby uzyskać przepustkę do Brazylii.

Szansa w Serbii, Turcji i w Mongolii

Pierwszy turniej kwalifikacyjny do igrzysk w Rio de Janeiro, przeznaczony tylko dla zawodniczek z Europy, odbędzie się w dniach 15-17 kwietnia w Serbii. Z kontynentalnych kwalifikacji awans na igrzyska uzyskają dwie najlepsze zawodniczki.

Drugą szansą będzie światowy turniej w Mongolii, który zaplanowany jest na 22-24 kwietnia. Z tej imprezy również awans uzyskają dwie najlepsze zapaśniczki. I wreszcie ostatnia szansa będzie na światowym turnieju w Turcji w dniach 6-8 maja. Z tej imprezy także zakwalifikują się pierwsze dwie zawodniczki.

W Rio de Janeiro w kategorii 58 kilogramów będzie walczyć najlepszych 12 zawodniczek.

Jest trzecią zawodniczką w historii Znicza

Dodajmy, że Agnieszka Król będzie trzecią wychowanką Znicza Podzamcze Chęcińskie, która będzie walczyć o wyjazd na igrzyska olimpijskie. Pierwszy był Zbigniew Grudzień - ubiegał się o miejsce w Atenach w 2004 roku. Druga była Anna Wawrzycka - była bliska uzyskania kwalifikacji do Pekinu w 2008 roku. Przegrała jednak rywalizację z Agnieszką Wieszczek-Kordus, która zdobyła na tej imprezie brązowy medal w kategorii 72 kilogramów.

- Teraz trzecia nasza wychowanka będzie walczyć o olimpijską przepustkę. Aż chce się żyć. Oby Agnieszce się udało. Ma 22 lata, a już naprawdę duże umiejętności - dodał trener Czesław Zaborski.

Siostra Agnieszki - Małgorzata Król ze Znicza - za kilka dni w Czarnym Borze będzie rywalizować w bardzo dobrze obsadzonym turnieju w kategorii 60 kilogramów. Patrycja Sperka, inna utytułowana zapaśniczka z Podzamcza Chę-cińskiego, z kadrą narodową będzie natomiast walczyć na turnieju w Bułgarii.