Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agnieszka Świat z Gilowa coraz bliżej nowego domu. Zamontowano super nowoczesne ogrzewanie

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Coraz bliżej do zakończenia budowy domu dla Agnieszki Świat ze wsi Gilów i jej córki. W poniedziałek w budynku zamontowano supernowoczesny system ogrzewania na podczerwień. Ma czerpać tyle prądu, co dwa czajniki elektryczne.

Coraz bliżej szczęśliwego końca jest niezwykła akcja pomocy dla niepełnosprawnej mieszkanki wsi Gilów w gminie Bliżyn w powiecie skarżyskim. Agnieszka Świat i jej córka wkrótce będą mogły opuścić walący się dom. Na szczęście to ostatnia zima, którą muszą przeżyć w ponad stuletniej, drewnianej chatce.

Wkrótce wraz z 12 letnią Agatką zamieszkają w nowym domu, który budują dla nich Fundacja Muszkieterów, oraz osoby, które wsparły panią Agnieszkę podczas zbiórki internetowej. Więcej na ten temat możne przeczytać tutaj: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/nowy-dom-prawie-gotowy-pani-agnieszka-swiat-z-gminy-blizyn-i-jej-corka-dostana-go-w-prezencie-zdjecia/ar/c9-15402844

Problemem od początku był wybór sposobu ogrzewania nowego domu. Jako, że jest drewniany, musiało być bezpieczne, a ze względu na sytuację pani Agnieszki, również tanie. Z pomocą przyszła firma Heat Decor z Krakowa. Dowiedziawszy się o budowie domu, obiecała podarować i zamontować system ogrzewania.

W poniedziałek ekipa z Krakowa wykonała swoją pracę. Na podłodze położono specjalną folię grzewczą. Zatopione są w niej pasy węglowe, zasilane prądem elektrycznym. Na niej zostaną ułożone panele. Jak to działa?

- To najnowsza technologia, działa na zasadzie podczerwieni. Ogrzewane jest nie tylko powietrze, ale i cząstki wody znajdujące się w nim. To zdrowy sposób ogrzewania, nie powoduje unoszenia się pyłów, jest polecany alergikom. Zakup i montaż mat jest o połowę tańszy, niż tradycyjnego systemu grzewczego, w dodatku nie potrzebuje konserwacji ani serwisowania - mówi Krzysztof Triszewski z Heat Decor.

Jak przekonuje, system na podczerwień jest w dodatku energooszczędny.
- W domu pani Agnieszki, który jest dobrze docieplony, montujemy maty o mocy 4 Kilowatów. To w zupełności wystarczy. Przy wykorzystaniu całej mocy system ogrzewający budynek będzie pobierał tyle samo prądu, co dwa czajniki elektryczne włączone w jednym czasie. Maty można montować nie tylko w podłodze, ale i w ścianach i sufitach. System świetnie współpracuje z fotowoltaiką - dodaje Krzysztof Triszewski.

Co ciekawe, krakowska firma zaczynała od montowania mat na podczerwień w... kościołach.

- Bardzo dziękuję i ogromnie się cieszę, wreszcie będziemy mieć ciepło. Podczas ostatnich mrozów w kuchni zamarzła nam woda i rozsadziło rurę, mimo, że na okrągło paliłam w piecu - opowiada Agnieszka Świat.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie