W mijającym tygodniu wyjątkowo dużo się działo. Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje, które są ważne dla polskiej wsi, i nie tylko.

Mięso z chorych i padłych krów w sklepach
Choć to dopiero początek roku, trudno wyobrazić sobie, że 2019 przyniesie aferę na większą skalę. Dziennikarskie śledztwo ujawniło proceder związany ze skupem chorego bydła i bulwersującym traktowaniem zwierząt w jednej z mazowieckich ubojni. Jak podkreślają autorzy reportażu, który wyemitował TVN, sprawa nie dotyczy wyłącznie tego jednego punktu, ale ma charakter ogólnokrajowy. Dodajmy, że są dowody na to, iż trefne mięso opuściło granice kraju. Eksporterzy stoją przed nie lada wyzwaniem. Więcej:

Rolnicy znów wyszli na drogi
Obwieścili chłopskie powstanie, zorganizowali blokady. Jak podkreślają protestujący związani z ruchem Michała Kołodziejczaka AGROUnia, to była dopiero rozgrzewka. 6 lutego chcą ruszyć na Warszawę. Sprawdź:

Pierwsze w 2019 uderzenie wirusa ASF w chlewnię
Afrykański pomór świń wrócił. Ognisko potwierdzono w gospodarstwie położonym w warmińsko-mazurskiej gminie Gołdap. Szczegóły

Centralne Targi Rolnicze 2019 w Nadarzynie
To trzecia edycja wystawy rolniczej w Nadarzynie koło Warszawy. Na imprezę złożyły się, między innymi, premiery maszyn (ok. 70), ponad 20 konferencji, indywidualne spotkania z doradcami, dealerami oraz dystrybutorami branży AGRO i pierwszy raz - outlet maszyn rolniczych. Zdjęcia

Dotacje na małe przetwórstwo - ruszył nabór
Szersze grono beneficjentów i większe pieniądze do pozyskania - to największe zmiany w działaniu „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój”. Czytaj.

Możesz złożyć wniosek o zwrot akcyzy paliwowej
Urzędy gmin i miast od 1 lutego mogą przyjmować od rolników wnioski o dopłaty do paliwa. Kiedy wypłata zwrotu? Ile wynosi limit dofinansowania? Odpowiadamy.

Powstaje polska giełda spożywcza
- Giełda będzie takim miejscem, gdzie zbiegać się będą oferty z całego rynku. Zarówno tych, którzy mają produkt, jak i oferty tych, którzy tego produktu poszukują - poinformował minister Jan Krzysztof Ardanowski. Sprawdź

Polecamy również:
Ile dostał rolnik za litr odstawionego mleka? Ceny mleka, prognozy
Największe ryzyko bierze na siebie rolnik. Podróbki środków ochrony roślin
Zablokowali polowania na dziki koło Krasiczyna i Sanoka [ZDJĘCIA]
Krowa uciekinierka w kościerskim lesie

Eksperci Komisji Europejskiej skontrolują polskie ubojnie: