Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademicka Szkoła Podstawowa powstała w Kielcach. Ruszył nabór

/dota/
Julia Grzesik przed siedzibą szkoły, przy ulicy Staffa 7 w Kielcach. W środku kończy się wielki remont.
Julia Grzesik przed siedzibą szkoły, przy ulicy Staffa 7 w Kielcach. W środku kończy się wielki remont. Łukasz Zarzycki
- Chcemy stworzyć szkołę wygodną dla rodziców, ale także dla dzieci - mówi Katarzyna Rogalińska, wicedyrektor Akademickiej Szkoły Podstawowej, nowej szkoły niepublicznej na edukacyjnej mapie Kielc.

Akademicka Szkoła Podstawowa

Nowa placówka mieści się przy ulicy Staffa 7 w Kielcach, w budynku Wyższej Szkoły Administracji Publicznej. Telefon: 41-368-66-61. Nabór już trwa. Dotyczy dzieci w wielu od 5 do 7 lat, do grupy przedszkolnej (zerówki) i do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Zajęcia lekcyjne i dodatkowe będą się odbywały w godzinach 8 - 16.30. Koszty: jednorazowa opłata wpisowa - 380 złotych, czesne miesięczne (w tym zajęcia dodatkowe) - 440 złotych.

Niepubliczne szkoły Podstawowe w Kielcach

Niepubliczne szkoły Podstawowe w Kielcach

W Kielcach działały dotychczas trzy niepubliczne szkoły podstawowe są to: I Społeczna Szkoła Podstawowa w Zespole szkół Społecznych imienia Mikołaja Reja przy ulicy IX Wieków Kielc (powstała w 1992 roku), Prywatna Szkoła Podstawowa w Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach, ulica Karczówkowska (powstała w 1999 roku) oraz Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej (reaktywowana w 1997 roku).

Akademicka Szkoła Podstawowa? Już sama nazwa budzi ciekawość. - Nasza szkoła ma porozumienie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego oraz z Wyższą Szkołą Administracji Publicznej w Kielcach, w której siedzibie zresztą się mieścimy - wyjaśnia Katarzyna Rogalińska. - Na zajęciach dodatkowych będziemy korzystać z kadry naukowej i z ciekawych programów, przygotowanych przez obie uczelnie.

UMYSŁ I CIAŁO

Sam program nauczania w szkole podstawowej nie będzie odbiegał od tego, który realizują szkoły publiczne. - Jak każda placówka jesteśmy zobowiązani do nauki minimum programowego - wyjaśnia wicedyrektor.

Czym zatem szkoła ta różni się od innych? - Chcieliśmy w dużym stopniu oprzeć nauczania na metodzie Triz. Nie została ona stworzona, by wspomagać proces nauczania dzieci, ale okazała się w tym zakresie efektywna. Jest to system poznawania świata poprzez zabawę, własne eksperymenty, badania. Nauka staje się częścią doświadczenia, nie polega na wklepywaniu na pamięć regułek - tłumaczy Katarzyna Rogalińska.

Inną ważną różnicą jest praca nie tylko nad umysłowym rozwojem dziecka, ale także na ruchowym. Do dyspozycji małych uczniów oprócz klas jest duża sala gimnastyczna, gdzie pod okiem specjalisty mogą rozwijać swoją sprawność fizyczną.

NAUKA PRZEZ DOŚWIADCZENIE

Wśród zajęć dodatkowych znalazły się: blok zajęć - poznanie przez doświadczenie. Na zajęciach poprowadzonych przez nauczycieli z doświadczeniem akademickim dzieci będą odkrywały tajniki chemii czy fizyki. Inne dodatkowe zajęcia to komunikacja obrazem, akademia smaku czy drużyna zuchowa.
- Zajęcia sportowe planujemy także po lekcjach. Idea jest taka, żeby dzieci poprzez tę kilkuletnią edukację zdobyły wiedzę o sporcie na całe życie. Będą miały możliwość sprawdzić się w różnych dyscyplinach sportowych. Wiadomo, nie wszystko im się spodoba, ale będą mogli wybrać to, co ich zdaniem najfajniejsze - mówi wicedyrektor Rogalińska.

Zaletą nowej szkoły mają być także małe grupy, 15-ososbowe, które poprowadzą nauczycielki, absolwentki pedagogiki wczesnoszkolnej z językiem angielskim.
Choć większość placówek boi się niżu, który coraz bardziej jest odczuwalny w istniejących już szkołach, Katarzyna Rogalińska jest spokojna.

NIŻ NIE STRASZNY

- Rzeczywiście prognozy mówią, że prywatne szkolnictwo wyższe ma małe szanse na przetrwanie, ale to zagrożenie nie dotyczy szkół podstawowych - podkreśla. - Nasza powstała w odpowiedzi na to, co się dzieje w szkolnictwie publicznym. Chcemy zrobić naszą szkołę marzeń. Chcemy stworzyć szkołę wygodną dla rodziców, ale także dla dzieci. Te dziś często uczestniczą w zajęciach dodatkowych. Wiele mam przez pół dnia zajmuje się wożeniem swoich pociech a sprawa się komplikuje, kiedy rodzicom trudno "wyrwać się" z pracy. My oferujemy cały pakiet zajęć w jednym miejscu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie