Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Echa Dnia i radia RMF MAXX. Rowery miejskie? To możliwe

/pawlo/
sxc.hu
Rowery miejskie w Kielcach to najnowszy pomysł związany z komunikacją rowerową w naszym mieście. Interpelację w tej sprawie ma złożyć w czwartek na sesji Rady Miasta radny Marcin Perz.

Czekamy na sygnały

Czekamy na sygnały

Akcja "Czas na ścieżki rowerowe dla Kielc!" ma na celu poprawę komunikacji rowerowej w Kielcach. Chcemy pokazać w niej miedzy innymi problemy kieleckich rowerzystów i absurdy związane z lokalizacją ścieżek rowerowych. O akcji będzie można przez najbliższe dni poczytać na łamach "Echa Dnia" oraz usłyszeć na antenie RMF MAXX między godziną 8 a 12.

Czekamy na zgłoszenia, opinie i sygnały dotyczące ścieżek rowerowych od naszych czytelników. Prosimy o telefony pod numer 801-164-279, oraz emalie na adres [email protected].

Rowery miejskie to rowery dostępne za niewielką opłatą dla każdego mieszkańca danego miasta. Takie rowery można już spotkać we Wrocławiu, Krakowie czy Rzeszowie. Być może za jakiś czas zobaczymy je też w Kielcach.

POTRZEBNY SYSTEM ŚCIEŻEK

- Rowery miejskie to świetny sposób, aby budować wizerunek Kielc jako miasta sprzyjającego ludziom młodym i aktywnym - mówi Marcin Perz. - Oprócz tego promują zdrowy tryb życia i pomagają rozładować korki w mieście. Są też dobre dla osób, które od czasu do czasu chcą razem z rodziną przejechać się rowerem po miesicie, a niekoniecznie dysponują kilkoma rowerami, żeby to zrobić.

Jako przykład taniego wprowadzenia rowerów miejskich Perz podaje Rzeszów gdzie wybudowano około 80 klinometrów ścieżek rowerowych. Wtedy znalazł się prywatny inwestor, który sam zainwestował w rowery miejskie. Jak jednak mówi radny, żeby to samo mogło się stać w naszym mieście potrzeba spójnego, przemyślanego i logicznego systemu ścieżek rowerowych. Tego w Kielcach na razie nie ma.

- W ciągu dwóch lat powinniśmy przygotować projekt dotyczący zbudowania w mieście sieci ścieżek rowerowych z prawdziwego zdarzenia. Od 2014 roku zaczyna się nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej, więc jest szansa, że jeśli dobrze się przygotujemy to dostaniemy na to duże dofinansowanie - kończy Perz.

JAK TO DZIAŁA I ILE KOSZTUJE?

Najlepszym przykładem sprawnie funkcjonującego sytemu rowerów miejskich jest Wrocław. Od ubiegłego roku działa tam aż 26 stacji, na których można wypożyczyć rower miejski. Jak to działa w praktyce? Aby korzystać z rowerów miejskich najpierw trzeba zarejestrować się na specjalnej stronie internetowej. Następnie podchodzimy do terminala na stacji z rowerami, naciskamy przycisk "wypożycz" i podajemy kod PIN, który otrzymaliśmy przy rejestracji w internecie. Po chwili SMS-em otrzymujemy kod, który wprowadzamy do zamka linki zabezpieczającej rower. I już możemy ruszać w drogę! Po przejażdżce zostawiamy rower na innej wybranej przez nas stacji ponownie zapinając go do elektronicznego zamka. Przez pierwsze 20 minut z roweru miejskiego możemy korzystać za darmo. Jeśli będziemy korzystać z niego od 20 do 60 minut zapłacimy 2 złote, za drugą i każdą kolejną godzinę zapłacimy 4 złote.

W piątek napiszemy o niektórych absurdach rowerowych w Kielcach, oraz o pomysłach jak można usprawnić komunikację rowerową w naszym mieście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie