Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja ekologiczna "Gwiazda za surowce wtórne" - oddaj makulaturę, plastikowe nakrętki lub baterie i odbierz piękną gwiazdę betlejemską

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jeżeli masz w domu surowce wtórne, których chcesz się pozbyć - zużyte baterie, makulaturę lub plastikowe nakrętki, to możesz wymienić je na piękną i okazałą gwiazdę betlejemską, roślinę, będącą jednym z symboli Świąt Bożego Narodzenia. Zapraszamy w piątek, 15 grudnia do Galerii Korona w Kielcach w godzinach 13 do 17. Do rozdania mamy aż 800 gwiazd! Szczegóły poniżej.

Akcja ekologiczna "Gwiazda za surowce wtórne" - oddaj makulaturę, plastikowe nakrętki lub baterie i odbierz gwiazdę betlejemską

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to czas wzmożonych porządków w wielu domach. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy akcję, dzięki której oczyścimy przestrzeń z zalegających rzeczy w zamian otrzymując jeden z symboli świątecznych.

Posiadasz zbędną makulaturę, zebrałeś plastikowe nakrętki lub zużyte baterie? Przyjdź w piątek 15 grudnia do Galerii Korona w Kielcach i wymień surowce wtórne na gwiazdę betlejemską. Nie tylko pozbędziesz się niepotrzebnych rzeczy, ale też dołączysz do grona osób, którym nie jest obojętne środowisko naturalne.

Każdy z nas może przyłączyć się do walki o czystszą planetę. Celem akcji jest przede wszystkim zebranie surowców wtórnych zalegających w naszych domach, a także umocnienie świadomości ekologicznej i jej promocja. Jeśli masz w domu zbędną makulaturę lub inne surowce wtórne, nie ma się nad czym zastanawiać, przynieś je do naszego punktu!

Zbiórka odbędzie się w piątek, 15 grudnia w godzinach 13 - 17 w Galerii Korona przy ulicy Warszawskiej 26 w Kielcach (poziom 0, przy salonie Empik). Podczas zbiórki będzie można wymienić makulaturę, plastikowe nakrętki, a także baterie na przepiękną gwiazdę betlejemską.

- Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby otrzymać piękny symbol świąt Bożego Narodzenia. Każdy z naszych klientów, który przyjdzie w piątek do Galerii Korona będzie mógł odebrać jedną z gwiazd betlejemskich. Zasady są bardzo proste! Mamy aż 800 gwiazd, wystarczy przynieść surowce wtórne i otrzymać ten wyjątkowy kwiat – mówi Michał Góźdź, dyrektor Galerii Korona, w której odbywać będzie się akcja.

Gwiazda za surowce wtórne - jak to działa?

To proste! Wasza makulatura, plastikowe nakrętki i baterie zostaną zważone, ilości oddanych surowców zanotujemy i przekażemy do utylizacji naszemu partnerowi, firmie Eneris.

Bożonarodzeniową roślinę otrzymacie w zamian za dostarczenie makulatury w ilości:

  • do 5 kg – 1 uczestnik akcji otrzyma 1 gwiazdę betlejemską
  • powyżej 5 kg – 1 uczestnik akcji otrzyma 2 gwiazdy betlejemskie

Baterii w ilości:

  • do 1 kg – 1 uczestnik akcji otrzyma 1 gwiazdę betlejemską
  • powyżej 1 kg – 1 uczestnik akcji otrzyma 2 gwiazdy betlejemskie

Nakrętek plastikowych w ilości:

  • do 1 kg – 1 uczestnik akcji otrzyma 1 gwiazdę betlejemską
  • powyżej 1 kg – 1 uczestnik otrzyma 2 gwiazdy betlejemskie

Jednemu uczestnikowi akcji przysługuje odbiór maksymalnie 2 gwiazd za jeden rodzaj oddanych surowców.

Mamy do rozdania aż 800 gwiazd i będziemy je wydawać (po zważeniu makulatury, plastikowych nakrętek i baterii) w godzinach 13 – 17 lub do wyczerpania zapasów.

REGULAMIN

Akcja ekologiczna
pixabay.com

Tego mogliście nie wiedzieć o gwieździe betlejemskiej. Oto 10 ciekawostek:

  • Po pierwsze, łacińska nazwa gwiazdy betlejemskiej brzmi: euphorbia pulcherrima, a pulcherrima oznacza w tym języku najpiękniejszą. Inne nazwy to poinsecja a także - wilczomlecz nadobny.
  • Gwiazda betlejemska pochodzi z Meksyku i Gwatemalii. Znana od setek lat, uprawiana była już przez Azteków. Z mlecznego soku ludność wytwarzała na przykład "krem" do golenia, barwiła nim tkaniny na czerwono, a także leczyła gorączkę.
  • Na temat wyrazistego koloru wilczomlecza krążą legendy, sięgające właśnie czasów azteckich. Pewien dzielny wojownik postanowił wybrać się w daleką wędrówkę, by znaleźć nieznany i jednocześnie najpiękniejszy na świecie kwiat dla wybranki serca. W wysokich górach jego oczom ukazała się właśnie poinsecja, ale o białych liściach. Gdy strudzony powrócił do swej ukochanej i wręczył jej prezent, kwiat w mgnieniu oka zmienił kolor na krwistoczerwony. To przypieczętowało ich miłość.
  • W XX wieku gwiazda betlejemska stała się znaną rośliną na całym świecie za sprawą pierwszego amerykańskiego ambasadora na meksykańskiej ziemi - Joela Robertsa Poinsetta. Jeszcze w XIX wieku podczas swoich podróży po kraju zauważył i zachwycił się niezwykłym drzewkiem. Wysłał sadzonki do swojej posiadłości w Charleston w Południowej Karolinie, gdzie zostały posadzone w oranżerii. Trudne w hodowli, opracowywane przez botaników, zyskały popularność na masową skalę. Zdobiły studia amerykańskich programów rozrywkowych jak "Good Morning America" czy "The Tonight Show". Mieli je również prezydenci sprawujący kolejne kadencje w Białym Domu.
  • Właśnie od nazwiska Joela Robertsa Poinsetta, kwiat nazywany jest poinsecją.
  • Jak już zostało wspomniane - gwiazda betlejemska to roślina trudna w utrzymaniu. Sekrety na temat jej hodowli znała przez 80 lat jedynie amerykańska rodzina Ecke, mająca niemal monopol na jej sprzedaż. Dzięki badaniom i rozwojowi nauki w latach 80-tych XX wieku, wilczomlecz nadobny stał się jeszcze bardziej popularny.
  • Kolejna legenda na temat gwiazdy betlejemskiej pochodzi już z Meksyku. Nazywana jest tam Flor de Nochebuena, czyli kwiat wigilijny. Mówi się, że pewna uboga Meksykanka na Boże Narodzenie zapragnęła obdarować czymś niezwykle wyjątkowym małego Jezusa. Rozpaczała nad swoją biedą i wtedy pojawił się przed nią Anioł, mówiąc, że najlepszy prezent to nie ten drogi, lecz dany z miłością. Dziewczyna zebrała więc mnóstwo chwastów i rozsypała przed kościelnym ołtarzem. Z nich właśnie wyrosła poinsecja.
  • Prawdziwe kwiaty gwiazdy betlejemskiej są tak na prawdę dość niepozorne. Małe i żółte nie przykuwają wzroku. To liście, wybarwiające się na czubku na czerwono tak zachwycają wszystkich.
  • Choć najpopularniejszy kolor wilczomlecza to czerwony, to znajdziemy je jeszcze w innych barwach. Na przykład: w białym, kremowym, różowym, żółtym, zielonym. Niektóre poinsecje są wielobarwne i nakrapiane.
  • Narodowy Dzień Poinsecji przypada 12 grudnia, bo to dzień śmierci Joela Robertsa Poinsettego, który odkrył poinsecję dla Amerykanów i całego świata.
Akcja ekologiczna
pixabay.com
Akcja ekologiczna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie