Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja "Radości" przeciwko przemocy w Końskich

Marzena KĄDZIELA
Prezesi „Radości” Jan Wojna i Mariusz Słowiński ze zgromadzoną na spektaklu młodzieżą z I LO w Końskich.
Prezesi „Radości” Jan Wojna i Mariusz Słowiński ze zgromadzoną na spektaklu młodzieżą z I LO w Końskich. Marzena Kądziela
Inauguracja kampanii edukacyjnej "Przemoc zawsze boli" organizowanej przez Stowarzyszenie Abstynentów Klubu "Radość" odbyła się w poniedziałkowy poranek w "starym" koneckim ogólniaku. Termin nie był przypadkowy, bowiem poniedziałek był Ogólnopolskim Dniem Trzeźwości.

Około 150 uczniów zasiadło w poniedziałek na widowni sali rekreacyjnej I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich. Wraz z nimi byli organizatorzy akcji: prezes Stowarzyszenia Abstynentów Klubu "Radość" Jan Wojna i jego zastępca Mariusz Słowiński oraz osoby wspierające przedsięwzięcie.

- To nasza kolejna akcja edukacyjna skierowana do młodzieży - poinformował prezes Jan Wojna. - Tym razem wzięliśmy na warsztat przemoc. A wiadomo, że przemoc bardzo ściśle wiąże się z alkoholizmem czy narkomanią. Tak więc celem kampanii jest przeciwdziałanie rozszerzaniu się alkoholizmu, narkomanii, przemocy oraz innych zjawisk patologicznych wśród dzieci i młodzieży. W kampanii będziemy mówić do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów oraz placówek ponadgimnazjalnych. Również zorganizujemy warsztat dla nauczycieli i pedagogów szkolnych.

- Kampania "Radości" przygotowana jest zgodnie z działaniami współczesnej profilaktyki - dodaje wiceprezes Mariusz Słowiński. - Zmieniła ona swoją formę i charakter, gdyż wychowanie przy pomocy kar, nakazów i zakazów nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, a nawet stwierdzono odwrotność zamierzonych działań. Zakładanie, że uświadomienie skutków zażywania narkotyków, nadużywania alkoholu powoduje negatywną postawę wobec ich konsumpcji jest błędnym przekonaniem. Proponowany program kampanii ma charakter dialogowy - nie tylko wykładu! Wszyscy mają w nim aktywne uczestnictwo, co kierunkuje na rozwój umiejętności komunikacji bez barier.

I tak też było w koneckim ogólniaku. Spektakl, który do Końskich przywieźli aktorzy z Teatru Profilaktycznego im. Marka Kotańskiego z Krakowa, grany był na zasadzie warsztatowej. Prowadziła go pedagog społeczny Magdalena Kubik, która przez cały czas nawiązywała kontakt z młodzieżą. - Nasze warsztaty to trzy scenki pokazujące przemoc w rodzinie - informuje pani Magdalena. - Finał trzeciej scenki ustalają nasi widzowie. Potem następuje wspólne podsumowanie warsztatów.

Jak dodają szefowie "Radości" w zorganizowaniu warsztatów w Ogólnopolskim Dniu Trzeźwości pomogły: Gminna Komisja ds Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, policja, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich.

- To nie koniec naszych działań - dodaje Jan Wojna. - W tym roku planujemy jeszcze wiele spotkań z młodzieżą, rodzicami, nauczycielami. Planujemy akcje edukacyjne także podczas największych koneckich imprez.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie