Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja rejestracji potencjalnych, honorowych dawców szpiku w Sandomierzu

Małgorzata PŁAZA
Przez przychodnię Rodzina przewinęło się w piątek 116 osób. Byli to przede wszystkim uczniowie sandomierskich szkół ponadgimnazjalnych.
Przez przychodnię Rodzina przewinęło się w piątek 116 osób. Byli to przede wszystkim uczniowie sandomierskich szkół ponadgimnazjalnych. Małgorzata Płaza
116 osób odpowiedziało na apel organizatorów akcji rejestracji potencjalnych honorowych dawców szpiku kostnego. Przeszczep szpiku jest niekiedy jedyną metodą ratującą życie osobom chorym na nowotwory krwi, głównie białaczkę.

W przychodni Rodzina przy ulicy Armii Krajowej, w której odbyły się badania wstępne, było bardzo tłoczno. W ciągu kilku godzin zgłosiło się tam 116 osób z Sandomierza i okolic.

Wystarczyło wypełnić formularz i oddać próbkę krwi, taką jak przy badaniu na morfologię. W pobranej próbce określa się antygeny zgodności tkankowej, odpowiedzialne za udany przeszczep. Dane antygenowe trafiają do bazy rejestru PL3, działającego przy Fundacji Przeciwko Leukemii w Warszawie.
Badania wykonywali specjaliści MEDiGEN Diagnostyka Molekularna z Warszawy.
Około 90 procent potencjalnych osób stanowili młodzi ludzie - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

- To bardzo ważne, ponieważ młode osoby dłużej będą mogły być w rejestrze i dłużej świadczyć pomoc chorym na nowotwory krwi - zaznaczyła Ewa Żak z sandomierskiego wolontariatu, współorganizatorka akcji.

- Cel jest szczytny. Chciałyśmy po prostu pomóc. Każdemu z nas taka pomoc może być kiedyś potrzebna - powiedziała Ewelina Boniecka z Collegium Gostomianum.
Osoby, które zgłosiły się do rejestru mówiły, że ani chwili nie wahały się czy wziąć udział w tej akcji.

- Uważam, że ta akcja ma sens. Moja obecność tutaj może przyczynić się do uratowania komuś życia - stwierdziła Magdalena Masternak.
Ewa Żak jest bardzo zadowolona. Była to bowiem najbardziej udana akcja spośród siedmiu dotychczasowych.

- Każda nowa osoba, która zgłasza się na badania i trafia do rejestru, zwiększa prawdopodobieństwo pozyskania dawcy, a tym samym uratowania komuś życia - podkreśla Ewa Żak. - Żadna z osób, które przyszły na badania, na pewno nie odmówi szpiku. Każda z nich jest świadoma swojej decyzji.

W dotychczasowych akcjach rejestracji potencjalnych, honorowych dawców szpiku na ziemi sandomierskiej do rejestru PL 3 zgłosiło się ponad 700 osób, z których cztery oddały szpik. Jednym z uratowanych przez młodego sandomierzanina jest mały chłopczyk z Włoch.

Dawcą może zostać każdy zdrowy, dorosły człowiek, między 18 a 50 rokiem życia, który nie jest nosicielem groźnych chorób wirusowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie